Prije svega je bitno naglasiti da je savršeno prirodno povremeno osjećati bijes – ipak je to normalna ljudska emocija koja ispliva kad smo frustrirani, povrijeđeni ili razočarani. Međutim, ono što je bitno jest da bijesu ne dozvolimo da izmakne kontroli, primjerice, tako da se nepravedno iskalimo na nekog tko u cijeloj priči nije ni kriv ni dužan.
Povrh toga, bijes može uzeti danak i kad je u pitanju vaše zdravlje i povećati rizik od visokog krvnog tlaka, srčanih problema, glavobolja, kožnih bolesti i probavnih problema, ali i tjeskobe i depresije. Dakle, sposobnost dobre kontrole bijesa može se pokazati kao vrlo korisna vještina.
Dvaput promislite prije no što kažete nešto
Nemojte si dopustiti da se izlanete i “u afektu” kažete nešto što ne mislite, a što potencijalno može itekako narušiti vaše odnose s ljudima do kojih vam je stalo. Dobro promislite hoće li ono što planirate reći donijeti više štete nego koristi ili zazvučati pregrubo te, po potrebi, nađite način da to drukčije sročite.
Budite asertivni
Način na koji komuniciramo od presudne je važnosti. Ne smijete biti pasivni i dopustiti drugima da vas gaze, no ne smijete si dopustiti ni da sami budete agresivni i namećete svoje mišljenje kao jedino ispravno i vrijeđate sve ostale.
Morate naučiti izraziti se asertivno tako da poštujete druge, no svejedno zastupate svoje interese na miran i izravan način bez pretjeranog emocionalnog naboja.
Koristite “ja” izjave
Nemojte počinjati rečenice s “ti”, radije ih započnite s “ja” kako biste izrazili kako se osjećate umjesto da vaša izjava zvuči kao optužba i okrivljavanje. Primjerice: “Ti mi nikad ne pomažeš” zvuči puno grublje nego, recimo: “Ja se osjećam kao da sav teret pada na mene”.
Riješite se napetosti humorom
Kad se čini kao da se napetost može rezati nožem, probajte okrenuti ploču i sagledati situaciju s manje ozbiljnog gledišta i naći nešto smiješno u njoj. Naučite se smijati sebi samima i pronaći humor u cijeloj priči.
Ne zamjerajte
Vodite se filozofijom “što je bilo, bilo je”, odnosno, ostavite prošlost u prošlosti i ne iskopavajte stare prepirke. Ako dopustite bijesu da prevlada sve vaše pozitivne emocije, s vremenom će vas osjećaj nepravde i gorčine početi izjedati.
S druge strane, ako oprostite nekom tko vas je naljutio, to vam može oboma pomoći da prijeđete preko toga, naučite nešto i ojačate svoju povezanost.
Uzmite predah
Nekad vam naprosto treba minuta ili dvije za sebe. Ako ste ikako u mogućnosti, pokušajte odvojiti makar malo vremena kako biste “došli k sebi” i mogli se bolje nositi sa svim izazovima svakodnevice ispunjene stresom.
Vježbajte
Iako se možda čini banalno, fizička aktivnost uvelike može doprinijeti smanjenju stresa, a samim time i ublažavanju bijesa. Ako se osjećate naročito razdražljivo, probajte otići u brzu šetnju, malo trčati ili isprobajte neki drugi oblik tjelovježbe.
Naučite koji su vaši okidači
Naposljetku, ako često gubite živce, probajte utvrditi u kojim se to situacijama najčešće događa. Neki od mogućih uzroka mogu biti čekanja u dugim redovima, gužve u prometu, podbadajući komentari kolega na poslu ili pretjeran umor.
Nemojte samo dignuti ruke i reći da imate kratak fitilj: ako znate koje vas situacije naročito razdražuju, možete nešto poduzeti po tom pitanju tako da si drukčije organizirate dan kako biste ih izbjegli ili tako da pribjegnete nekoj od drugih tehnika kontrole bijesa.
Pročitaj i ovo:
- “Ne idite u krevet ljuti”: Super savjet za rješavanje nesuglasica ili pristup pun mana?
- Potisnuta ljutnja: 5 simptoma koji ukazuju na skrivanje emocija
- Negativne emocije: Jesi li žrtva toksične pozitivnosti?