Začepljen nos, kronične glavobolje, problemi sa spavanjem i umor bez jasnog razloga? Ako vam ovo zvuči poznato, moguće je da razlog leži u nečemu što ne vidite, ali svakodnevno osjećate: devijaciji nosnog septuma. Iako često podcijenjena, ova anatomska deformacija može značajno narušiti kvalitetu života.
O tome zašto devijacija septuma nastaje, kako se dijagnosticira, kada je operacija nužna i što pacijenti mogu očekivati, razgovarali smo s dr. Jurjem Lukinovićem, specijalistom otorinolaringologije iz Poliklinike Sinteza.
Dr. Lukinović, što je devijacija nosnog septuma, kako nastaje i koji su njezini najčešći uzroci? Može li se pogoršavati s godinama i postoje li faktori rizika koji povećavaju njezinu ozbiljnost?
– Nosni septum, odnosno nosna pregrada, je unutarnji zid koji razdvaja lijevu i desnu nosnu šupljinu. Prednji dio građen je od hrskavice, dok je stražnji dio sastavljen od kosti. Kada dođe do iskrivljenja ove pregrade – bilo u obliku zakrivljenosti ili asimetrije – govorimo o devijaciji septuma. Takvo stanje uzrokuje suženje jednog ili oba nosna kanala, što može znatno otežati disanje kroz nos.
Devijacija je često prirođena ili se razvije tijekom ranog rasta i razvoja, iako se simptomi mogu pojaviti tek kasnije u životu. U takvim slučajevima, prevencija nije moguća. Osim toga, devijacija može nastati i kao posljedica traume nosa – primjerice pri padu, sportskim ozljedama ili prometnim nesrećama.
S godinama se devijacija može pogoršavati, osobito ako su prisutni dodatni čimbenici poput alergija, infekcija ili promjena u okolnim tkivima nosa. Faktori rizika koji pogoršavaju stanje uključuju kronične bolesti dišnog sustava, pušenje i izloženost suhom ili zagađenom zraku.
Koje zdravstvene komplikacije može uzrokovati neliječena devijacija septuma?
– Neliječena devijacija septuma može uzrokovati stalnu začepljenost nosa, probleme sa disanjem, hrkanje, česte glavobolje, pa čak i krvarenje iz nosa. Može biti i okidač za kronične upale sinusa i pogoršanje apneje u snu – ozbiljnog poremećaja kod kojeg dolazi do prestanka disanja tijekom sna. Zato je važno na vrijeme posjetiti specijalista ako imate ove simptome, kako bi se postavila točna dijagnoza i spriječile dugoročne komplikacije.
Kako devijacija septuma utječe na disanje, kvalitetu života i svakodnevno funkcioniranje?
– Blaga devijacija nosne pregrade često prolazi neprimijećeno – osoba se navikne na nešto slabije disanje kroz nos i ne shvaća da postoji problem. Nerijetko se otkrije slučajno, prilikom rutinskog pregleda kod otorinolaringologa.
Međutim, kada je devijacija izraženija, osobito u kombinaciji s drugim stanjima koja dodatno sužavaju nosne šupljine, poput alergijskog rinitisa, može značajno utjecati na kvalitetu života. Disanje postaje otežano, bilo povremeno ili stalno, što posebno dolazi do izražaja kod osoba koje boluju od plućnih ili srčanih bolesti, pate od apneje ili su fizički aktivne – primjerice, sportaša kojima je svaki dah bitan.
U takvim slučajevima, prepoznavanje i pravodobno liječenje devijacije može donijeti veliko olakšanje i poboljšanje svakodnevnog funkcioniranja.
Koje pretrage i metode dijagnosticiranja devijacije septuma postoje, te postoje li alternativne terapije koje mogu poboljšati simptome bez operacije?
– Ako se posumnja da postoji prirođena ili stečena deformacija nosne pregrade, u velikom broju slučajeva je dovoljan otorinolaringološki pregled. Nosna šupljina se pregledava ambulantno, metodom koja se zove prednja rinoskopija te se dopunjava fiberendoskopijom nosa, pregledom s pomoću tanke savitljive optike koja daje detaljniji uvid i u stražnje dijelove nosne šupljine i nosnog ždrijela. Kompjuterizirana tomografija (CT) sinusa također može dati značajne podatke ako se radi zbog dijagnosticiranja kronične upale sinusa.
Pošto se u osnovi radi o koštanohrskavičnoj deformaciji, u izraženijim slučajevima je septoplastika prvi izbor, ali se lijekovima – intranazalnim kortikosterodinim sprejevima mogu kontrolirati prateća stanja (npr. vazomotorni i alergijski rinitis) koja pogoršavaju stanje.
Što je septoplastika, kako se izvodi i po čemu se razlikuje od rinoplastike? Kada je septoplastika nužna, a kada se operacija može izbjeći?
– Septoplastika je kirurški zahvat kojim se uklanja iskrivljeni dio nosne pregrade – bilo da je riječ o hrskavici ili kosti – s ciljem poboljšanja disanja i otvaranja nosnih prolaza. Operacija se izvodi iznutra, kroz rez unutar nosnog predvorja, pa nema vidljivih ožiljaka na vanjskom dijelu nosa. Zahvat se najčešće obavlja u općoj anesteziji, iako u određenim slučajevima može biti izveden i u lokalnoj, uz dodatnu analgeziju.
S druge strane, rinoplastika se odnosi na estetsku ili funkcionalnu korekciju vanjskog dijela nosa (nosne piramide). Kada se istovremeno korigira i nosna pregrada i vanjski izgled nosa, postupak se naziva septorinoplastika.
Septoplastika se preporučuje pacijentima s izraženim smetnjama disanja, osobito kada se kroz specijalistički pregled i procjenu utvrdi da će zahvat donijeti značajno poboljšanje kvalitete života.
Kako izgleda oporavak nakon septoplastike i što pacijenti mogu očekivati?
– Nakon operacije, u nosnu šupljinu se često postavlja tamponada kako bi se spriječilo krvarenje i poduprla pravilna pozicija septuma tijekom cijeljenja. Danas se najčešće koriste mekani gumeni tamponi koji se lako uklanjaju nakon kratkog vremena, a u mnogim slučajevima se primjenjuju i silikonske folije, koje ostaju u nosu do otprilike sedam dana.
Oporavak zahtijeva nekoliko dana mirovanja, uz izbjegavanje težih fizičkih napora u naredna četiri tjedna. Tijekom tog razdoblja važno je redovito isprati nos fiziološkom otopinom i kapati propisane kapi kako bi sluznica ostala čista i vlažna. Bolovi su obično blagi do umjereni i lako se kontroliraju uobičajenim analgeticima.
Ako sumnjate da vam devijacija septuma otežava disanje, remeti san i umanjuje kvalitetu života, pravo je vrijeme da poduzmete prvi korak i zakažete pregled u Poliklinici Sinteza!