Koliko zaista znate o štitnjači i njenom utjecaju na vaše zdravlje? Jeste li sigurni da su informacije kojima raspolažete uistinu točne? Štitnjača je jedan od najvažnijih organa za regulaciju metabolizma, energije i hormona, no istovremeno je i jedan od najčešćih izvora mitova i dezinformacija.
U moru različitih tvrdnji i savjeta, lako je naići na potpuno pogrešne informacije – zato smo potražili mišljenje stručnjaka! Dr. med. Juraj Lukinović iz Poliklinike Sinteza donosi stručne odgovore i razbija najčešće mitove o štitnjači – kako biste konačno saznali što je istina, a što samo popularna, ali netočna tvrdnja.
Dr. Lukinović, mnogi se pacijenti zabrinu kada im se otkrije kvržica ili čvorić u štitnjači, često strahujući da je riječ o raku. Koliko su takve promjene zapravo povezane s malignim oboljenjima i što biste savjetovali pacijentima kod kojih se otkriju čvorići?
– Pojava čvorića u tkivu štitnjače prilično je česta i ne mora nužno biti razlog za zabrinutost. Veći čvorovi mogu se napipati u prednjem donjem dijelu vrata, dok se manji obično otkrivaju ultrazvukom – često slučajno, tijekom sistematskih pregleda ili ciljano kada postoje simptomi.
Dobra je vijest da je samo 4-6% čvorića zloćudne prirode, što znači da većina ne predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik. Ako se čvor otkrije, preporučuje se ultrazvučni pregled štitnjače, a ako postoji sumnja, može se napraviti punkcija tankom iglom kako bi se analizirala njegova priroda. Ovi nalazi ključni su za odluku hoće li čvor biti samo praćen ili zahtijeva kirurško liječenje.
Ako primijetite kvržicu na vratu, ne treba odmah paničariti, ali je važno konzultirati liječnika i napraviti potrebne pretrage kako biste osigurali pravovremenu dijagnozu i, ako je potrebno, odgovarajući tretman.
Ustaljeno je mišljenje da svaki problem sa štitnjačom nužno dovodi do pojave gušavosti i izbuljenih očiju. Koliko je ta tvrdnja točna?
– Gušavost se tradicionalno odnosi na povećanje štitnjače, najčešće uzrokovano nedostatkom joda, što je danas rjeđe zahvaljujući jodiranoj kuhinjskoj soli. Međutim, ne dovodi svaka bolest štitnjače do njenog povećanja – hormonski poremećaji mogu se javiti i bez promjene veličine žlijezde. Izbuljene oči karakterističan su simptom isključivo Gravesove bolesti, autoimunog poremećaja povezanog s dugotrajnim hipertiroidizmom.
Neki vjeruju da je liječenje bolesti štitnjače jodom ili jodiranom soli prirodniji i sigurniji pristup u odnosu na terapiju lijekovima. Koliko je ova tvrdnja utemeljena? Kada unos joda zaista može pomoći, a kada može biti štetan za zdravlje štitnjače?
– Osobama s manjkom hormona štitnjače najčešće je potrebna hormonska terapija u obliku tableta, posebno ako im je štitnjača u potpunosti uklonjena kirurškim zahvatom. Iako dodaci joda mogu biti korisni u određenim slučajevima, poput onih koji konzumiraju nejodiranu sol (npr. himalajsku) ili imaju nizak unos morskih namirnica, oni nisu zamjena za terapiju kod ozbiljnih poremećaja funkcije štitnjače.
Mnogi ljudi s hipotireozom vjeruju da je nemoguće smršavjeti zbog usporenog metabolizma. Koliko je točno da hipotireoza onemogućava gubitak kilograma?
– Promjene tjelesne težine često su jedan od ključnih simptoma hormonskih poremećaja štitnjače. Neliječena hipotireoza može dovesti do povećanja tjelesne mase, ali pravilnom terapijom hormoni se postepeno stabiliziraju, a težina se vraća u normalu. Ako se to ne dogodi, uzrok prekomjerne težine vjerojatno leži i u drugim faktorima. Kada su hormoni uravnoteženi, mogućnost mršavljenja ili debljanja jednaka je kao i kod osoba bez problema sa štitnjačom.
Rak štitnjače često izaziva strah, a jedan od raširenih mitova je da za njega ne postoji učinkovito liječenje. Koliko je ova tvrdnja točna? Kakve su prognoze za pacijente s različitim tipovima raka štitnjače?
– Postoji nekoliko vrsta zloćudnih tumora štitnjače, no najčešći su papilarni karcinomi, koji imaju izvrsnu prognozu i uspješno se liječe kirurškim zahvatima ili kombinacijom s terapijom radioaktivnim jodom. Zahvaljujući sve češćim sistematskim pregledima i naprednim metodama liječenja, stopa preživljenja danas je izuzetno visoka. Ostali oblici raka štitnjače javljaju se znatno rjeđe.
Često se vjeruje da su poremećaji štitnjače isključivo problem žena. Koliko je ta tvrdnja točna? Koliko su muškarci zapravo pogođeni bolestima štitnjače i postoje li razlike u simptomima i dijagnostici između spolova?
– Bolesti i poremećaji funkcije štitnjače, uključujući i zloćudne oblike, nisu isključivo problem žena – mogu se javiti i kod muškaraca. Simptomi poput umora, promjena tjelesne težine ili problema s raspoloženjem mogu pogoditi oba spola, no kod muškaraca se često manifestiraju i specifičnim tegobama, poput erektilne disfunkcije, smanjenog testosterona i oslabljene plodnosti. Zato je važno, u slučaju ovakvih simptoma, provjeriti i hormone štitnjače kako bi se postavila ispravna dijagnoza i odredila odgovarajuća terapija.
Jedan od mitova je i da je hipotireoza uvijek uzrokovana autoimunim bolestima poput Hashimotova tireoiditisa. Koliko je ta tvrdnja točna? Koji su drugi mogući uzroci smanjenog rada štitnjače?
– Smanjeni rad štitnjače može imati različite uzroke, od nedostatka joda u prehrani i kroničnih upalnih bolesti (tiroiditisa) do operativnih zahvata, osobito ako je štitnjača djelomično ili potpuno uklonjena. Također, zračenje vrata zbog zloćudnih bolesti, poremećaji hipofize – žlijezde koja upravlja radom štitnjače – te određeni lijekovi mogu dovesti do smanjenja proizvodnje hormona.
Vjeruje se da je hipotireoza isključivo bolest odraslih. Koliko je ta tvrdnja točna? Može li se hipotireoza javiti i kod djece ili novorođenčadi, te kakve posljedice može ako se ne dijagnosticira na vrijeme?
– Bolesti štitnjače nisu rijetkost i mogu se pojaviti već u djetinjstvu. Smanjena funkcija štitnjače kod djece može dovesti do usporenog rasta i razvoja, što naglašava važnost rane dijagnoze. Srećom, zahvaljujući jodiranju soli i obaveznim neonatalnim testiranjima, urođeni poremećaji danas su puno rjeđi i često se otkrivaju odmah nakon rođenja.
Mnogi vjeruju da bi sigurno znali kada imaju problem sa štitnjačom, no znamo da simptomi mogu biti suptilni ili slični drugim zdravstvenim stanjima. Koliko često bolesti štitnjače ostaju neprepoznate?
– Iako raste svijest o bolestima štitnjače, mnoge i dalje prolaze neotkrivene jer njihovi simptomi mogu biti suptilni ili nalik drugim zdravstvenim tegobama. Srećom, sve češća upotreba ultrazvuka pri sistematskim pregledima omogućuje rano otkrivanje, što povećava šanse za pravovremeno liječenje i bolju kontrolu bolesti.
Brinite se o svom zdravlju – naručite se odmah na detaljan ultrazvuk štitnjače u Poliklinici Sinteza!