Nije iznenađenje da nedostatak kvalitetnog sna može rezultirati općim osjećajem nezadovoljstva – nedostatkom energije, razdražljivošću, pa čak i pojačanim apetitom. Međutim, nedavna istraživanja objavljena u časopisu Royal Society otkrila su da nedostatak kvalitetnog sna može imati i dublje posljedice – doslovno vas može učiniti starijima, ili barem starijima od onoga kako se osjećate. Ono što je još važnije jest da ova istraživanja sugeriraju da percepcija vlastite starosti može biti povezana s našom dugovječnošću.
Kako nedostatak sna utječe na percepciju vlastite starosti?
Prva studija temeljila se isključivo na anketnom istraživanju. 429 sudionika, čija je dob varirala od 18 do 70 godina, odgovaralo je na dva ključna pitanja: prvo je bilo usmjereno na njihovu percepciju vlastite dobi (odnosno, osjećaju li se starijima ili mlađima u usporedbi s njihovom stvarnom dobi), dok je drugo pitanje tražilo odgovore na pitanje koliko bi noći tijekom proteklog mjeseca ocijenili lošima.
U drugoj studiji sudjelovalo je 186 ispitanika, čije su dobne skupine bile između 18 i 46 godina. Ova studija je istraživala povezanost između kratkotrajne zasićenosti i deprivacije sna te percepcije vlastite dobi u eksperimentalnom okruženju. Tijekom eksperimenta, sudionici su bili podvrgnuti dvama različitim scenarijima: u jednom su imali priliku spavati devet sati tijekom dvije noći, dok su u drugom scenariju imali samo četiri sata sna tijekom dvije noći. Nakon svakog od ovih scenarija, mjerene su percepcija vlastite dobi i razina pospanosti među sudionicima.
Rezultati obiju studija pokazali su da se većina ljudi, ako ne spava dovoljno, osjeća starije.
Nedostatak sna (i loša kvaliteta) mogu vas postarati i do 10 godina
Istraživanje je pokazalo da su se sudionici, za svaku noć lošeg sna tijekom proteklog mjeseca, osjećali u prosjeku četvrtinu godine starijima. Osim toga, eksperimentalna skupina izvijestila je o još izraženijoj percepciji starenja. Nakon samo dvije noći ograničenog sna, sudionici su se, u prosjeku, osjećali oko 4,5 godina starijima nego onda kada su imali priliku spavati devet sati.
Također, postojala je značajna povezanost između osjećaja budnosti ili pospanosti i percepcije vlastite dobi, gdje su sudionici koji su se osjećali vrlo neispavanima izjavili da se osjećaju otprilike deset godina starije od onih koji su se osjećali manje pospanima. Važno je napomenuti da su sudionici s jutarnjim kronotipom imali tendenciju da prožive gore navedene efekte u većoj mjeri.
Kako poboljšati kvalitetu sna?
Nije tajna da bi većina nas trebala poboljšati kvalitetu sna. Nedavna studija provedena na gotovo 70,000 odraslih osoba, otkrila je da samo 15% ispitanika redovito spava preporučenih sedam do devet sati svake noći, barem pet noći u tjednu. No čak i među njima postoje problemi s obrascima spavanja česti, uključujući buđenje usred noći ili osjećaj neprestanog prevrtanja i okretanja. Sve su ovo jasni pokazatelji da postoji značajna potreba za intervencijama i strategijama koje će pomoći ljudima da ostvare kvalitetniji san kako bi poboljšali svoje zdravlje i dobrobit.
Obrasci spavanja ne mijenjaju se samo tijekom različitih faza života, već se mogu mijenjati i svake noći. Čak i nekoliko noći lošeg sna mogu rezultirati osjećajem starenja, što može utjecati na našu cjelokupnu dobrobit.
Tips & tricks za poboljšanje kvalitete sna:
- Pokušajte ići na spavanje i buditi se u isto vrijeme svakog dana, čak i vikendom. Ovo pomaže uspostaviti unutarnji sat vašeg tijela i poboljšava kvalitetu sna.
- Osigurajte da vaša spavaća soba bude tiha, tamna i hladna. Koristite zavjese za zamračivanje, uklonite bilo kakav izvor buke i podesite termostat na optimalnu temperaturu za spavanje (obično oko 18-20 °C).
- Smanjite unos kofeina i nikotina u kasnim popodnevnim i večernjim satima jer ovi stimulansi mogu itekako ometati san. Također, izbjegavajte teške obroke i alkohol neposredno prije spavanja.
- Uvedite rituale opuštanja prije odlaska na spavanje, poput čitanja, meditacije, tople kupke ili lagane vježbe istezanja. To može pomoći u pripremi vašeg uma i tijela za san.
- Održavajte zdrav stil života. Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati kvalitetu sna.
- Prakticirajte tehnike za smanjenje stresa poput dubokog disanja, mindfulness meditacije ili progresivne relaksacije mišića kako biste smirili um i tijelo prije spavanja.
- Prije spavanja smanjite izlaganje jakom svjetlu, uključujući svjetlost ekrana mobilnih uređaja.
Pročitaj i ovo:
- Ne možete zaspati? Ovih 8 tehnika disanja olakšavaju put do sna
- Spavanje: Koliko sna je previše i kako to utječe na zdravlje?
- Nesanica i poteškoće sa spavanjem? Nek’ vas meditacija odvede u svijet snova