Većina ljudi koristi glazbu kao sredstvo za podizanje raspoloženja i reduciranje stresa. Slušanje omiljenih stihova smanjuje osjećaj samoće, a istraživanje je pokazalo da čak i poboljšava imunološki sustav. No, različite prilike zahtijevaju i različite melodije. Primjerice, kada radite nešto za posao, želite glazbu koja će vas učiniti dodatno produktivnima.
Kada se uputite na trčanje ili u šetnju, vjerojatno vam treba glazba koja će vas poticati na još jedan kilometar, a za vrijeme opuštanja u kadi najbolje će odgovarati opuštajući pjesmuljci. Ako si želite dan poboljšati glazbom, evo nekoliko savjeta:
Glazba za jutro
Prvu jutarnju kavu vjerojatno pijete uz stanicu omiljenog radija ili uz najdraži žanr pjesme. No, ako iz jutarnje (glazbene) rutine želite izvući više, mogli biste poslušati prijedloge glazbenog psihologa Davida M. Greenberga. Njegova istraživanja dovode glazbu u vezu s neuroznanošću, društvenim znanostima, kliničkim liječenjima i drugim područjima medicine, a otkrio je savršeni popis za jutarnju playlistu. Ona uključuje i živahnu energiju poput pjesme „Viva La Vida“ grupe Coldplay i Aviciijev DJ hit „Wake me up“. Ako ujutro trebate malo više energije i poticaja za ustajanje iz kreveta, ove bi dvije pjesme mogle biti vaši saveznici.
Glazba za radost
Neuro-slikovne studije su pokazale da glazba utječe na područja mozga koja igraju presudnu ulogu u smanjenju hormona stresa i oslobađanju dopamina i endorfina, odnosno, hormona koji nam omogućuju da se osjećamo dobro. Drugi načini prirodnog poticanja endorfina uključuju smijeh, ples i čašu vina. No, vjerojatno nećete usred radnog dana zaplesati s čašom omiljenog vina, ali biste svakako trebali napraviti pauzu za slušanje pjesme koja vam iznova mami osmijeh na lice i preplavljuje vas pozitivnim osjećajima.
Glazba za posao
Posao i treštanje zvučnika (uglavnom) ne idu zajedno, ali ugodna pozadinska glazba je svakako dobrodošla. No, osim glazbe, stručnjaci navode i ostale izvore bijele i ružičaste buke koje mogu poboljšati produktivnost. Bijeli šum, poput zvukova ventilatora, slučajni je signal jednakog intenziteta na različitim frekvencijama, što mu daje konstantnu spektralnu snagu gustoće. Ružičasti šum, poput oceanskih valova, na razini je frekvencije koja pomaže poboljšati fokus i povećati produktivnost.
Glazba za kuhanje i čišćenje
Kućanski su poslovi itekako zabavniji kada im pridružite zvukove svoje omiljene glazbe. Očarani zaigranošću glazbe, usisivač i kuhača se neće činiti kao još jedan dosadan zadatak. Idući put unesite dozu nostalgije i preslušajte one stare hitove koje ste slušali u mladosti. Kad kuhate i isprobavate nove recepte, ohrabrite se tradicionalnim talijanskim arijama ili brazilskim zvukovima bossa nove. Za tren će se vaše kuhinjske pločice pretvoriti u plesni podij (samo pripazite da vam ručak ne zagori).
Glazba za spavanje
Kako se dan bliži svom kraju, tako se vaše tijelo treba smirivati uz lagane podražaje. Ostavite živahne tonove po strani i uljuljajte se u san uz pomoć bijelog šuma ili opuštajućih, meditativnih melodija. Bez obzira na vaše sklonosti – Mozarta, zvukove prirode ili uspavanke – sjetite se da je glazba prilagodljiv alat i može se koristiti bilo gdje.
Pročitaj i ovo:
- VIDEO: Najbolja glazba za opuštanje i brisanje stresa
- Tomatis metoda: Mozart efekt ili – kako glazba liječi
- Glazba može biti terapija
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!