U želji da se riješe kilograma ili dva viška mnogi se okreću raznim dijetama i prehrambenim planovima. G-plan prehrane (gut-healthy weight loss) samo je jedan u nizu takvih. Glavni mu je cilj popravljanje stanja crijevnog mikrobioma, to jest povećanje količine dobrih bakterija u crijevima. One mogu pomoći pri smanjenju upala koje, među ostalim, uzrokuju napuhnutost i sindrom iritabilnog crijeva. Osim toga, ostali su željeni ishodi trajno smanjenje tjelesne težine i izbacivanje štetnih toksina iz tijela. Traje 21 dan, a sastoji se od tri faze od kojih svaka sadrži specifične prehrambene smjernice i ograničenja.
1. faza
Program počinje takozvanom fazom odmora koja traje pet dana. Namijenjena je izbacivanju toksina i smanjenju napuhnutosti, a ujedno označava i početak puta prema gubitku težine. Predviđa prilično restriktivan pristup planu prehrane kojeg se može biti teško pridržavati.
Hrana koje biste se trebali kloniti uključuje gluten, rafinirani šećer, prerađenu hranu, mlijeko i mliječne proizvode, alkohol, gazirana pića i određene vrste povrća poput rajčica, krumpira i paprike. Povrh toga, unos kofeina u ovoj je fazi ograničen na šalicu ili dvije zelenog čaja. Može biti vrlo izazovno, no ako se posvetite ovim smjernicama, niži broj na vagi čeka iza ugla.
Bonus savjet: svaki dan započnite čašom vruće vode s đumbirom i kriškom limuna. Ova kombinacija sastojaka potiče probavu i pomaže pri izbacivanju toksina. Osim toga, preporučuje se unos hrane koja obiluje probioticima. To su, primjerice, češnjak, banane, šparoge i avokado.
2. faza
U ovoj bi fazi, koja traje od 6. do 14. dana, toksini trebali većinom biti izbačeni iz vaših crijeva te biste se trebali osjećati energičnije, ali i imati ravniji trbuh i uži struk. Sada u svoju prehranu možete uvrstiti grah, jaja, rajčice i fermentirane proizvode poput kefira, jogurta i kiselih krastavaca.
Vrijedi istaknuti da ovaj nagli gubitak težine ipak ne predstavlja gubitak masnih naslaga: pretežito se radi o izbacivanju viška vode. Ipak, ova vam metoda može pomoći da izbacite neke nezdrave vrste hrane iz svoje prehrane.
3. faza
Treća i posljednja faza proteže se od 15. do 21. dana. Odsad opet možete konzumirati namirnice koje ste izbacili u prvoj fazi, poput kave i alkohola te mlijeka i mliječnih proizvoda. Ipak, s obzirom na to da izrazito nepovoljno djeluju na zdravlje, bolje vam je bez prerađene hrane i rafiniranog šećera.
Alfa i omega među dijetama?
G-plan prehrane može vam pomoći da izbacite nezdravu hranu iz svoje svakodnevnice, no to ne znači da je alfa i omega svih dijeta i programa prehrane. Izbaciti toksine i izgubiti na težini možete i na druge načine.
Naposljetku, ako vam zvuči neizvedivo ili prerestriktivno, uvijek se možete okrenuti tradicionalnom i dobro prokušanom receptu koji provjereno radi i osmisliti uravnotežen plan prehrane koji vam dopušta da jedete omiljenu hranu, no bez pretjerivanja.
Kao što je to slučaj sa svime u životu, ključ je u umjerenosti. Dokle ste god u kalorijskom deficitu i unosite prikladnu količinu makro i mikronutrijenata, trebali biste gubiti na težini i istovremeno znati da radite na očuvanju ili poboljšanju zdravlja.
Pročitaj i ovo:
- Victoria Beckham: Rigorozan režim prehrane i tjelovježbe
- Dr. Natasha Turner: Moj hormonski plan prehrane vraća ženama zdravlje, hormonalnu ravnotežu i vitku liniju
- dr. sc. Sebastijan Orlić: “Alkalna prehrana je velika znanstvena besmislica”
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!