Svima nam je jasno koliko je disanje važno, no jeste li se ikada zapitali dišete li pravilno? Ima li mjesta za poboljšanje? Disanje je nešto o čemu skoro pa i ne razmišljamo, već se jednostavno događa. Iako je disanje često samo autonomno regulirano te ponekad ni ne trebamo razmišljati o njemu, ipak nam obraćanje pažnje na njega može biti korisno.
Vrijeme koliko možemo zadržati dah se najčešće koristi kao pokazatelj kvalitete disanja. Znači, što dulje možete zadržati dah, manje je vjerojatno da nepravilno dišete. Točnije – ako možete zadržati dah oko 25 sekundi.
Koliko zapravo možete zadržati dah saznajte s jednostavnom vježbom. Prije svega, dopustite da vam se disanje umiri. Udahnite i izdahnite, te pri izdisaju zadržite dah te začepite nos. Udahnite i otpustite nos kada osjetite želju, nemojte se tjerati da izdržite dulje ako vam tijelo to ne želi. Pogledajte koliko ste zadržali dah. Ako vježba rezultira s 25 sekundi i više, vaše disanje je pravilno i funkcionalno. Ipak, ako rezultira s manje od 25 sekundi, moguće je da nepravilno dišete, pogotovo ako je rezultat ispod 10 – 15 sekundi. No ne brinite se, donosimo vam nekoliko savjeta s kojima možete riješiti taj problem i učiniti nešto dobro za svoj organizam.
Kako poboljšati svoje disanje?
- Dišite kroz nos cijelo vrijeme – disanje kroz nos nam omogućuje da zadržimo više kisika
- Fizičke aktivnosti obavljajte zatvorenih usta – ovo se veže za prethodnu točku, ali važno je naglasiti jer dok obavljamo fizičke aktivnosti povećava se razina ugljikovog dioksida u krvi te se javlja potreba za zrakom, koju onda nadoknađujemo disanjem na usta, no ako se potrudimo disati samo kroz nos, nakon nekog vremena će se tijelo naviknuti podnositi veće razine ugljikova dioksida te ćete manje ostajati bez zraka tijekom fizičkih aktivnosti
- Korisne su i vježbe kao što smo ranije opisali za mjerenje vremena zadržavanja daha – možete malo otežati i pokušati hodati ili trčati dok držite dah te se čak malo forsirati nakon što osjetite želju za zrakom, ali naravno ako ste u dobrom tjelesnom stanju, inače bi moglo biti opasno za organizam
- Pokušajte se držati ovih savjeta te nakon 5 – 6 tjedana ponovite vježbu zadržava daha. Javite nam rezultate!
Pročitaj i ovo:
- Ne možete zaspati? Ovih 8 tehnika disanja olakšavaju put do sna
- Disanje, san, šetnja i hrana vraćaju energiju
- Mentalno zdravlje i mentalna snaga: Kako ih razlikovati?