COVID-19 je u posljednjih godinu dana glavna tema razgovora iz kojih se nerijetko rađaju mnogi mitovi i zablude. Velike su šanse da ste se i sami susreli s brojnim ‘provjerenim informacijama’ koje se tiču prevencije ili liječenja virusa. Možda ste čuli da neka hrana ili lijek sprječavaju nastanak COVIDA-19 ili da ga pak mogu prenijeti komarci ili paketi koji su pristigli iz inozemstva.
I dok su neke tvrdnje bezazlene, neke mogu biti itekako opasne i nanijeti ozbiljnu štetu. Zbog toga vam u nastavku donosimo 10 najvećih zabluda o koronavirusu koje su nas pratile od samog početka pandemije te znanstvene tvrdnje Svjetske znanstvene organizacije (WHO) i neprofitne organizacije Mayo Clinic.
10 najvećih zabluda o COVID-19 virusu
1. Može li se COVID-19 prenositi putem robe proizvedene u zemljama u kojima se kontinuirano prenosi?
Iako se može dugo zadržati na površinama, okoliš, prijevoz i različite temperature tijekom otpreme robe otežavaju njegovu aktivnost. No, ako osjećate da je površina kontaminirana, očistite ga dezinficijensom i operite ruke nakon što ga dodirnete.
2. Može li se COVID-19 prenositi putem komaraca?
Nema dokaza da je novi koronavirus prenosiv putem komaraca. Virus se uglavnom širi kapljičnim putem, odnosno kroz kašljanje i kihanje.
3. Može li konzumacija alkohola spriječiti COVID-19?
Konzumacija alkohola poput piva, vina i ostalih pića ne pomaže u prevenciji koronavirusa. Ono što pomaže jest često pranje ruku, nošenje maski i socijalna distanca.
4. Je li istina da se COVID-19 najviše prenosi u hladnoj klimi, a ne toliko u vrućoj i vlažnoj klimu?
Koronavirus se može javiti u svim klimatskim uvjetima i na svim temperaturama. Također, ne mogu ga spriječiti ni tople kupke jer koliko god da je visoka temperatura vode, vaša normalna tjelesna temperatura ostaje ista.
5. Može li prskanje alkohola ili klora na vaše tijelo uništiti virus iznutra?
Osim što ne možete ubiti virus u vašem tijelu, mogao bi oštetiti odjeću i druga tkiva poput očiju i usana pa to nikako ne biste trebali raditi.
6. Može li konzumacija češnjaka spriječiti COVID-19?
Iako češnjak ima neka antimikrobna svojstva, nema dokaza da sprječava COVID-19. No, povoljno djeluje na imunitet pa ga nije naodmet koristiti pri kuhanju.
7. Mogu li cjepiva protiv upale pluća i gripe štititi i od COVID-19?
Cjepiva protiv upale pluća ne pružaju zaštitu protiv virusa COVID-19 virusa, kao ni ona protiv gripe. Međutim, ova bi cjepiva mogla olakšati kliničku sliku ako dođe do pojave virusa, pogotovo kod starijih osoba.
8. Mogu li 5G mobilne mreže dovesti do pojave virusa?
Izbjegavanje izlaganja ili upotrebe 5G mreža ne sprječava zarazu virusom COVID-19. Virusi ne mogu putovati radio valovima i mobilnim mrežama te se šire u mnogim zemljama koje praktički ni nemaju mobilne mreže.
9. Može li redovito ispiranje nosa slanom otopinom spriječiti COVID-19?
Dokazi pokazuju da ispiranje nosa fiziološkom otopinom može pomoći u bržem oporavku od prehlade, ali ne može spriječiti zarazne respiratorne bolesti ili COVID-19.
10. Postoji li neki lijek koji može liječiti COVID-19?
Trenutno ne postoji lijek koji može liječiti ovu bolest. U slučaju zaraze, pacijenti trebaju dobiti pravilnu njegu i preparate za ublažavanje simptoma.
Pročitaj i ovo:
- Nepredvidljivost Covida-19: Opadanje kose kao jedan od simptoma?
- Hipertoničnom otopinom za ispiranje nosa smanjite rizik od koronavirusa
- Pandemija koronavirusa i stres: Zašto nam je važan vitamin B?
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!