Jeste li ikada razmišljali o tome kako naše svakodnevne navike oblikuju sliku koju imamo o sebi? Ako, primjerice, uvijek gubimo stvari, možda ćemo sebe početi identificirati kao “neorganiziranu osobu”, a ako uvijek dolazimo na sastanke točno na vrijeme, počinjemo sebe identificirati kao “vrlo točnu osobu”.
No što kada bismo u procesu usvajanja novih navika krenuli obrnutim putem – od svojeg “budućeg ja”, od osobe kakva želimo postati, a zatim oko tog identiteta razvijali nove navike? James Clear u svojoj knjizi Atomic Habits objašnjava da ta taktika može biti vrlo učinkovita.
Clear opisuje da se bihevioralne promjene u procesu stjecanja navika događaju na nekoliko razina. Prva razina je naš identitet, druga razina su akcije, a treća rezultati.
Nove vještine, prakse i navike koje odražavaju naš identitet, našu sliku o sebi – lakše je usvojiti. Zbog toga, kada želite usvojiti neku novu naviku koja će biti trajna, krenite od razine identiteta i definirajte kakva osoba želite postati, a zatim identificirajte navike koje su u skladu s tom definicijom.
No pojasnimo to još malo detaljnije. Ako sebe, primjerice, vidite kao nekoga tko “nije osoba talentirana za jezike”, teže ćete razviti svakodnevnu naviku učenja stranog jezika. S druge strane, ako sebe doživljavate kao “osobu talentiranu za jezike”, učenje novog jezika činit će vam se mnogo prirodnije jer je to sastavni dio vašeg identiteta.
Ako želite napraviti neke promjene u svojim navikama, prije svega, odvojite dovoljno vremena za razmišljanje o svom “budućem ja”, o identitetu kojem težite.
Korak 1: Definirajte kakva osoba težite postati i zapišite to na papir.
Možete krenuti s razmišljanjem o svojim vrijednostima i uvjerenjima. Želite li biti brižna i velikodušna osoba? Organizirana osoba? Kreativna osoba? Je li vam zdravlje u ovom trenutku prioritet?
Korak 2: Odaberite navike i vještine koje su u skladu s identitetom osobe koja težite postati.
- Zdrava sam osoba, stoga trčim svaki dan.
- Kreativna sam osoba, pa se redovito pripremam za javne nastupe.
- Velikodušna sam osoba, pa volonterskim radom doprinosim dobrotvornim akcijama.
Korak 3: Pronađite najbolji način da navike, koje ste odlučili razvijati, inkorporirate u svoj svakodnevni život.
Hoćete li početi koristiti podsjetnik na učenje novog jezika? Ili, možda, napraviti raspored trčanja za sljedeći tjedan?
Napomena:
Još jedna korisna praksa za izgradnju navika koju James Clear sugerira u svojoj knjizi je dvominutno pravilo: kada počinjete razvijati naviku, trebali biste početi s onim što možete učiniti u najviše dvije minute: ako želite trčati nekoliko kilometara, počnite s time što ćete pripremiti sportsku odjeću i obuću.
Dodatni savjet:
Identificirajte navike kojih se želite riješiti. Da biste to učinili, prepoznajte navike koje nisu u skladu s vašim idealnim identitetom. Što možete učiniti da se odviknete od njih? Jedna opcija je da pronađete sličnu naviku koja će vam mnogo bolje služiti: umjesto da prije spavanja besciljno skrolate društvenim mrežama, možete uzeti knjigu ili časopis i čitati neko korisno štivo.
Pročitaj i ovo:
- Uspješna i sretna: 5 rečenica koje trebate izbaciti iz vokabulara (i glave)
- Mentalna kondicija: 6 najboljih tehnika za održavanje zdravlja mozga
- Napad panike: 5 jednostavnih koraka koji će vas ‘prizemljiti’