Pazite na prehranu i redovito vježbate, ali se još uvijek ne osjećate sjajno? Možda se odmah nakon dobro izbalansiranog obroka osjećate napuhano ili vam se čini da ne možete postići svoje ciljeve vježbanja unatoč tomu što se pridržavate dosljednog rasporeda.
Ako ovo zvuči kao poznati scenarij, možda imate posla s nekom emocionalnom upalom. Jeste li znali da tjeskoba i trauma mogu uzrokovati isto toliko upala kao i prehrana puna ultraprerađene hrane?
U nastavku otkrivamo neke uobičajene (ali podmukle) uzroke upale koje stručnjak za funkcionalnu medicinu Will Cole, IFMCP, DNM, DC, autor knjige Gut Feelings, stalno susreće kod svojih pacijenata.
1/ Neriješena trauma
“Ne možete očekivati da ćete biti zdravi ako u tijelu imate pohranjenu neriješenu traumu”, objašnjava Cole. To je nevjerojatno čest scenarij. Velik broj ljudi doživjelo je neku vrstu traumatičnog događaja barem jednom u životu – ali mnogi od nas ta iskustva guraju pod tepih.
“Oni znaju da nije bilo dobro, ali ne shvaćaju što je učinilo njihovim mitohondrijima. Ne shvaćaju što je učinilo njihovom živčanom sustavu i njihovim razinama upale”, kaže Cole. Naravno, ne proizlaze sve upale iz katastrofalnih događaja, no ako dopustite da se te emocije akumuliraju u vašem tijelu, one mogu stvarno utjecati na vaše fizičko zdravlje tijekom vremena.
2/ Kronični stres
Kada je vaše tijelo stalno u stanju borbe ili bijega, nemoguće je osjećati se sjajno. “Naše tijelo je poput knjige, a naše misli, riječi i iskustva stranice su te knjige”, kaže Cole. Dakle, kada emocionalno patite, vaše tijelo osjeća posljedice te patnje. Upravljanje stresom nije jednostavan pothvat, ali dajte sve od sebe da ublažite svakodnevni stres u svom životu.
3/ Preopterećenost vlastitim zdravstvenim stanjem
S tolikom količinom informacija o zdravlju, dostupnih nadohvat ruke, lako je postati zabrinut i preopterećen svojim zdravljem.
“Vidim da se često kod pacijenata javljaju strah i tjeskoba vezani uz zdravlje,” kaže Cole. “Pogotovo kada ste se osjećali dobro sve dok nije došao stres.” Istraživanja su čak dokumentirala fenomen poznat kao nocebo efekt, gdje razmišljanje o negativnom ishodu može zapravo dovesti do tog ishoda – nešto poput samoispunjavajućeg proročanstva.
Ukratko, to je moć naših emocija na naše fizičko zdravlje. I premda je mnogo lakše reći nego učiniti – pokušajte se ne zadržavati previše na raznim zdravstvenim ‘analizama’.
4/ Društvene mreže
“Ne radi se samo o hrani koja vam šteti, radi se i o društvenim mrežama koji ne vole vaše mentalno zdravlje”, kaže Cole. Da, upala prouzrokovana društvenim mrežama je itekako stvarna. “Ono čemu se izlažemo na društvenim mrežama također može utjecati na naš živčani sustav i razine upale, a time i na naš endokrini ili hormonalni sustav”, dodaje. Istraživanje je čak pokazalo da su sudionici koji su pretjerano koristili društvene mreže imali više razine C-reaktivnog proteina, što ukazuje na kroničnu upalu.
Pokušajte pratiti samo one profile uz koje se osjećate dobro. Na taj će vam način algoritam, nadamo se, prestati servirati stvari koje stvarno nisu u skladu s vašim zdravljem.
Ako se ne pozabavite svojim mentalnim zdravljem, ne možete očekivati da ćete postići svoje zdravstvene i prehrambene ciljeve! Smatrate li se zdravom osobom, a ipak se ne osjećate u potpunosti dobro, možda biste se trebali pozabaviti navedenim krivcima.
Pročitaj i ovo:
- Probudili ste se anksiozni? Evo kako započeti dan ispravno i bez stresa
- Neobična rutina pranja rublja mogla bi ukazivati na ADHD
- 5 ‘umirujućih’ aktivnosti koje potajno uzrokuju još veću tjeskobu