Nema sumnje, sicilijanska vina imaju svoj jedinstveni okus. Bilo da se radi o crvenim ili bijelim sortama, uvijek postoji svježa, voćna, a ipak elegantna nota koja sicilijansko vino čini odmah prepoznatljivim. Gotovo kao da vino želi istaknuti svoju posebnost u odnosu na ostale, noseći sa sobom dozu elegancije i superiornosti. No, što je to što čini sicilijanska vina drugačijima od ostalih vina i zašto je ova regija postala tako važna vinska destinacija?
Gotovo kao da je sudbina predodredila Siciliju da postane centar vinarstva. Sve na ovom otoku čini ga idealnim za tu svrhu. Prvo, njegova bogata povijest kao usputna stanica za brodove koji su putovali iz cijelog svijeta,što znači da je Sicilija uvijek imala koristi od najnovijih tehnologija i metoda koje se koriste u proizvodnji vina – s utjecajima iz Grčke, Azije i, naravno, Italije.
Iznikla iz dubina Mediterana, s dugim, toplim i suhim ljetima u kombinaciji s umjerenim zimama i raznovrsnim tlom, predstavlja raj za uzgajivače. Sicilija je stoga postala sinonim za limune, masline, bademe i, naravno, grožđe. Njeni vulkanski brežuljci, obilje sunčeve svjetlosti i suha klima omogućili su proizvodnju prekrasnih vina.
Kao što je i sama Sicilija posebna, i njena vina su jednostavna, elegantna i ukusna. Ako još niste, svakako preporučujemo da posjetite Siciliju. Idealno vrijeme je jesen ili proljeće s obzirom na velike vrućine ljeti. Uz uživanje u hrani i predivnim plažama, preporučujemo i vinske ture po sicilijanskim vinarijama, kojih ima oko 450 na cijelom otoku. Odaberite par i osjetite Siciliju u njenoj potpunosti. Nikako nemojte propustiti vinarije regije Etna, čiji vinari ovise o aktivnosti ovog fascinantnog vulkana.
Prije tjedan dana, održali smo vinsku radionicu s vinima Sicilije gdje smo uz food pairing Tomislava Markovića iz Proofa 33 kušali 7 vina.
Radionicu smo započeli s predivnim laganim Grillom. Vino za svaki dan, laganog tijela koji možete upariti s isto tako laganim jelima. Mi smo ga kušali uz caprese salatu i bilo je pun pogodak.
Nastavili smo u laganom ritmu s vinom sorte Cattratto, predivnih mediteranskih aroma, koje možete upariti s laganijim sirevima, namazima od povrća ili ribom.
Za treće bijelo vino odabrali smo Etnu Bianco, koja je notama akacije, nešto trava, badema, kruške i žute jabuke lijepo zaokružila tasting bijelih vina Sicilije.
Kušanje crvenih vina započeli smo nešto laganijim vinom renomirane sicilijanske vinarke Arianne Occhipiniti, voćnih i začinskih aroma koje možete upariti uz svjetlije meso i manje intenzivne sireve.
Odlučili smo se za još jednu verziju vina Etne, Etna Rosso. Mineralne note tipične za sorte uzgajane na vulkanskom tlu, note trešnje, likoricije, slatkih začina, čini ovo vino idealnim pairingom sa nekim tamnijim mesom posebno ako je začinjeno timijanom ili kaduljom.
Za zadnje crveno vino radionice, odabrali smo zvijezde Bordeauxa, blend sorata Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc, uzgojenih pod sicilijanskim suncem. Vino punog tijela, s divnim aromama crnog voća, čokolade i začina. Ovo vino možete upariti s tamnijim mesom, rižotom s gljivama, pršutom ili nešto jačim sirevima.
Završili smo s jednim slatkim vinom, s malog sicilijanskog otoka Pantelleria, proizvedeno poznatom metodom passito. Arome marelice, suhog voća i meda. Ovo vino možete upariti s raznim desertima, ali i plavim sirevima koji su izvrstan pairing slatkim vinima.
Na sljedećoj radionici u studenome, vodimo vas u Toscanu, gdje ćemo predstaviti 7 vina, uz pairing našeg Tomislava Markovića. Želite li znati više o vinima Sicilije ili Vas zanima radionica vina Toscane, slobodno nam pišite na mirela@coloridelvino.com.
Cin-cin!
Pročitaj i ovo:
- Kako kušati vino: Od vinskog početnika do poznavatelja u 5 koraka
- Novi terminal zračne luke u Toskani imat će vinograd na krovu
- U Zagorju ne uspijevaju samo vinove loze i tradicionalne kulture – tamo rastu i banane