Kako pronaći zdravi međuobrok koji će osigurati dozu energije, bez praznih kalorija i ne-tako-zdravih sastojaka? Pitajte stogodišnjake, odnosno stanovnike Plavih zona, područja gdje ljudi najdulje žive. Ta odredišta – koja uključuju Nicoyu, Kostarika; Sardiniju, Italija; i Okinawu, Japan – poznata su po dugovječnosti i svojim stogodišnjim stanovnicima.
Recept za energetske kuglice bez pečenja može se pronaći na stranici Blue Zones, a sadrži nekoliko sastojaka uz koje ćete lakše dogurati do 100. rođendana. Među glavnim sastojcima su orašasti plodovi koji su važni za očuvanje zdravlja mozga, a kad sve sastojke dobro izmiksate, na kraju ćete dobiti poslasticu koja je prirodno slatka i bogata vlaknima.
Stogodišnjaci dnevno pojedu oko šaku orašastih plodova, a njihov omiljeni snack osigurava zdrave masti potrebne za funkcioniranje mozga. Prirodno zaslađene s datuljama, prepune vlakana iz orašastih plodova i cjelovitih žitarica, ove energetske kuglice savršene su za grickanje ako ste u pokretu ili kao slatki zalogaj poslije ručka.
Sastojci
– 9 Medjool datulja
– 1/3 šalice agavinog sirupa
– 1 žlica maslaca od badema
– 1 žlica chia sjemenki
– 1 i 1/4 šalice zobenih pahuljica
– 1/4 šalice pistacija
– 1/3 šalice narezanih badema
– 3/4 šalice suhih brusnica
– 1 čajna žličica ekstrakta vanilije
– komadići tamne čokolade (po želji)
Priprema
U blender dodajte datulje, agavin sirup, bademov maslac, chia sjemenke, zobene pahuljice, pistacije, bademe, brusnice i ekstrakt vanilije. Miksajte dok ne dobijete grubo usitnjenu, ali ne i praškastu smjesu.
Premjestite smjesu u posudu, po želji dodajte komadiće tamne čokolade i sve zajedno promiješajte. Stavite u hladnjak i ohladite oko 20 minuta.
Rukama oblikujte kuglice. Prije posluživanja, ohladite ih u hladnjaku.
Čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tjedan dana.
Pročitaj i ovo:
• Grickalica koja vraća energiju: Energetske kuglice u tri zdrave varijante
• Indijski oraščići i goji bobice: Dobitna kombinacija za domaće energetske pločice
• Doživjeti stotu: U kojim zemljama žive i što jedu stogodišnjaci?