Kao što je vidljivo iz nedostatka sredstava za dezinfekciju ruku i maski za lice u vašoj lokalnoj apoteci, ljudi su itekako zabrinuti oko COVID-19 virusa koji se polako širi po cijelom svijetu. Iako je važnije nego ikad temeljito i često prati ruke, jednako je važno pobrinuti se za vlastito mentalno zdravlje.
Zdravstvena kriza emocionalne i psihičke nestabilnosti je na samom vrhuncu, a ponekad se čini kako je panika veća i od same epidemije. Kada je riječ o širenju ovakve vrste virusa, obično vidimo porast četiri komponente koje utječu na našu mentalnu stabilnost i sigurnost: strah, sumnjičavost, povećani oprez i paranoja, smatra psihoterapeutkinja Aimee Daramus.
Strah: Informacije iz medija uzimajte s rezervom
Važno je biti informiran, ali želite biti sigurni da dobivate legitimne i korisne informacije. Slobodno razmotrite i potpuno isključenje iz medija u korist besplatnog online tečaja kako biste saznali sve činjenice o COVIDU-19. Budite izbirljivi o izvorima iz kojih dobivate informacije i pokušajte se ne uzbuđivati dok gledate vijesti ili čitate članke na tu temu. Ako se zbog nekog podatka osjećate prestrašeno, dvaput provjerite dolazi li iz legitimnog medicinskog izvora. I ono najvažnije – nemojte „skakati“ i živcirati se oko svake vijesti koja se pojavi na društvenim mrežama.
Sumnjičavost: Dopustite da vam voljene osobe budu emocionalna, ali ne i stručna potpora
Svaki put kada vaš partner ili suradnik zakašlje, oblije vas hladan znoj. Ili kad razgovarate s prijateljicom o planovima putovanja, a ona vam savjetuje da spakirate i masku za lice. Naravno da ćete se u teškim i zbunjujućim vremenima najviše osloniti na savjete svojih najbližih, ali njihovim nestručnim savjetima ipak pristupite s dozom rezerve. Ako ste jako zabrinuti, radije se povežite s organiziranim sustavima pomoći ili porazgovarajte sa stručnim osobama.
Povećani oprez: Budite razumni
Iako se čini pomalo kontraproduktivno, stvar je u tome da pokušate ostati ravnodušnima. Sigurni smo da vaši kolege svakodnevno razgovaraju o tome kako prikupiti zalihe i pripremiti se za „zombi apokalipsu“. Znamo da je zastrašujuće slušati o tome kako je vaša suradnica iz računovodstva kupila zalihe brašna, ulja i konzervi. Pa ipak, vjerojatno ćete se osjećati sigurnijima ako imate barem neki plan kako se nositi s koronavirusom ako dođe u vašu blizinu. Kad smislite plan, osjećat ćete se samouvjerenije i sigurnije.
Paranoja: Duboko dišite
Iako se u vrijeme zdravstvene krize ne preporučuju kontakti s većim brojem ljudi, i dalje se trebate osjećati djelom zajednice kako biste živjeli sretan i zdrav život. Pa ipak, ako ste iznenada prestravljeni odlaziti na grupne treninge, istražite vježbe disanja i opuštanja koje možete odraditi i sami kod kuće, savjetuje doktorica. Dakako, ovakve biste korake trebali poduzimati tek ako, ne daj Bože, virus na vašem području izmakne kontroli. Do tada obavljajte sve obveze kao i prije.
Pročitaj i ovo:
- Mallika Chopra savjetuje kako djeci pomoći nositi se s osjećajem tjeskobe
- Self-care: Stavite sebe na prvo mjesto uz pomoć 5 jednostavnih savjeta
- Tjelovježba je dobra za mentalno zdravlje, ali samo do određene mjere
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!