Isprobavanje različitih sredstava za čišćenje, seruma i krema dio je onoga što njegu kože čini toliko zabavnom. Na tržištu postoji mnoštvo proizvoda, a uz malo strpljenja možete osmisliti rutinu koja vam odgovara. No, ponekad ni to ne uspije. Ovisno o rezultatima koje želite postići, vaša rutina njege kože nekad neće biti dovoljna, slažu se dermatolozi. Također, postoje određena stanja kože koja ne biste ni smjeli rješavati na svoju ruku, poput problema s aknama ili rozaceje. Ako se pitate kada je vrijeme za posjetiti dermatologa, nastavite čitati.
Kada posjetiti dermatologa?
Rozaceja i perioralni dermatitis
Rozaceja je upalno stanje kože koje je često kod ljudi sjevernoeuropskog podrijetla. Nekima se pojavi s tzv. kvrgama na koži, posebno na nosu i bradi, dok je kod drugih povezana s perioralnim dermatitisom koji se također nalazi u kategoriji upalne kože, objašnjavaju dermatolozi. U tome svakako ne pomaže ni nošenje zaštitne maske koje dodatno pogoršava ovo stanje kože. I rozaceja i perioralni dermatitis dobro reagiraju na protuupalna sredstva poput oralnih antibiotika, krema, lasera… No, niti jedno od ovih stanja ne biste trebali rješavati samostalno.
Ekcem i osip
Iako na tržištu postoji puno proizvoda koji navodno rješavaju problem ekcema i osipa, oni isto tako mogu dodatno pogoršati stanje. Naime, kada osjetite neugodan svrbež, kupujete različite kreme bez recepta koji će trenutno ublažiti problem, ali ga neće riješiti. Kako biste zagrebli ispod površine i pronašli uzročnika, svakako posjetite stručnjaka.
Gubitak kose
Vjerovali ili ne, s Covid-om je došlo do velikog porasta problema gubitka kose povezanog sa stresom. No, postoje i drugi oblici gubitka kose kao što su, primjerice, gubitci povezani s ožiljcima ili autoimunim bolestima. Mnogi se sami bacaju u koštac pa ispadanje kose pokušavaju zaustaviti suplementima koji za njih možda nisu najbolje rješenje. Također, želite osigurati da nemate problema s nedostatkom željeza ili štitnjačom koji bi mogle uzrokovati ispadanje kose.
Akne
Svatko tko pati od problema s aknama može imati koristi od savjetovanja s dermatologom. Naime, dermatolozi nakon početnog pregleda uglavnom rješavaju pacijenta od akni u roku od tri do šest mjeseci. Posebno se važno obratiti stručnjacima ako su vaše akne izrazito iritirajuće, cistične ili ostavljaju ožiljke. Ako, primjerice, imate ožiljke od akni, nijedan vam ‘kućni uređaj’ neće pomoći.
Hiperpigmentacija ili sunčeve pjege
Proizvodi koji u sebi sadrže vitamin C, mineralne kreme za sunčanje, AHA, BHA, retinoidi mogu biti od pomoći, ali često vam treba laser da biste na neki način razbili pigmentaciju. Kemijski piling također može biti jako dobar, ali i donekle nepredvidljiv. Zato je važno obratiti se stručnjaku koji će točno znati što je potrebno vašem tipu kože.
Bore
Što se tiče starenja, vaša će koža jednom doći do točke u kojoj anti-age proizvodi više neće biti dovoljni, pa ako će vas to smetati svakako potražite savjet dermatologa koji će vam predložiti najbolje moguće rješenje u skladu s vašim željama.
Pročitaj i ovo:
- Sva lica suhe kože: Je li vaša koža suha ili jednostavno dehidrirana?
- Kad bi koža birala, ovako bi izgledao tvoj jelovnik
- Koža lica ljepša nego ikad: Najbolji savjeti za žene u pedesetima
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!