Ako ste jedna od onih osoba koju koža često svrbi, zateže, hrapava je i zategnuta, moramo vam reći da niste usamljeni jer francuski dermatolozi otkrivaju kako je više od 40 posto svih posjeta njihovim ordinacijama povezano upravo s tim problemom. Svaki problem ima, međutim, i rješenje, a u slučaju suhe kože se s problemom, za početak, treba dobro upoznati.
Suha koža je prilično neugodno stanje popraćeno svrbežom, crvenilom, ljuštenjem i zatezanjem, a može se pojaviti iz različitih razloga. Izloženost suhim vremenskim uvjetima, vrućoj vodi i određenim kemikalijama može dovesti do isušivanja, a pokretači mogu biti i medicinski tretmani te emocionalni čimbenici.
U većini slučajeva nije riječ o posebno opasnom stanju, pogotovo kod osoba koje reagiraju na vanjske utjecaje – zimi zbog niskih temperatura ili zbog grijanja osjećaju neugodne simptome. Postoje, međutim, i oni koji se s problemom suhe kože muče cijele godine, a simptomi im se značajno pogoršaju s dolaskom hladnijeg vremena. Za početak treba razlikovati jedan važan podatak – je li vaša koža suha ili jednostavno – dehidrirana?
Suha ili dehidrirana?
Dehidrirana koža stanje je koje se javlja kada joj nedostaje vode. Koža je naš najveći organ koji olakšava razmjenu tvari s okolinom. Drugim riječima, voda prelazi iz derme na površinu, difuzijom natapajući razne slojeve kože. Taj se protok zove transepidermalni gubitak vode (TEWL) i predstavlja trajno, lagano i prirodno isparavanje vode iz tijela. Rožnati sloj kože, prirodno zaštićen hidrolipidnim slojem na svojoj površini, suzbija ovaj proces isparavanja, a ako se ta fiziološka barijera ošteti, transepidermalni gubitak vode se ubrzava i isušuje kožu te je rezultat – dehidrirana koža.
Takva je koža lišena zdravog sjaja, pokazuje preuranjene znakove starenja poput površinskih bora i gubitka elastičnosti koje u stopu prate i snažna zategnutost, svrbež, ljuskice, tamniji podočnjaci i općenito umoran izgled. S druge strane, suhoj koži ponajprije nedostaju lipidi, za razliku od dehidrirane, kojoj nedostaje voda. Važno je, međutim, znati da i masna koža može vrlo lako postati dehidrirana i zahtijevati odgovarajuće liječenje.
Sve faze suhe kože
Postoji čak nekoliko faza suhe kože: suha koža koja uključuje privremenu nelagodu, zatezanje i lagano ljuštenje. Zatim vrlo suha koža koja dolazi sa značajnom nelagodom i zatezanjem, pucanjem i intenzivnim ljuštenjem te predatopična suha koža za koju je karakteristična gruba, suha koža i lagana iritacija. Suprotno dehidriranoj koži, suha ili vrlo suha koža je kronično stanje najčešće uzrokovano genetskim poremećajem, no može biti izazvana i vanjskim uvjetima, medicinskim terapijama ili nekim kožnim bolestima (atopijski dermatitis, psorijaza i drugo).
Neki su ljudi jednostavno rođeni sa suhom kožom, a neki će se s njome susresti tek kasnije. Treba, naime, znati da se koža mijenja s godinama – više naginje suhoj kod male djece, masnijoj u pubertetu i ponovo suhoj u zrelijoj dobi, kada znojne žlijezde počinju gubiti na efikasnosti.
Atopična koža
Jedan od glavnih posjeta dermatologu ipak uključuje teži oblik vrlo suhe, nadražene kože koja svrbi – atopične kože. Ekcem, koji ujedno nazivamo i atopijskim dermatitisom, često se viđa kod beba i male djece, ali može pogoditi i sve ostale dobne skupine. Ova je kožna bolest popraćena ekstremnom suhoćom i crvenim mrljama često prekrivenima malim vezikulama – mjehurićima koji izazivaju nesnosan svrbež.
Riječ je o benignoj kroničnoj bolesti s aktivnim fazama ekcema koja može ozbiljno utjecati na kvalitetu života oboljelog. Uzrok pojave ekcema nije potpuno razumljiv, ali vjeruje se da ga pokreće preaktivan imunološki sustav koji agresivno reagira kada je izložen nadražujućim materijama – iritansima. Ponekad je uzrokovan i autoimunom reakcijom. Istraživanja pokazuju da ako jedan roditelj ima atopičnu kožu, vjerojatnost da će ga naslijediti njihova djeca iznosi 30 posto. Ako pak oba roditelja imaju ovo stanje kože, vjerojatnost se povećava na čak 70 posto.
Nježno s atopijskim dermatitisom
- Bolje spriječiti nego liječiti – kod sumnje na atopijski dermatitis, savjetuje se da novorođenčad posjeti dermatologa već u fazi suhoće kože te ako postoji sumnja na genetski uvjetovano stanje.
- Preporučuje se svakodnevno kratko tuširanje toplom vodom (pet do deset minuta) koja ne smije biti toplija od 35°C.
- Treba izbjegavati pjenušave kupke ili soli za kupanje koje mogu nadražiti kožu, a opremiti se proizvodima vrlo visoke tolerancije i sapunima obogaćenima lipidima protiv suhoće.
- Izbjegavajte trljanje ručnikom nakon tuširanja.
- Jedanput do dvaput na dan treba obilno nanijeti balzam iznimno visoke tolerancije, a u razdoblju aktivnih faza ekcema, jedanput do dvaput na dan aplicirati sredstvo koje smiruje svrbež i reducira upale.
Kako obnoviti zaštitnu barijeru?
- Hidrirajte se s dovoljno vode – preporučene su količine otprilike 1,5 litara na dan pa naviše!
- Izbjegavajte agresivne proizvode za čišćenje i njegu i koristite obnavljajuće proizvode za čišćenje i njegu koji odgovaraju stupnju suhoće vaše kože.
- Kad god možete, izbjegavajte pretople i zagušljive prostorije u kojima koža teže diše.
- Za rješavanje osjećaja zategnutosti, svako jutro i večer nakon čišćenja preporučuje se nanošenje hidratantne i emolijentne njege probranih proizvoda.
Bioderma – njega za cijelu obitelj
Svi proizvodi BIODERMA formulirani su prema principu ekobiologije, koja je u središtu NAOS pristupa, za poštovanje ekosustava kože i dugoročno očuvanje njezina zdravlja.
Atoderm Huile de douche
24-satna hidratacija i trenutačna ugoda odmah nakon tuširanja koja intenzivno hrani, umiruje iritacije, čisti, vraća lipide, umiruje te poštuje i najosjetljiviju kožu.
Atoderm Crème
Vrlo hranjiva i zaštitna dnevna njega koja trenutačno i dugoročno hidratizira kožu te joj osigurava mekoću i elastičnost od prve primjene.
Atoderm Intensive Baume
Intenzivna i obnavljajuća njega kod atopijskog dermatitisa koja umiruje i intenzivno hrani kožu, nadoknađuje lipide te istodobno ublažava svrbež.
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!