Koji je ključ sretne veze? Pronalazak granice i balansa između neovisnosti i međuovisnosti, koje su obje nužne za izgradnju zdravog odnosa. Drugim riječima, to znači s vremena na vrijeme biti sebičan i staviti sebe na prvo mjesto. Možda vas je romantična ideologija uspješno uvjerila kako su maksimalna predanost očuvanju zajedništva i povezanosti preduvjet ljubavne sreće, ali istina je nešto kompleksnija – dok gradimo odnos, podjednako nam je potrebno graditi i sebe.
Odnos u kojem jedna strana konstantno zanemaruje svoje želje i potrebe u korist zajedničkih ciljeva će ga samo dugoročno učiniti nesretnim pa će prije ili kasnije na cijeli odnos početi gledati kao na izvor svog nezadovoljstva. No taj se ishod može izbjeći komunikacijom i uspostavljanjem granica, to jest, prepoznavanjem zdrave sebičnosti.
Ukratko, kada je uzrok naše nesebičnosti susretljivost tijekom koje zanemarujemo svoje osjećaje, nesebičnost postaje prijetnja autentičnom i zdravom romantičnom odnosu kojeg želimo ostvariti. Rastući osjećaj ogorčenosti jedan je od glavnih pokazatelja da trebate početi primjenjivati pozitivnu sebičnost.
Osvijestite i prihvatite svoje potrebe
Veze su, kao i ljudi, nesavršene – nikad se nećemo naći u nekoj koja će nam stopostotno odgovarati i ispunjavati sve naše želje i potrebe. Iako veza neće zadovoljiti sve naše potrebe, moramo ih biti svjesni. Kada osvijestimo svoje potrebe, moći ćemo se nastaviti ponašati imajući ih u vidu, računajući s njima.
Ne moramo uvijek postupati u skladu s njima jer kompromisi su ipak nezaobilazan dio života, ali ako imamo uvid u punu sliku, barem ćemo znati što želimo i koji su uzroci naših emocija. Znanje mijenja kontekst – donijeti jednu te istu odluku na temelju manjkavog ili kompletnog konteksta znači donijeti dvije različite odluke.
S druge strane, kada spoznate svoje potrebe, moći ćete ih otpetljati, kao i emocije koje dolaze s njima. Zašto osjećate emocije koje osjećate? Što ih uzrokuje? Što uzimate zdravo za gotovo, koji su vam uzorci ponašanja i dinamike poznate, a koje strane? Postavljajte pitanja i ostanite otvorenog uma kako biste privukli ispravne odgovore.
Prostor ili bliskost
Idealan odnos je onaj u kojem oba partnera osjećaju jednaku potrebu za bliskošću, ali češći su odnosi u kojima je jednom partneru potrebno više prostora i obrnuto. Kao rezultat takvih potreba nastaje dinamika u kojoj jedan partner teži ka većoj bliskosti, a drugi je ima potrebu izbjegavati.
Te su uloge povezane sa stilovima privrženosti i mogu podsjećati na ples ambivalentnog i izbjegavajućeg stila, ali ne nužno, jer svima u nekom trenutku treba više povezanosti ili slobode. Sve u svemu, te su situacije sasvim normalne, ali ih se treba iskomunicirati jer takva dinamika dugoročno može postati izvor ogorčenosti i tjeskobe.
Ako se češće pronalazite u opisu partnera koji traži više bliskosti, možda ste tijekom svog života naučili kako zajedničko vrijeme i intima smanjuju osjećaj usamljenosti, strah od odbijanja i sumnju u osjećaje vašeg partnera. Zbog toga nekad možete zanemariti svoje potrebe za prostorom jer ste navikli cijeniti zajedništvo pod svaku cijenu – posebno jer ste navikli da ste uvijek oni koji traže više dok vaš partner želi manje pa ne želite ispasti nezahvalni sad kad su se uloge obrnule.
Nemojte zapostaviti svoje emocije i kanalizirajte svoju energiju u potrazi za vlastitim interesima i stvarima koje će veseliti samo vas, a koje nemaju nikakve veze s vašim partnerom. Upoznajte sami sebe van okvira odnosa i dinamike u koju ste nesvjesno upali – to će vas i osloboditi od nje.
U redu je imati tajne
Ponovimo to još jednom: u redu je imati tajne! Nepoznato i želja za istraživanjem istog su ključni za razvoj želje i erotike koje su nužne za zdrav odnos. Naravno, ne savjetujemo vam da sakrivate važne informacije od svog partnera, kao da ni prešućujete potencijalne stvari koje ih se tiču ili tako izbjegavate konflikte. Kontekst je opet najvažnija stvar, a ovo je samo poziv da razmislite o razlikama privatnosti i tajenja te da se ne osjećate primoranima otkriti baš sve uzbudljive priče i dijelove sebe odmah, nego kada budete spremni za to.
Osvijestite svoje granice i poštujte ih
Možda se osjećate sebično kada u vezi tražite više prostora, ali istina je da je to čin koji čuva vašu vezu jednako kao što je i čin samoočuvanja. Granice nisu mjesto razdvajanja, već mjesta susreta: one čuvaju mir i stabilnost između dvije strane koje imaju različite potrebe.
Da biste postavili granice najprije trebate spoznati svoja ograničenja, a prepoznat ćete ih u svom tijelu. Što osjećate kada ne želite biti ili napraviti ono što netko traži od vas? Pokušajte osvijestiti te emocije i imenovati zašto se tako osjećate. Ne zaboravite, kada govorite “ne” drugima, govorite “da” sebi, svojim strastima i kreativnosti. Vaša sposobnost da se povežete s tim dijelovima sebe izravno korelira s vašom sposobnošću povezivanja s drugima i održavanja zdravog odnosa.
Pročitaj i ovo:
- Monotona veza: Kako spasiti ljubavni odnos u kojem nema uzbuđenja?
- Ljubavni problemi: Zašto biramo partnere na koje se ne možemo osloniti?
- Posesivna ljubavna veza – kako je prepoznati i ima li lijeka?