Zima je najbolje vrijeme za uživanje u wellness tretmanima, bilo u profesionalnim centrima i salonima ili onima u kućnoj radinosti. Tada rjeđe boravimo na otvorenom, u prirodi uz šume i more, a s obzirom na to da wellness i spa tretmani zapravo oponašaju boravak u prirodi, dobro će doći za zdravlje, ljepotu i dobar osjećaj, pogotovo u vrijeme zimskih mjeseci. Tijekom zime dobro je zagrijati tijelo, očistiti i nahraniti kožu, ali i ojačati imunosustav. Evo nekoliko top zimskih tretmana.
Sauna
Suha, parna, bio, blatna ili neka druga…koju god odaberete, nećete pogriješiti – svaka je korisna na svoj način, posebno zimi. Pomaže nam osloboditi se toksina znojenjem, hidratizirati i očistiti kožu, zagrijati, ali i relaksirati tijelo i um. Osim klasičnih sauna, u svijetu se mogu pronaći i one neobične: plutajuće na vodi, obješene za most ili pretvorene u tretmanske sobe. Često se prostor u saunama osvježava eteričnim uljima. Ako se radi o onima prave, aromaterapijske kvalitete, tada je dobar učinak saune pojačan, pogotovo kada je riječ o zdravlju dišnog sustava, detoksikaciji i opuštanju.
Aromamasaža
Sinergija hladno tiještenih biljnih i eteričnih ulja u zagrijanoj, zimskoj varijanti oplemenit će srce i dušu u danima kojima nedostaje sunca i topline. Personalizirane mješavine potaknut će upravo ono što želite: detoksikaciju, relaksaciju, jačanje imunosustava, njegu kože ili sve zajedno. Antimikrobni učinak esencijalnih ulja čajevca, kajeputa, ravensare, eukaliptus globulusa ili radiate zaštitit će nas od tipičnih zimskih tegoba kao što su gripa i dišne infekcije. Masaža lica i tijela kvalitetnim eteričnim uljima otopljenim u sirovim biljnim uljima nahranit će kožu i zaštiti je od zimskih utjecaja. Još jedan od korisnih učinaka aromamasaže je lučenje endorfina, kemijskih spojeva koji ublažavaju bol, potiču osjećaj zadovoljstva, uklanjaju napetost.
Masaža zagrijavanjem
Masaža toplom čokoladom, toplim vulkanskim kamenjem ili toplim bambusovim štapovima dobar su odabir za zimsko uživanje. Topla čokolada će nahraniti umornu kožu, vulkansko kamenje otključati napete mišiće, a bambusovim štapovima će se dobro obraditi mišićno tkivo i time poboljšati fleksibilnost mišića, ublažiti posljedice ili pak spriječiti nastajanje tzv. muskulfibera. Sva tri tretmana zagrijavanjem pokreću proces duboke relaksacije i ugode, smanjujući razinu stresa a povećavajući vitalnu energiju. Nakon ovih tretmana osjećat ćete se kao nakon dubokog sna.
Topla kupka za stopala
Izvrstan način da zagrijete cijelo tijelo je vruća kupka za stopala. Treba imati na umu da su stopala hologrami našeg tijela i da sve što radimo na stopalima ima učinak na naš cijeli organizam. Najbolji primjer za to je refleksoterapija koja predstavlja masažu odnosno indirektnu stimulaciju određenih organskih sustava putem refleksnih točaka na stopalima. Kupku za stopala možete napraviti i u kućnoj radinosti tako da pomiješate običnu morsku ili epsom sol (cca 100 g) i eterično ulje atlaskog cedra ili ružmarina kemotip 1,8 cineol, 10 kapi ukupno. Dodjate u toplu vodu i uronite stopala. Nekada davno stanovnici naših otoka zagrijavali su morsku vodu i koristili ju za kupke za stopala. Kupka će potaknuti cirkulaciju i okrijepiti cijeli organizam. U wellnessima se mogu koristiti kao nadopuna opuštajućim masažama.
Piling
Piling lica i tijela probudit će kožu iz zimskog sna, očistiti ju od nečistoća i mrtvih stanica, pokrenuti cirkulaciju i dati joj svježi, zdravi izgled. Tako pripremamo kožu za apsorpciju hranjivih tvari iz maski, krema ili mješavina za masažu. Zašto zima i pilinzi? Zato što će osvježiti umornu kožu koja je zatvorena u zimskoj odjeći, sklona perutanju i isušivanju. Osim toga, ljeti kožu izlažemo suncu, a pilingom se skine sloj koji sudjeluje u zaštiti kože od sunca, tako da je zima izvrsno vrijeme za pilingiranje. No, ne treba pretjerivati jer prečestim „struganjem“ možemo istanjiti kožu i potaknuti gubitak vlage. Jednom do dva puta mjesečno je sasvim dovoljno. Oni za lice trebaju biti nježni i gotovo puderaste teksture dok su oni za tijelo nešto grublji. Mogu se kombinirati sa svim gore navedenim tretmanima.
Wellness tretmani pomažu nam vratiti se k sebi, pokreću vitalnost i uspavanu energiju. Koliko god možda teško bilo pronaći vrijeme za opuštanje i uživanje, nakon dobre masaže, saune ili kojeg drugog wellness tretmana, svijet izgleda ljepše: lakše se nosimo sa svakodnevnim obavezama, postajemo produktivniji i zadovoljniji. Sve to utječe na naš imunosustav tj. na zdravlje, ljepotu i unutarnji osjećaj zadovoljstva. A može li što biti važnije od toga?