Kada vam je zdravlje na prvom mjestu, vaša prva stanica u bilo kojem samoposlužnom restoranu vjerojatno je bar sa salatama. Pun svježeg povrća i nemasnih bjelančevina, može biti jednostavan, isplativ način za sastavljanje nutritivno bogatog, niskokalorijskog obroka.
Jedini problem? Poput švedskog stola, barovi sa salatama često su leglo bakterija i, kao rezultat toga, povezani su s trovanjem hranom. Ali znači li to da biste trebali u potpunosti otpisati barove sa salatama? A što je s popularnim to-go salatama?
Najbolje stvari koje biste trebali preskočiti u salatnom baru
Stručnjaci za sigurnost hrane kažu kako i dalje možete posjećivati restorane bez da se razbolite, ali postoji nekoliko namirnica koje treba izbjegavati i crvenih zastavica na koje morate paziti.
Prema Trevoru Craigu, stručnjaku za testiranje hrane u Microbac Laboratories, ono što najviše zabrinjava na salatnom baru obično su visokoproteinski proizvodi poput mesa i bilo kakvih proizvoda s mliječnim proizvodima ili jajima. Oni obično imaju vrlo neutralan pH i visoku vlažnost, tako da će brzo razviti bakterije kada su izloženi.
Što se tiče nemesnih proizvoda, Craig savjetuje da uvijek izbjegavate klice, jer je njihovo idealno okruženje za uzgoj vrlo toplo, što ih čini plodnim tlom za određene bakterije koje mogu uzrokovati bolesti koje se prenose hranom kao što su salmonela ili E. coli.
Brojna povlačenja namirnica iz ponude
“Tijekom posljednjih nekoliko godina vidjeli smo mnogo unakrsne kontaminacije i povlačenja hrane povezanih s povrćem, stoga je prije konzumiranja namirnica iz salatnog bara važno provjeriti nije li određeno povrće na popisu za povlačenje”, savjetovao je Craig.
S tim se slaže i prehrambeni znanstvenik Bryan Quoc Le. “Vjerojatnije je da će meso, perad, riba, mliječni proizvodi i proizvodi od jaja sadržavati mikroorganizme koji mogu uzrokovati trovanje hranom, jer je to hrana za koju postoji veća vjerojatnost da će doći u kontakt s patogenima tijekom obrade”, objašnjava i dodaje: “Također imaju pravi sastav gdje mnogi patogeni mogu rasti, poput visokog sadržaja vlage i neutralnog pH. Namirnice koje su bile u kontaktu s proizvodima životinjskog podrijetla također imaju veću vjerojatnost da sadrže patogene koji mogu uzrokovati bolesti koje se prenose hranom.”
Dodatne opasnosti za potrošače
Možda preskočite opcije životinjskih proteina u salatnom baru. Ali Vanessa Coffman, direktorica Saveza za zaustavljanje bolesti izazvanih hranom, ističe da trovanje hranom može uzrokovati gotovo sva hrana.
“Samoposlužni salatni bar predstavlja dodatnu opasnost za potrošače jer gomilaju na tanjuru puno ukusnog lisnatog povrća i dodataka”, rekla je i dodala: “Iako potičemo opcije zdravih obroka poput salata, važno je odlučiti se za samoposluživanje gdje se potiče korištenje svježih tanjura za povratak u bar sa salatama, gdje su postavljeni zaštitnici protiv kihanja, a hrana se često izmjenjuje ili osvježava.”
Primjenjuju li se isti rizici i za restorane sa salatama za ponijeti?
Većina ljudi je svjesna da samoposlužne salate nose određene rizike kada su u pitanju bolesti koje se prenose hranom. Primjenjuju li se isti rizici i za restorane sa salatama ‘to go’?
Uvijek postoji mogućnost da ćete se otrovati hranom iz popularnog lanca salata, ali to je manje vjerojatno. “Restoran s brzim posluživanjem salate može biti kontroliranije okruženje jer uklanja potrošača iz uloge sastavljača, ali vrijede ista pravila: ruke se moraju prati, hrana mora imati kontroliranu temperaturu i izbjegavati unakrsnu kontaminaciju”, kaže Coffman.
Le dodaje da sve dok te ustanove slijede plan opasnosti i kritičnih kontrolnih točaka, njihovi zaposlenici će moći smanjiti rizik od kontaminacije. “Uz to, objekti trebaju osigurati da ograniče mogućnost bolesti koje se prenose hranom, jer niska kontrola kvalitete može ozbiljno utjecati na njihovu tržišnu vjerodostojnost kao ustanove”, rekao je Le.
Crvene zastavice na koje treba obratiti pozornost u salatnom baru
Bilo da ste u samoposlužnom salatnom baru ili u lancu prodavaonica salata za ponijeti, sva tri stručnjaka slažu se da određene crvene zastavice mogu upozoriti na kontaminiranu hranu.
“Proizvodi životinjskog podrijetla, posebice mliječni i meso, trebali bi se držati u hladnom okruženju kako bi se osiguralo da ne ostanu na sobnoj temperaturi dulje od dva sata. Proizvodi životinjskog podrijetla također bi trebali biti jasno odvojeni od ostalih sastojaka, posebno povrća i zelene salate. Zaposlenici bi trebali nositi rukavice za jednokratnu upotrebu kako bi bili sigurni da ne zagađuju sastojke“, savjetuje Le.
“Restoran bi se trebao redovito čistiti, čak i ako je pun ljudi”, ističe Craig i dodaje: “Prilikom ponovnog punjenja trebali bi stavljati starije proizvode na nove proizvode. Svaki predmet koji vuku trebao bi biti sa svojim priborom, a zaposlenici bi trebali nositi rukavice i redovito ih mijenjati. Hranu također treba odvojiti od mesa, povrća i mliječnih proizvoda.”
Pročitaj i ovo:
- Je li sigurno jesti zob kojoj je istekao rok trajanja?
- Salmonela i prijatelji: Treba li nas biti strah?
- Koliko dugo riža može stajati u hladnjaku i smije li se podgrijavati?