Izazovi djetinjstva su sami po sebi zahtjevni i traže određenu razinu nježnosti i razumijevanja, ali odrastanje u kontekstu globalne pandemije je dodatno otežalo položaj djece. Mentalno zdravlje djece se pogoršalo tijekom pandemije, bilo zbog društvene izolacije, potresa, izazova virtualne škole, novih obiteljskih problema, bolesti ili gubitka članova obitelji te općenite nesigurnosti u budućnost.
Sve u svemu, ova je generacija djece preživjela niz stresnih situacija koje su ih zasigurno oblikovale, ali koje ih ne moraju odrediti – na nama je da im pružimo potrebnu sigurnost i omogućimo razvoj bez straha i stresa. Naravno, profesionalnu psihološku pomoć ništa ne može zamijeniti – ako je potrebna, obavezno se obratite stručnjaku. No, malim promjenama ponašanja ili perspektive u vašoj svakodnevici možete učvrstiti djetetovu vjeru u sebe i njegovu okolinu i tako poboljšati nošenje sa stresom i sveopću mentalnu dobrobit.
Usredotočite se na ono što djeca čine ispravno
Kada roditelji uhvate svoju djecu da rade nešto pogrešno, često ih ukore ili kazne za takvo ponašanje. Obzirno preusmjeravanje neprikladnog ponašanja je potrebno, ali ako jedino tada komentirate ponašanje djece, ona se mogu početi osjećati kao da nikad ništa ne rade kako treba. Zato je jednako važno pronaći prilike za pohvalu pozitivnog ponašanja djece jer će to pomoći potaknuti djetetovo samopoštovanje.
Ne morate dijete stalno obasipati pohvalama, već prepoznati inicijativu ili dobro odrađen zadatak. I nemojte ograničavati pohvale samo na kućanske poslove ili poslušnost; ako dijete tijekom razgovora kaže nešto smiješno ili zanimljivo, pohvalite ga jer nerijetko prepoznajemo svoje vrline tek kada ih drugi ljudi istaknu. Dakle, kada se pruži prilika da djeci date do znanja što dobro rade, iskoristite ju!
Nagradite ih
Kada dijete mora odraditi nešto što ne želi, nekad ga je dobro motivirati nagradama. No, u kontekstu darivanja djece obično se spominju igračke, slatkiši i novac. Ipak, bolja nagrada bi bila vrijeme s obitelji provedeno u aktivnosti po njihovoj želji. Kvalitetno provedeno vrijeme s obitelji jača vezu između članova obitelji, stvara lijepe uspomene i pojačava djetetov osjećaj sigurnosti i povjerenja u članove vlastite obitelji.
Što se obitelj više povezuje na način pun poštovanja i ljubavi, veća je vjerojatnost da će dijete s vama podijeliti stvari i misli koje ga muče i negativne osjećaje s kojima se suočava.
Čuvajte hladnu glavu
Svatko ponekad gubi hladnokrvnost, ali unatoč tome roditelji mogu modelirati smirenost i ne popustiti pod stresom i ljutnjom. Ne morate sačuvati smirenost da biste smireno reagirali! Ako se u stresnim situacijama trudite ostati otvorena uma, ne reagirati brzopleto, saslušati i voditi dijalog, umjesto da se predate panici, stresu i negativnim emocijama, svojim ćete primjerom pokazati djetetu kako se nositi s negativnim osjećajima.
To je veoma koristan alat jer manjak znanja o tome kako se konstruktivno nositi s izazovnim osjećajima poput ljutnje i frustracije će zasigurno pogoršati stres kojeg će doživljavati kao odrasli ljudi. Ako pokažete djeci kako ostati smiren i obraditi osjećaje na konstruktivan način, to će im se višestruko isplatiti.
Naglasite da nisu sami i da ste u svemu zajedno
Probleme s mentalnim zdravljem povećava izolacija od okruženja, a olakšava povezivanje s drugima, dijeljenje iskustva i emocija, kao i druženje s bliskim ljudima. Da bi vam se djeca povjerila, prvo moraju znati da je to sigurno i da ćete ih saslušati i vjerovati im – posljednje što itko tko je bio ranjiv želi je da naiđe na manjak razumijevanja.
Kako im dati do znanja da ste tu za njih? Recite im! Zdrava, emocionalno povezana obitelj će sigurno već sama od sebe voditi razgovore o nezgodnim emocijama i mentalnom zdravlju, ali ako smatrate da im to niste dali do znanja crno-na bijelo, jednostavno odaberite prikladan trenutak i pozovite ih na razgovor. Naglasite im da ste tu za njih i da je vaša obitelj tim i izvor međusobne podrške.
Dosljednost i rutina
Jedan od aspekata pandemije koji je narušio mentalno zdravlje djece i odraslih je njena nepredvidljivost. Lijek nepredvidljivosti su dosljednost i rutina: razvijanje rutine, strukture i komunikacije igra važnu ulogu u pomaganju djeci da se nose s nepredvidljivošću.
Naravno, ne možete pod kontrolom imati sve, ali kontrolirajte ono što možete – vrijeme buđenja, neke od obroka i zajedničke aktivnosti. Čak i male stvari poput rituala čitanja priče prije odlaska u krevet mogu pomoći djeci da se osjećaju sigurno.
Iako nijedna od ovih radnji nije konačan lijek protiv izazova mentalnog zdravlja, zajedno mogu izgraditi snažan obiteljski sustav i pomoći u razvoju obiteljske strukture podrške koja omogućuje mladima da osjete sigurnost i podršku koje su tako nužne mladima koji se suočavaju s izazovima mentalnog zdravlja.
Pročitaj i ovo:
- Odnos majke i kćeri – tanka je granica između tenzija i toksičnosti
- Kako razgovarati s djecom o klimatskim promjenama?
- Kako kreirati zdrav odnos s djecom, ali i sa svojim roditeljima?