Nedavno govoreći o klimatskim promjenama i pokretima, 16-godišnja aktivistica Greta Thunberg je zapravo govorila u ime cijele nove generacije ljudi koji svoj život vide u direktnoj korelaciji s klimatskim promjenama. Iako većina Gen-Zera (mladi u dobi 7-24 godine) još nije stekla glasačko pravo, oni žele da se njihov glas čuje putem štrajkova, tužbi protiv klimatskih promjena i raznih ekoloških kampanja.
Sve više možemo vidjeti kako mladi postaju glasni i zauzimaju stav jer nasljeđuju trajnu krizu – ekološku krizu. Vrlo su zabrinuti za svoje blagostanje i budućnost i imaju potpuno pravo. Mala su djeca također sve više osviještena, ali s njima je potrebno više razgovarati kako ih ne bi uhvatila pretjerana panika. Jasno je da svoju djecu želimo zaštiti od boli i teških tema, ali ono što moramo prioritizirati je njihova (i naša) zaštita od klimatskih nepogoda. Prije svega je potrebno utvrditi činjenicu da su one vrlo realna prijetnja koja je već počela dovoditi ljude u opasnost.
Vrlo je važno s djecom razgovarati otvoreno. Treba im dati do znanja da mogu izraziti svoje osjećaje i frustracije vezane uz današnji planet – bitno je da se ne osjećaju osamljenima i neshvaćenima u svojim dvojbama. I na kraju, kao roditelji smo odgovorni za modeliranje ekološkog ponašanja kod kuće jer ipak od tamo sve počinje. U tom slučaju postajemo heroji koje naša djeca trebaju i tek tada im možemo iskreno reći: „Situacija je loša, jako smo zabrinuti, ali radimo sve što možemo kako bismo vas zaštitili i omogućili vam bolju budućnost.“
Mladi nas uče koliko je važno okupiti se svojim istomišljenicima i zaista se zalagati za promjene koje želimo vidjeti. Važno je i da postanemo saveznici i podržimo ih u tome da se njihovi glasovi i dalje čuju jer iako su „mali“, veći su nego što mislimo.
Pročitaj i ovo:
- 10 mitova o klimatskim promjenama
- Mogu li vegetarijanci usporiti klimatske promjene?
- U Rimu svoju kartu javnog prijevoza možete platiti plastičnim bocama