Povezanost majke i kćeri može biti nešto uistinu posebno, ali i itekako komplicirano. Povremeno je neslaganje normalno, no temelj zdravog odnosa leži u načinu kako se ono razrješava. Još je u djetinjstvu bitno uspostaviti roditeljski stil koji djetetu osigurava potporu i omogućava otvorenu komunikaciju. Ako je taj uvjet zadovoljen, vjerojatno je da će jaka povezanost opstati i u odrasloj dobi unatoč poteškoćama koje se jave putem. Ipak, ponekad nije riječ o pukim tenzijama, već o znakovima koji upućuju na toksičan odnos.
Različiti čimbenici
Majčinstvo nije nimalo lak pothvat, među ostalim i zato što je pristup potrebno prilagođavati dobi djeteta. U najmlađoj dobi motrite svaki djetetov pokret jer su im tad najpotrebnije jasne granice i zaštita, no taj pristup može biti štetan u kasnijim godinama kad djetetu treba više slobode dok razvija neovisnost. Dakle, nužno je posjedovati obilne količine strpljenja, ali i fleksibilnosti.
Naravno, bitno je uračunati i različite tipove osobnosti. Ako se majka i dijete uvelike razlikuju, bit će im teže pronaći zajednički jezik. Breme te odgovornosti većinski pada na majku, što se može pokazati zahtjevnim te je potrebno uložiti znatan trud kako biste premostili jaz.
Određeni trenutci tijekom djetetovog razvoja, poput ulaska u pubertet, sadrže veći potencijal za sukob jer se majčina očekivanja ne podudaraju uvijek sa smjerom u kojem djetetov život krene. Sama pojava napetosti nije razlog za uzbunu, no bitno je znati kako se nositi s njom i ne dopustiti joj da naruši kvalitetu odnosa.
Znakovi koji ukazuju na toksičan odnos
- Ignoriranje osjećaja
Majka nikad ne bi smjela ignorirati ili kažnjavati dijete zbog pokazivanja emocija. Izjave poput „dat ću ti razloga za plakanje“ ili slanje djeteta u kaznu kad se uzruja ili rastuži nimalo mu ne koriste. U odrasloj dobi ovaj se problem može očitovati na način da majka mijenja temu svaki put kad se upletu emocije. Na taj način odašilje poruku da su emocije nešto što je bolje ostaviti po strani ili potisnuti.
- Na neslaganje se gleda kao na manjak poštovanja
Majke nerijetko bilo kakav oblik neslaganja smatraju osobnom uvredom koja vrijeđa njihovu poziciju roditelja kao figure vrijedne poštovanja. Na taj način krivnju pripisuju kćeri kako bi mogle izigravati žrtvu.
- Na tenziju se reagira kontrolom i kaznom
Do ovakvog razvoja događaja najčešće dolazi u adolescenciji kad majka na prvi znak neslaganja pribjegne kažnjavanju kćeri kako bi je podčinila vlastitom načinu razmišljanja. Ako želi izbjeći kaznu, kći je primorana pristati na majčine uvjete i zanemariti vlastito mišljenje.
- Majka zahtijeva prihvaćanje svog mišljenja pod svaku cijenu
U ekstremnijim slučajevima majke inzistiraju na tome da njihova mora biti zadnja, i ne libe se pribjeći prijetnjama kako bi bilo po njihovom. Ako kći ostane pri svom, majka je počinje odbacivati i hladno se odnositi prema njoj, tako joj uskraćujući majčinsku potporu.
- Ignoriranje osobnih granica
Brojnim toksičnim majkama nedostaje osjećaj za pravu mjeru, stoga im je pojam poštivanja kćerinih granica u potpunosti stran. Primjerice, ne vide ništa loše u njuškanju po kćerinom mobitelu ili pokušaju zbližavanja s njenim prijateljima. Jedna je stvar ako ne shvaćaju pogrešku i, jednom kad im se ukaže na nju, više je ne ponavljaju, no ako nastave po starom, svaka šansa za normalan i zdrav odnos pada u vodu.
Pročitaj i ovo:
- Prijateljstvo: 6 znakova koji pokazuju da se nalazite u toksičnom odnosu
- Toksična pozitivnost: 5 pokazatelja da potiskujete iskrene emocije
- Toksična produktivnost – patite li i vi od ‘modernog radoholizma’?
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!