Nema ništa loše u tome da sve gledate s vedrije strane i pokušavate ostati pozitivni kada vremena postanu teška. No to nekada dolazi do mjere kada takozvano toksično pozitivno razmišljanje može postati štetno. Bez obzira pokazujete li toksičnu pozitivnost prema sebi ili prema drugoj osobi, evo zašto bi to mogao biti problem i kako ga možete izbjeći.
Što je toksična pozitivnost?
Toksična pozitivnost znači držati se pozitivnih pogleda do te mjere da netko negira vlastite osjećajte, ali i osjećaje drugih ljudi. “Toksični pozitivci’’ vjeruju da bez obzira na to koliko je situacija bolna ili teška, pojedinac treba zadržati pozitivnost i promijeniti svoj pogled na određenu situaciju da bi bio sretan ili zahvalan.
U posljednjih nekoliko godina, ovom se fenomenu poklanja sve više i više pozornosti. Prema licenciranoj terapeutkinji Jody Kemmerer, toksična pozitivnost proizlazi iz želje da osjećamo nešto što nismo.
Primjeri toksične pozitivnosti
Osjećate krivnju zbog svojih emocija
Ako ste toksični pozitivac, možete primjetiti osjećaj krivnje kada god se pojave negativne emocije. Prisutno može biti i samoosuđivanje.
Glumite zahvalnost
Jedan od vidljivih znakova toksične pozitivnosti je usredotočenost na zahvalnost kao način zaobilaženja svojih osjećaja. To ne znači da je zahvalnost loša stvar, ali ona to može biti kada je koristite kako biste se riješili negativnih osjećaja.
Uspoređujete se s drugima
Samo zato što se netko drugi naizgled nosi s teškim trenutcima “bolje” od vas, to nije razlog da počnete uspoređivati. U svijetu društvenih mreža lako je osjećati da su svi drugi pozitivniji od vas i da biste i vi trebali biti pozitivniji. Ali izgled vara i svatko se bavi stvarima na svoj način. Izbjegavajte uspoređivati se s drugima, i obrnuto, drugi s vama.
Odbacujete teške emocije
Kad se pojave teške emocije, mogli biste se osjećati krivima zbog njih, kao što je već spomenuto, ili ih potpuno potisnuti, inzistirajući da morate ostati pozitivni. Ne potiskujte emocije.
“Sve se događa s razlogom”
Čak i ako istinski vjerujete da se sve događa s razlogom, i dalje je važno osjećati i obrađivati svoje emocije u tom trenutku, umjesto da ih racionalizirate ili pretjerano produhovite.
Zašto je to loše?
Bez obzira na to jeste li vi toksični pozitivac ili je to neka vaša bliska osoba, toksična pozitivnost na mnogo načina može negativno utjecati na mentalno zdravlje. Za početak, to onesposobljava subjektivno iskustvo osobe.
U redu je osjećati se tužno, ljuto, povrijeđeno ili razočarano. Ključ je da sami sebi pružite milost suosjećanjem. Toksična pozitivnost ne ostavlja mjesta samoosjećajnosti i empatiji i stvara prepreke za odgovarajuću i učinkovitu obradu trauma ili osjećaja.
Kako se riješiti toksične pozitivnosti
Ako utvrdite da pokazujete toksičnu pozitivnost, najbolje što možete učiniti za sebe je jednostavno prihvatiti svoje osjećaje bez da ih osuđujete. Imate pravo na svoje osjećaje. I povrh toga, imajte na umu da poruke na društvenim mrežama mogu izazvati usporedbu i stvoriti drugu verziju kako biste se trebali osjećati.
Nekada je potrebno malo više vremena kako biste uopće shvatili da se toksična pozitivnost krije u vama. Kad shvatite da izbjegavate ili odvraćate teške emocije, pokušajte biti prisutni s njima. A ako imate posla s prijateljem ili članom obitelji koji guraju toksičnu pozitivnost kad se osjećate loše, za to vrijedi ista ideja – i važno je čvrsto ostati u svojoj istini. Samo vi točno znate kako se osjećate.