Svi želimo imati zdrave odnose, ali većina nas zapravo ni ne zna što to znači. No postoje neki univerzalni savjeti bez kojih niti jedan odnos ne može biti uspješan, a koje terapeuti s iskustvom u radu s parovima neprestano spominju. Ključ je u komunikativnosti i proaktivnosti, ali i još nekim „sitnicama“:
1. Bavite se stvarima koje ste radili prve godine veze
Kako mjeseci i godine protječu, skloni smo se uvući u svoje široke trenirke i postati lijeni u vezi. Izgubimo strpljenje, nježnost, promišljenost, razumijevanje i opći napor koji smo jednom uložili prema našem odnosu. Prisjetite se prve godine svoje veze i zapišite sve stvari koje ste nekada radili za svog partnera. Sada ih počnite ponovo raditi.
2. Zatražite ono što želite
S vremenom pretpostavljamo da nas naš partner tako dobro poznaje da ne trebamo tražiti što želimo. Što se događa s ovakvom pretpostavkom? Stvore se očekivanja, a jednako tako brzo i propadaju. U pitanje mogu dovesti i održivost vaše veze i povezanosti. Imajte na umu da se „traženje onoga što želite“ odnosi na sve, od emocionalnih do seksualnih želja.
3. Postanite stručnjak za svog partnera
Razmislite o tome tko vam je zapravo partner i što ga uzbuđuje, kako u fizičkom, tako i u emocionalnom smislu. Možemo se previše zaplesti u mrežu onoga što mislimo da žele, a što je zapravo potpuno suprotno od onoga što trebaju. Zapamtite, ono što je zaista važno vašem partneru ne mora imati smisla (primjerice, dolazak na još jednu njegovu nogometnu utakmicu na +30). Jednostavno ga podržite i napravite kako mu je po volji.
4. Postavljajte druga pitanja osim „Kakav je bio tvoj dan?“
Na kraju dugog dana skloni smo rutinskoj provjeri života, a samim time i odnosa. Pritom se oslanjamo na standardno pitanje: „Kakav je bio tvoj dan?“ Ali zato što to pitanje čujemo tako često, mnogi će od nas refleksno odgovoriti samo jednim golim minimumom: „Dobar. A tebi?“ To ne poboljšava vezu i zapravo je može oštetiti jer gubite mogućnost redovitog povezivanja kroz sitnice. Ako početno pitanje ne pokrene razgovor, pokušajte s malo kreativnijim pitanjima: „Što te danas nasmijalo? Što te naljutilo?“ Bit ćete zadivljeni odgovorima i biti u prilici da steknete bolji uvid u svog partnera.
5. Ne zaboravite na strast
Razmislite o tome u širem obliku. Strast se ne mora odnositi samo na preferencije u spavaćoj sobi, već i na ono što vas u svakodnevnom životu uzbuđuje kod vašeg partnera. Je li vam seksi kada vam pomaže u kućanskim poslovima? Smatrate odbojnim kada koristi toalet sa širom otvorenim vratima? Razgovarajte o tome što kvari vašu strast i romantiku, a što je potpiruje. Budite zainteresirani, šaljivi i otvoreni.
6. Budite kreativni oko vremena koje provodite zajedno
Odmaknite se od rutine „večera i film“ i uvedite neku novost koja će u trenu osvježiti vaš odnos. To ne znači automatsko posezanje za većim količinama novca, ako vam to nije u planu. Možete odvesti djecu kod djeda i bake i uzeti jedan dan za sebe u kojem ćete otići na kratak izlet, u prirodu, u istraživanje vlastitog grada… (Povoljnih) mogućnosti je zaista puno.
7. Uzmite (mentalni) odmor svaki dan
Završite sve svoje obveze, ugasite mobitele i uzmite vrijeme samo za sebe. Budite u potpunosti prisutni i posvetite se svom partneru. Slušajte što vam on zaista govori i sebično si prisvojite večer bez razgovora o poslu i brigama. One će vas čekati i drugo jutro.
8. Uzmite pauze za svađu
Kada se sukobi neminovno pojave, pristupite im promišljeno i s puno ljubaznosti. Ako vidite da situacija počinje eskalirati, uzmite pauzu kako biste mogli sagledati problem hladnije glave. Srž ovakvog pristupa leži u činjenici da se morate vratiti sukobu i zakazati vrijeme za ponovni razgovor o problemu kako biste ga mogli maknuti s dnevnog reda i spriječiti buduće rasprave na istu temu.
9. Pokušajte razumjeti, a ne slagati se
Jednostavno u konceptu, teško u primjeni. Razgovori se brzo pretvaraju u argumente kada u njih ulazimo s ciljem da budemo u pravu i da partner promijeni mišljenje koje nam više odgovara. Iskoristite razgovor kao priliku za razumijevanje perspektive vašeg partnera. Na taj ćete način dobiti konstruktivan dijalog i odagnati frustraciju. Nismo svi jednaki i svatko ima pravo na vlastito viđenje stvari, dokle god to ne šteti drugima.
10. Neka vaša isprika bude iskrena
Isprika je uvijek dobra stvar, ali pravi učinak ima tek kada je iskrena. Izgovoriti stvari poput „žao mi je što se tako osjećaš“, „žao mi je što to vidiš“ ili „žao mi je što te to uznemirilo“ je gubljenje vremena i daha ako nije iskreno. Prihvatite da se vaš partner osjeća povrijeđeno. S ovog mjesta prava isprika može imati značajan utjecaj. Kad volite svog partnera i povrijedite ga (namjerno ili slučajno), uvijek se možete legitimno ispričati zbog boli koju ste uzrokovali, bez obzira na vaše stajalište o situaciji.
Pročitaj i ovo:
- Zašto je kršenje pravila ključno za održavanje ljubavne iskre?
- Ljubavni problemi: Ovo je 5 najčešćih i najvećih problema u komunikaciji
- Kako izgraditi narušeno povjerenje u dugogodišnjim, ali i u novim vezama?
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!