Grebe, pecka, stvara osjećaj zatezanja u grlu, a ponekad, a ako uzme maha, imate osjećaj kao da ste progutali kaktus ili žilet. Dakako, riječ je o dobro poznatoj i nikada drago viđenoj pratiteljici ovih zimskih dana – grlobolji. A znate li da je grlobolja najčešći razlog za odlazak liječniku obiteljske medicine?
Kada spomenemo grlobolju, najčešće mislimo na upalu ždrijela (faringitis), krajnika (tonzilitis) ili glasnica i grkljana (laringitis), a od grlobolje češće, čak do tri puta češće, obolijevaju djeca u odnosu na odrasle.
O čemu ovisi jačina upale?
Zbog činjenice da su usta i usna šupljina, a potom i ždrijelo, u stalnom i neposrednom kontaktu s vanjskim utjecajima, nije čudo da su prvi i na udaru patogenih mikroorganizama. No, ne reagiramo svi jednako. Od jačine našeg imunosnog odgovora ovisi hoće li doći do slabije ili jače infekcije te kako će se klinička slika dalje razvijati jer svaka osoba ima jedinstven imunološki odgovor.
Jačina upale naravno ovisi i o uzročniku. U slučaju da je uzročnik virus – takve grlobolje možemo liječiti i sami, no bakterijske upale grla uvijek iziskuju propisivanje antibiotika od strane liječnika. Posebno valja spomenuti streptokoknu infekciju grla, s kojom nema šale i koja uvijek zahtijeva liječničku obradu. No, za razliku od grlobolje koju uzrokuje streptokok, grlobolje koje nastanu kao posljedica infekcije virusa, mogu se liječiti simptomatski.
Kako ublažiti grlobolju?
- Grgljanje slane vode. Ovaj stari i dobar, isproban ‘trik’ kod grlobolje uvijek upali. Otopite četvrtinu kuhinjske žlice morske soli u toploj vodi i grgljajte nekoliko puta dnevno.
- Grgljajte čaj od kadulje. Kadulja sadrži tujon, a tujon ima angtimikrobno djelovanje. Prelijte čajnu žlicu kadulje s 2 dcl vode i grgljajte nekoliko puta dnevno.
- Uzmite pastile i špricnite antiseptički sprej. Pastile ili sprejevi s antiseptikom i anestetikom ili one prirodne, s ljekovitim ekstraktima, dobivenima iz kadulje, anisa, paprene metvice, islandskog lišaja, eukaliptusa i timijana dobrodošla su pomoć u liječenju grlobolje. Svi se ovi ekstrakti, dakako, mogu nalaziti i u formulacijama za sirupe.
- Uzmite sirup s propolisom. Propolis, prirodni antibiotik, znatno pospješuje oporavak sluznice grla, stoga izaberite sirupe koji ga sadrže.
- Ekstrakt ploda crne bazge je dobrodošla pomoć u ‘boostanju imuniteta’. Rezultati istraživanja upućuju na pozitivno djelovanje standardiziranih tekućih ekstrakata dobivenih iz ploda crne bazge na imunološki sustav, s time da se s uzimanjem započne već kod prvih simptoma bolesti.
- Skuhajte čaj. Čaj korijena bijelog sljeza priprema se tako da se velika žlica korijena bijelog sljeza prelije hladnom vodom i ostavi odstajati sve dok sljez ne pusti svoje sluzi. Pije se u malim gutljajima, tijekom cijelog dana. Uz čaj korijena bijelog sljeza, skuhajte i čaj od crnog sljeza ili trputca.
- Imajte pri ruci ekstrakt ljekovite pelargonije. Biljka koja se tradicionalno koristi u južnoafričkoj narodnoj medicini, nalazi svoju upotrebu u preparatima koji se koriste za ublažavanje kašlja i prehlade, budući da ublažava simptome i skraćuje trajanje bolesti. Često se koristi upravo kod upala ždrijela i bronhitisa.
- Napravite med s đumbirom i limunom. Naribajte komad korijena đumbira (otprilike 3 cm dužine) i istisnite iz njega sok, pomoću gaze. Na tri velike čajne žlice meda, dodajte sok od đumbira i sok od pola iscijeđenog limuna i sve zajedno lagano promiješajte te uzmite žličicom i lagano otapajte u ustima. Od đumbira možete skuhati i čaj i zasladiti ga medom te dodati limun.
Apikol sirup
Alpikol sirup je dodatak prehrani koji sadrži beta glukan te kombinaciju ekstrakata crne bazge i ljekovite pelargonije. Ugodne je arome maline. Ljekovita pelargonija doprinosi umirenju nadražaja grla i dišnih putova.
Primjena Alpikol sirupa posebno se preporučuje tijekom jeseni i zime, u sezoni gripe i prehlade, kada je potrebno dodatno zaštititi organizam.
Što sadrži Apikol sirup?
Ekstrakt ploda crne bazge (Sambucus nigra), standardiziran na 10% polifenola, djeluje antioksidativno, neutralizira štetno djelovanje slobodnih radikala te štiti stanice od oksidativnog stresa. Djeluje protuupalno.1
Ekstrakt korijena ljekovite pelargonije (Pelargonium sidoides) doprinosi umirenju nadražaja grla i dišnih putova. Djeluje mukolitički i sekretomotorno te pospješuje rad gornjeg dišnog sustava.2
Yestimun® Beta glukan je prirodni ekstrakt kvasca Saccharomyces cerevisiae. Zahvaljujući posebnom načinu ekstrakcije, Yestimun® Beta glukan sadrži visoku koncentraciju, čak do 85% čistog 1.3/1.6 D beta glukana. Učinkovito potiče imunološki odgovor te doprinosi bržem oporavku organizma.3
- 1 Assessment report on Sambucus nigra L., fructus. EMA/HMPC/44208/2012.
- 2 Assessment report on Pelargonium sidoides DC and/or Pelargonium reniforme Curt.,radix. EMA/HMPC/444521/2015.
- 3 Stier H. at al. Immune-modulatory effects of dietary Yeast Beta 1,3_1,6-D-glucan. Nutrition Journal 2014 13:38.
Više na www.alpenpharma.hr