Slastan, sladak, punoga okusa… Tko ne voli pečeni kesten? Ono što zasigurno manje volimo od njihova okusa, je peći ih u stanu pa ih stoga radije kupujemo od kestenjara. No, postoji li način na koji možemo uživati u ovim plodovima, a bez stana punog dima ili štednjaka koji poslije pečenja kestena morate dobrano oribati?
Plod kestena je crvenkasto-smeđe boje i glatke površine. Raste unutar bodljikave košuljice koja se raspukne kada plod sazre, što jesen čini idealnim dobom za uživanje u pečenim ili kuhanim kestenima. Svojstvena mirisa i blagog slatkastog okusa, kesten nalazi široku primjenu u kulinarstvu i slastičarstvu.
Za razliku od ostalih orašastih plodova, poput oraha, lijeske ili bukve kojima je glavni sastojak masno ulje, kesten se odlikuje nižim udjelom masti i visokim udjelom škroba. Upravo se zbog visokog sadržaja škroba od kestena može praviti brašno koje je, zbog svoje lake probavljivosti, pogodno u prehrani djece i starijih osoba. Također je bogat mineralima, vitaminima B grupe te vitaminom A i C. Od minerala, sadrži kalij i fosfor uz dodatak kalcija, magnezija i željeza. Zbog visokog udjela kalija i niske razine natrija, preporučuje se u prehrani bolesnika s bubrežnim i kardiovaskularnim bolestima. Iako zbog svoje gorčine nije jestiv, divlji kesten poznat je po svom ljekovitom djelovanju te se koristi u liječenju venoznih oboljenja, prije svega, proširenih vena i hemoroida.
Pečeni ili kuhani kesteni vrlo su omiljeno i ukusno jelo koje s jesenskim danima možemo sresti na svakom koraku. Za razliku od kuhanog kestena, pečeni kesten ima veću energetsku vrijednost, veću količinu bjelančevina, masti i vitamina te dvostruko veću količinu ugljikohidrata. Usto sadrži vitamin E i fitokemikalije dok kuhani kesten ima veću količinu mineralnih sastojaka. Osim za izradu brašna, oguljeni se kesteni mogu kuhati, poširati u crvenom vinu ili mlijeku ili pak pirjati na maslacu za ukrašavanje jela. Pire od kestena može se dodati u juhu ili u umake koji se poslužuju uz divljač, a uz dodatak šećera i šlaga pretvara se u omiljenu zimsku poslasticu.
Za uvijek ukusne kestene bez opasnosti po vaš stan iskušajte sljedeći recept. Kestene zarežite s obje strane tankim nožićem i ostavite da se namaču u vodi 15 minuta. Zagrijte pećnicu s ventilatorom na 180°. Kestene prebacite u lim za pečenje u koji možete staviti masni papir za pečenje, ulijte toliko vode da prelije polovicu ploda i pustite pećnici da odradi svoje. Kesteni će se prvo lagano skuhati i postati mekani, a zatim kad voda ispari, još će se dodatno zapeći, ali zadržati sočnost. Ovisno o vašoj pećnici, potrebno im je otprilike 35-45 minuta. Kad ih izvadite, zamotajte ih u krpu na desetak minuta i to bi bilo to. Preostaje samo da uživate…