Smještena s prednje strane vrata, uz grkljan i dušnik, ova žlijezda u obliku slova H, ne veća od vašeg palca, utječe na gotovo svaki proces u vašem tijelu. Ona proizvodi hormone koji reguliraju metabolizam kontrolirajući koliko kalorija potrošite, ali i koliko brzo ili sporo rade vaš mozak, srce, jetra ili drugi organi, kaže endokrinolog Christian Nasr, direktor Centra za štitnjaču u Cleveland Clinic. Ova mala žlijezda ima prste u svemu – od raspoloženja do menstruacije i zdravlja kostiju, pa čak i redovitosti velike nužde. Portal Health u svom pregledu donosi sve bitne informacije koje trebate znati o svojoj štitnjači.
1. Kako štitnjača radi
Štitnjača luči dva važna hormona, trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), prijeko potrebna za normalno funkcioniranje i razvoj ljudskog organizma. Evo kako oni utječu na vašu dobrobit.
Vaše srce: Hormoni štitnjače utječu na brzinu otkucaja vašeg srca i kontroliraju protok krvi opuštajući mišiće u stijenkama vaših krvnih žila.
Vaša plodnost: hormoni štitnjače utječu na vaš menstrualni ciklus. Kada se poremeti njihova ravnoteža, dolazi do nepravilne ovulacije i menstruacije.
Vaše kosti: Stopa kojom se stare kosti razgrađuju određena je hormonima štitnjače. Ako se taj proces ubrza, kost propada brže nego što se može obnoviti, što može dovesti do pojave osteoporoze.
Vaša težina: Budući da štitnjača regulira vaš metabolizam (koliko brzo vaše tijelo troši kalorije), preaktivna štitnjača ili hipertireoza povezana je s gubitkom tjelesne težine, a hipotireoza je povezana s povećanjem tjelesne težine.
Vaš mozak: Niska razina hormona štitnjače može dovesti do zaborava, poteškoća s koncentracijom i depresije. Ovi se simptomi nastoje obrnuti sintetičkim hormonskim tretmanom.
Vaša koža: Kada je štitnjača nedovoljno aktivna, vaše tijelo prestaje stvarati i odbacivati stare stanice kože normalnim ritmom. Stanice se nakupljaju uzrokujući pojavu suhe kože, a ujedno dolazi do usporavanja rasta kose i noktiju.
>> Štitnjača i ljeto: Zašto napraviti kontrolu hormona štitnjače u ljetnim mjesecima?
2. Problemi sa štitnjačom češći su kod žena
Žene imaju pet do osam puta veću vjerojatnost za probleme sa štitnjačom od muškaraca. Ali zbog čega je tako, ostaje tajna. Glavnim se krivcem smatra estrogen, upozorava dr. Nasr. Stanice štitnjače imaju veliku koncentraciju receptora estrogena, što znači da su osjetljivije na učinak tog ženskog spolnog hormona.
Drugi mogući razlog: Pojava hipotireoze i hipertireoze povezana je s autoimunim bolestima, a žene su općenito sklonije tim poremećajima, objašnjava dr. Regina Castro, endokrinologinja u Mayo Clinic. Najčešći uzrok hipotireoze je, primjerice, Hashimotova bolest (koja je oko sedam puta češća kod žena), a najčešći uzrok hipertireoze je Gravesova bolest (koja je do 10 puta češća kod žena).
>> Imaš problem sa štitnjačom? Misliš li više na druge nego na sebe?
3. Upoznajte svoje simptome
I hipotireoza i hipertireoza mogu biti izazov za otkrivanje jer su simptomi često nejasni i zajednički drugim bolestima. Ali ako primijetite više od dva znaka u nastavku, razgovarajte sa svojim liječnikom o testiranju štitnjače.
Hipotireoza: Suha koža i kosa, zaborav, zatvor, osjećaj gušenja, grčevi mišića, neobjašnjeno povećanje težine, jača i neredovita menstruacija, otekline na licu, pojačana osjetljivost na hladnoću.
Hipertireoza: Razdražljivost, pojačano znojenje, lupanje srca, poteškoće sa spavanjem, neobjašnjiv gubitak težine, slabija i neredovita menstruacija, ispupčene oči, drhtave ruke.
4. Možda vam i ne treba liječenje
Oko 30 posto ljudi koji uzimaju lijekove za hipotireozu možda ih i ne treba, sugerira studija provedena u Velikoj Britaniji. Mnogi od njih imaju tzv. "subkliničku hipotireozu“, što znači da su njihove razine TSH blago povišene, ali razine T3 i T4 su normalne i imaju tek nekoliko, ako i uopće, simptoma. TSH je hormon hipofize, a njegove visoke razine ukazuju da tijelo nastoji stimulirati štitnjaču da proizvodi više hormona.
Ako vaš TSH test otkriva razinu od 10 mIU / L ili veću, većina stručnjaka preporučuje liječenje. Ali ako je vaša razina u rasponu od otprilike 4 do 10mIU / L, razmislite o svojim simptomima. Ako nemate simptome, lijekovi neće pomoći, a samo mogu dovesti do pretjerane medikacije te povećati rizik od srčanog udara i drugih simptoma hipertireoze, kaže dr. Castro. Vaš bi liječnik trebao pratiti krvne pretrage nakon 6 do 12 tjedana kako bi se eliminirala mogućnost da lijekovi uzrokuju hipertireozu.
>> Planinarenje – vježba koja može učiniti čuda za vašu štitnjaču
5. Nemojte paničariti zbog raka štitnjače
Od 1975. godine prisutnost raka štitnjače gotovo je utrostručena, dok je stopa smrtnosti ostala niska i stabilna. Postoji prekomjerno dijagnosticiranje raka štitnjače, upozorava dr. Otis Brawley, glavni liječnik u American Cancer Society. U današnje vrijeme sve više žena prolazi pretrage poput skeniranja glave, vrata i prsa kako bi se dijagnosticirali drugi zdravstveni problemi, a te vrlo detaljne pretrage otkrivaju male karcinome u štitnjači koji bi inače prošli nezapaženo.
Većina tih karcinoma ne treba liječenje jer rastu polako ili uopće ne rastu, kaže dr. Brawley, također ističući kako operacija nosi vlastite rizike. U pravilu, ako je tumor manji od 1 centimetra, praćenje je najbolje pristup, navodi dr. Michael Tuttle, stručnjak za rak štitnjače iz Memorial Slowan Kettering Cancer Centra u New Yorku.
6. Ne možete uvijek kriviti štitnjaču
Jedno od najčešćih pitanja koja liječnici čuju jest: "Dobivam na težini. Je li kriva štitnjača?", kaže endokrinologinja dr. Dorothy Fink, docentica medicine iz NYU Langone Medical Centra. Istina je da hipotireoza sa sobom donosi i neobjašnjivo dobivanje na težini. Ali to stanje obično dolazi s drugim simptomima, kao što su umor, konstipacija i nepravilan menstrualni ciklus.
Čak i ako se suočite s višestrukim znakovima, vaš će liječnik vjerojatno razmotriti i disfunkciju hormona (kao što je sindrom policističnih jajnika) ili perimenopauzu, ali i nezdrave navike kao što je preskakanje tjelovježbe ili nedovoljno sna. Vaš će liječnik uzeti u obzir sve te čimbenike pored naručivanja krvnog testa za bolesti štitnjače.
>> Tajna veza štitnjače i glutena: Zašto treba izbjegavati gluten kod problema sa štitnjačom?
7. Oprezno s dodacima prehrani
Istraživači Mayo Clinic analizirali su popularne lijekove za štitnjaču dostupne na internetu te otkrili da čak i oni na biljnoj bazi sadrže različite količine stvarnih hormona štitnjače. Štoviše, doza hormona pronađena u nekim od tih proizvoda bila je veća nego kod lijekova na recept. Velika doza može prouzročiti opasne nuspojave, kao što su aritmija i problemi s kostima.
8. Naučite kako napraviti dobar samopregled
Isprobajte ovaj jednostavan test Američke udruge kliničkih endokrinologa kako biste provjerili imate li koji znak bolesti štitnjače.
1. Stanite pred ogledalo i pobrinite se da imate dobar pregled na donji dio vrata.
2. Nježno i polako zabacite glavu unatrag. Uzmite gutljaj pripremljene vode iz čaše.
3. Za vrijeme gutanja vode pozorno gledajte u svoj vrat te pokušajte zamijetiti pojavljuje li se u području štitnjače kakva nepravilnost, izbočina ili oteknuće. Ako sumnjate da biste mogli imati problema sa štitnjačom, svakako posjetite liječnika koji će vas uputiti na daljnja testiranja.
9. Zadržite štitnjaču sretnom
Poneki trik može pomoći u regulaciji problema sa štitnjačom. Za početak, osigurajte jod iz hrane. Dnevna doza od 150 mcg joda u prehrani ključna je za proizvodnju hormona štitnjače. Jod je obično dodan u sol, ali ako morate izbjegavati sol, jod možete osigurati iz drugih izvora, kao što su riba, mliječni proizvodi i jaja.
Nadalje, filtrirajte vodu. Perklorat, kemikalija koja ometa apsorpciju joda štitnjače, može biti prisutna u vodi iz slavine. Provjerite je li vaša voda testirana te pijte filtriranu vodu. Također izbjegavajte triklosan. Ovaj antibakterijski agens, prisutan u nekim sapunima, strukturom je sličan hormonu štitnjače, a životinjske su ga studije povezale s nižim razinama hormona.