Zobena kaša jedan je od najomiljenijih doručaka – i to s razlogom. Ova hranjiva cjelovita žitarica ne samo da je pristupačna i lako dostupna, već nudi i brojne zdravstvene prednosti. No, je li zob doista toliko dobra za vas? Nutricionisti potvrđuju da ova jednostavna namirnica može značajno poboljšati vaše zdravlje. Saznajte sedam znanstveno potkrijepljenih razloga zbog kojih biste trebali jesti više zobi i kako je uključiti u prehranu.
1. Održava stabilnu razinu energije tijekom dana
Zob je bogata složenim ugljikohidratima, koji osiguravaju postupan i dugotrajan izvor energije. Prema registriranoj dijetetičarki Jenni Volpe, vlakna iz zobi pomažu u sporijem oslobađanju glukoze, čime se izbjegavaju nagli skokovi i padovi šećera u krvi. To znači da ćete dulje ostati siti i puni energije.
2. Poboljšava zdravlje crijeva zahvaljujući vlaknima
Otopiva vlakna iz zobi igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja probavnog sustava. Ona služe kao hrana za korisne bakterije u crijevima, potičući njihovu raznolikost i rast, što doprinosi zdravijem crijevnom mikrobiomu. Osim toga, vlakna poboljšavaju rad crijeva, povećavajući volumen stolice i olakšavajući njezin prolazak kroz probavni sustav. Time se smanjuje rizik od zatvora i poboljšava redovitost probave
3. Stabilizira razinu šećera u krvi
Iako sadrži ugljikohidrate, zob pomaže u održavanju zdrave razine šećera u krvi. Registrirana dijetetičarka Patricia Bannan objašnjava da topiva vlakna u zobi usporavaju probavu i sprječavaju nagle oscilacije šećera u krvi. Čak i osobe s dijabetesom tipa 2 mogu sigurno uživati u zobi, pod uvjetom da je kombiniraju s proteinima i zdravim mastima, poput orašastih plodova ili jogurta.
4. Smanjuje kolesterol i rizik od srčanih bolesti
Zob je prirodni saveznik zdravlja srca. Njena vlakna, osobito beta-glukan, pomažu u smanjenju razine kolesterola. Klinička studija iz 2021. pokazala je da napici bogati beta-glukanom učinkovito snižavaju kolesterol i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti. Beta-glukan se veže na žučne kiseline bogate kolesterolom i pomaže njihovom izlučivanju iz tijela.
5. Pomaže u kontroli tjelesne težine
Zahvaljujući vlaknima, zob pruža dugotrajan osjećaj sitosti, što može pomoći u smanjenju unosa kalorija tijekom dana. Studija iz 2023. otkrila je da redovita konzumacija zobi doprinosi regulaciji apetita i smanjenju tjelesne mase. Beta-glukan usporava probavu i smanjuje potrebu za grickanjem između obroka.
6. Bogata je antioksidansima koji smanjuju upale
Osim vlakana i minerala, zob sadrži moćne antioksidanse poput avenantramida. Ova jedinstvena skupina spojeva može smanjiti oksidativni stres, poboljšati cirkulaciju i smanjiti upale u tijelu. Pregled istraživanja iz 2018. sugerira da avenantramidi mogu imati zaštitnu ulogu u borbi protiv bolesti srca i čak inhibirati rast stanica raka.
7. Može smanjiti rizik od dječje astme
Istraživanja sugeriraju da rana konzumacija zobi može smanjiti rizik od razvoja astme kod djece. Studija iz 2022. otkrila je povezanost između unosa zobi u dojenačkoj dobi i smanjenog rizika od ove kronične bolesti dišnog sustava. Iako su potrebna daljnja istraživanja, stručnjaci vjeruju da zob može igrati ulogu u podršci zdravlju pluća.
Zob je nevjerojatno svestrana – može se jesti sirova, namočena ili kuhana. Bez obzira na to kako je pripremate, zob je jednostavan i ukusan način da poboljšate svoje zdravlje i uživate u hranjivim obrocima svaki dan!