Za mnoge idealno ljeto predstavlja obilje vremena za opuštanje na plaži, bazenu ili jezeru. Te aktivnosti često uključuju alkoholna pića.
No dok zabava uz bazen ili ispijanje margarite s nožnim prstima zakopanim u pijesku može zvučati zabavno, ispijanje alkohola u blizini vode i pod žarkim suncem nosi ozbiljne sigurnosne rizike. Evo što zdravstveni stručnjaci žele da znate o izbjegavanju dehidracije, toplinskih udara i nezgoda uzrokovanih konzumacijom čašice više.
Ozbiljno shvatite sigurnost vode
Ako pijete, trebali biste biti posebno oprezni u blizini bazena, jezera i mora. “Alkohol smanjuje sposobnost prosuđivanja, koordinaciju i vrijeme reakcije, čineći aktivnosti poput plivanja ili vožnje čamcem puno riskantnijim”, ističe dr. Shoshana Ungerleider i dodaje: “Rizik od utapanja značajno se povećava s konzumacijom alkohola jer je sposobnost osobe da procijeni svoju snagu plivanja i dubinu vode i strujanje smanjena.” Kako biste ostali sigurni, izbjegavajte plivanje nakon konzumiranja alkohola.
Opasnosti vožnje broda pod utjecajem alkohola
Također, trebali biste biti oprezni s alkoholom kada birate hoćete li ići na brod ili ne. “Zakoni se razlikuju ovisno o lokaciji, ali ilegalno je voziti čamac dok ste pijani i slično vožnji u automobilu, nikada se ne biste trebali voziti s nekim tko pije ili je nedavno pio”, kaže dr. Kathryn Hawk, liječnica na Yaleu specijalizirana za ovisnosti.
Dr. David Deyhimy, specijalist za medicinu ovisnosti i anesteziolog, objasnio je za Yahoo Life da prema Nacionalnom institutu za zlouporabu alkohola i alkoholizam (NIAAA), 60% smrtnih slučajeva u vožnji brodom uzrokovano je alkoholom. Vozač čamca s koncentracijom alkohola u krvi (BAC) od 0,1 ima 16 puta veću vjerojatnost da će poginuti u nesreći na čamcu od nekoga s BAC-om od 0, dodaje.
Također, riskantno je biti putnik na brodu koji vozi osoba koja pije.
“Na brodovima često ima pijanih putnika za koje postoji veća vjerojatnost da će se ozlijediti ili pasti u more i utopiti se”, objašnjava Deyhimy.
Kako izbjeći dehidraciju kada pijete na suncu
Dehidracija je jedan od najvećih problema u ljetnim mjesecima, osobito pri jakom suncu. Ungerleider kaže da kada temperature porastu, naša tijela prirodno rade više kako bi regulirala toplinu znojenjem. Budući da je alkohol diuretik – što znači da uzrokuje brže izbacivanje tekućine iz tijela – možemo brže doživjeti dehidraciju dok pijemo.
“Dehidracija može pogoršati učinke topline na tijelo, povećavajući vjerojatnost iscrpljenosti od vrućine ili toplinskog udara”, upozorava i dodaje: “Simptomi ovih stanja uključuju vrtoglavicu, glavobolju i nesvjesticu, koji su opasniji kada ste udaljeni od hitne medicinske pomoći.”
Stoga stručnjaci preporučuju ove savjete svima koji piju alkohol dok su na suncu:
- Rehidrirajte se bezalkoholnim pićima prije konzumiranja alkohola.
- Razrijedite svoja alkoholna pića sokom ili vodom i/ili pijte pića s nižim udjelom alkohola.
- Pijte vodu, sportska pića, sokove itd. između svakog alkoholnog pića.
- Pojedite veliki obrok prije pijenja i nastavite jesti tijekom dana. Hrana usporava apsorpciju alkohola i opijanja.
- Boravite što više u hladu i u zasjenjenim područjima kada je to moguće. Često obnavljajte kremu za sunčanje.
Pročitaj i ovo:
- Ovo morate znati prije nego što krenete na ljetovanje (ali i ako ste već tamo)
- Ljeto bez straha od urogenitalnih infekcija
- 10 savjeta kako bolje spavati tijekom ljetnih mjeseci