Kažu da je najidealnija veza ona sa samim sobom, a vrijeme godišnjih odmora idealno je za kvalitetno druženje sa samim sobom i intenzivnije druženje sa partnerom ili partnericom. Ipak, to je vrijeme i za preventivno mudro i oprezno ponašanje. Evo zašto. Urogenitalne infekcije kojima je česti osnovni simptom svrbež u intimnim regijama tijela znaju nas iznenaditi do te mjera da nam pokvare ugodu i opuštenost tijekom željno očekivanog godišnjeg odmora.
Vlažna atmosfera genitalne regije i nošenje mokrih kupaćih kostima, dulje sjedenje u njima na plaži ili u automobilu, na vrelim sjedalima, pogoduju nastanku bakterijskih i gljivičnih infekcija. Jedna od najčešćih je ona uzrokovana Gardnerellom vaginalis, poznata i kao bakterijska vaginoza. Uzročnik je bakterija koja je inače normalan stanovnik zdrave rodnice u žena, kada se u njoj, ako nije poremećen pH vagine, nalazi u malom broju te ne uzrokuje niti bolesti niti ikakvih simptoma. Međutim, kod poremećene lokalne vaginalne pH vrijednosti, strelovitom se brzinom namnoži i tada uzrokuje jak svrbež, žarenje pa i obilniji neugodan iscjedak (mirisa po ribi) , uz otok sluznice, upalno crvenilo, smetnje mokrenja, bol i nelagodu tijekom spolnog odnosa.
Uz Gardnerellu, i gljivica Candida albicans vrlo je čest pritajeni stanovnik našeg tijela, koja nam na moru zna uzrokovati prilične probleme onda kada smo žrtve pada općeg imuniteta, koji se dogodi npr. zbog naglog, predugog i učestalog izlaganja suncu, bez zaštite, zbog pijenja gaziranih, preslatkih, a često i osobito alkoholnih pića i koktela, previše uživanja u sladoledu, slatkišima, preslatkom voću te ostalih čimbenika koji nepovoljno utječu na imunitet, a pospješuju njen rast. I za gljivične je infekcije karakterističan simptom svrbež i crvenilo dok je iscjedak gušći, bijeli i često bez mirisa, za razliku od onoga kod Gardnerelle. Obje se infekcije mogu pojaviti i u muškaraca, čije partnerice pate od gore navedenog. I eto problema koji mogu upropastiti godišnji odmor.
Gore navedene, ali i druge urogenitalne infekcije mogu se dogoditi u tren oka i osobama koje su inače sasvim dobrog zdravlja. Naime, u zdrave žene normalno u rodnici ”stanuje” 50-ak raznih fiziološki prisutnih bakterija. Sve se one smatraju sastavom tzv. normalne vaginalne flore. Ako vam je pH rodnice oko 4,0 i niži, prevladavat će tzv „korisne“ bakterije poput Doderleinovih bacila, važnih za očuvanje normalne funkcije rodnice, budući da razlažu glikogen iz odumrlih stanica sluznice rodnice i stvaraju korisnu mliječnu kiselinu. Tim mehanizmom koji ujedno služi za samoodržanje optimalne lokalne pH vrijednosti, rodnica se na neki način sama ”čuva” od naseljavanja i razmnažanja drugih mikroba – potencijalnih uzročnika bolesti koji najčešće dolaze izvana, npr. tijekom spolnog odnosa ili kod nedovoljne i neredovite higijene, osobito ako ste na nekom brodu ili u kampu ili u bilo kojim drugim nesvakidašnjim uvjetima. Osobito kada kupaonicu, toalet i slične prostorije koristite zajedno s većim brojem osoba, što se na ljetovanju događa češće. I bespotreban ostanak u vlažnim kupaćim kostimima, na plaži i nakon odlaska s plaže, osobito sintetičkim, pridonosi promjeni optimalne pH vrijednosti sekreta stidnice i rodnice, koji postaje viši od 4,4 pH. Mokar kostim još i slabije propušta kisik i onemogućava njegov dotok stanicama kože i sluznice intimnog područja, te omogućuje lakše razmnažanje tzv. anaerobnim bakterijama pa to područje postaje sklonije nastanku anaerobnih i gljivičnih infekcija.
>> Pročitaj ovo: "Urogenitalne infekcije kod muškaraca"
Upale rodnice – vaginitisi
Upale rodnice izazivaju osim gljivica i Gardnerelle i brojni drugi uzročnici. Prvi i najčešći je simptom pojava nefiziološkog iscjetka, različite boje, mirisa, intenziteta, uz svrbež, osjetljivost, peckanje. Sve žene s abnormalnim vaginalnim iscjetkom trebaju otići na pregled, nakon kojega će liječnik propisati odgovarajuću terapiju. Ako vam se navedeni simptomi dogode na ljetovanju, dobro je pri ruci imati vaginalete dezinficirajućeg i protugljivičnog učinka koje se u većini ljekarni mogu kupiti i bez recepta. Ponekad je dovoljna terapija od 2-3 dana da se stanje popravi ako na vrijeme primijenite takav bezreceptni lijek.
Kada se upala nalazi površno i ne širi na unutarnje organe radi se najčešće o bakterijskoj vaginozi. Za većinu stanja ”krivci” su aerobne i anaerobne bakterije, Trichomonas vaginalis i drugi. Neki od njih nalaze se normalno na sluznici rodnice, te u određenim okolnostima mogu izazvati upalu. Gljivična upala često nastane nakon antibiotske terapije , kod žena na hormonalnim kontraceptivima i u žena koje boluju od šećerne bolesti. Svaku upalu rodnice treba izliječiti jer bolest može prijeći u kroničnu formu, uz propadanje epitela rodnice, povišen rizik od komplikacija i prijemčivosti na druge spolne infekcije . Često je terapija potrebna za oba partnera.
Vaginoze i vaginitisi – Upale rodnice mogu uzrokovati brojni uzročnici, najčešće Gardnerella vaginalis i Candida albicans. Jednostanična gljiva Candida albicans (rod Candida, porodica gljiva kvasnica Saccharomycetaceae) je komenzal koji je dio fiziološke flore i normalan nalaz na sluznici rodnice u 35 posto zdravih žena, a nalazi se i u gornjim dijelovima probavnog i dišnog sustava (u usnoj šupljini i ždrijelu 77 posto zdravih osoba i crijevima 85 posto zdravih osoba). Nalazimo je i u normalnoj flori usne šupljine već u novorođenčeta starog nekoliko dana. Iako je poznato više od 150 različitih vrsta pripadnika roda Candida, samo je nekoliko njih važno za pojavu upalnih bolesti u ljudi. Daleko je najčešća Candida albicans, a druge se mnogo rjeđe pojavljuju (C. tropicalis, C. glabrata, C. krusei, C. parapsilosis, C. dubliniensis i C. lusitaniae). Pojavnost kandidijaze češća je u žena nego kod muškaraca, a češće se javlja u toplijim mjesecima.Površna upala nastane zbog manjka zaštitnih bakterija laktobacila. Razvoju upale pogoduje manjak zaštitnih bakterija laktobacila, loše higijenske navike, ali i agresivna higijena te neki lijekovi i stanja (trudnoća, dijabetes, menopauza). Gardnerella i kandida mogu u muškarca uzrokovati upalu glavića i prepucija. Terapija je antibiotska i protugljivična.
Infekcije urogenitalnog trakta – Infekcije mokraćnog sustava mogu biti simptomatske, asimptomatske, akutne, rekurentne, kronične, komplicirane i nekomplicirane. Najčešći su uzročnici E. Coli, Enterococcus spp., Streptococcus spp., P. mirabilis, K. pneumoniae, M. morgani, P. aeruginosa, Staphylococcus aureus, C. albicans i drugi. Liječiti treba sve simptomatske uroinfekcije.
Infekcije mikoplazmama – Mycoplasma genitalium i Ureaplasma urealyticum uzrokuju nespecifične urogenitalne infekcije. Simptomi su iscjedak, svrbež, peckanje i osjetljivost, bol i nelagoda. Novorođenče se može prolazno inficirati tijekom prolaska kroz zaraženi porođajni kanal majke. U dijagnostici se koristi PCR metoda. Terapija je antibiotska.
Pročitaj ovo: "Klamidija – kondom nije najsigurnija zaštita"
Savjeti za dobro zdravlje urogenitalnog trakta
Kako biste navedeno izbjegli o ostali u dobrom zdravlju i raspoloženju, evo i par savjeta:
• Kupanje je jedna od najdražih nam aktivnosti tijekom ljetnih praznika. Da bismo je prakticirali zdravo, valja na umu imati dvije tri stvari: neka ne traje predugo jer inače iscrpljuje, a nakon kupanja ne zaboravite se istuširati običnom mlakom vodom – bilo da ste se kupali u moru (operite se od soli) ili bazenu (od klora) isperite tijelo, najbolje u običnoj mlakoj vodi, sa što manje šamponiranja.
• Izbjegavajte jeftine gelove za tuširanje (ako kupujete na sniženjima, provjerite im rok trajanja) koji bi mogli uzrokovati alergijske reakcije kože, osobito u predjelima stidnice kako ne biste dobili ”kemijom” uzrokovan alergijski vulvovaginitis ili balanopostitis (upale rodnice i stidnice u žena, te glavića i udne navlake u muškaraca).
• Perite se blagim sredstvima za intimnu njegu pH vrijednosti u rasponu između pH 3,8 i 4,4, kako biste onemogućili daljnje razmnažanje bakterija i gljivica. Nanosite gel za tuširanje vrlo štedljivo, dovoljna je već jedna kap tekućeg sapuna, dok ispiranje treba biti obilno – tu ne štedite vodu! Važno je osobito oprati sa sebe morsku vodu tj. sol i ostatke SPF faktora.
• Nakon kupanja presvucite se čim prije, ili u suhi kostim ili u čisto i prozračno pamučno rublje, koje je uvijek dobro ponijeti sa sobom u torbi na plažu i za sebe i za ostale članove obitelji, osobito za malu djecu koja imaju nježniju i tanju kožu od nas odraslih.
• U slučaju da već imate postojeću infekciju rodnice, gljivičnu, bakterijsku, virusnu ili parazitarnu, nije mudro kupati se, dok je ne izliječite, a osobito nemojte rodnicu ispirati jakim mlazom vode jer tako možete vlastitu već inficiranu vaginalnu tekućinu i u njoj sadržane mikroorganizme mlazom vode ”poslati” dublje u unutrašnje genitalne organe i uzrokovati sama sebi dodatne probleme – upalu vrata maternice, jajovoda, jajnika ili male zdjelice
• Poseban je oprez potreban ako ste na moru i pijete antibiotike. Jedan od razloga jest što su neki od njih opasni ako ih pijete i sunčate se, budući da mogu u ”suradnji” sa suncem uzrokovati blaže, ali i teže fotosenzibilizirajuće kožne i sistemske alergijske reakcije, a drugi je razlog što je ako ih pijete u vas povećan rizik za nastanak neželjenih gljivičnih infekcija, te je dobro uvijek pri ruci imati i vaginalete i/ili kremu protiv gljivica.
• Nikad pri kupnji ne isprobavajte kupaći kostim (barem ne njegov donji dio) na golo tijelo, jer su to isto s istim komadom odjeće možda već učinili brojni drugi koji su ga isprobavali prije vas. Pri kupnji istoga prednost dajte onima od prirodnih materijala ili barem s pamučnom podstavom.
• Novi kupaći kostim prije upotrebe operite!
• Svoj kupaći kostim ne posuđujte drugima (prijateljima, rodbini, članovima porodice) niti ga posuđujte od drugih, jer već jednom posudbom vrlo lako možete ”posuditi” i uzročnike raznih kožnih i urogenitalnih zaraza, od HPV virusa, do klamidija i ureaplazmi, da ne nabrajamo dalje.
Njega djece na ljetovanju
Na ljetovanju valja misliti i na zdravlje urogenitalnih organa u djece, osobito ako nose pelene, valja ih redovno mijenjati, najmanje 6-8 puta dnevno, zavisno o učestalosti nužde, a nakon promjene, ostaviti djecu nakon pranja i sušenja par minuta razodjevenu na zraku, pokrivenu samo čistom pamučnom pelenom, kako bi im koža bila dulje u dodiru s kisikom, ali uvijek zaštićena od sunca. Pri tom je važno paziti da se ne prehlade te se preporučuje, nakon temeljito čišćenja ostataka mokraće i stolice nježnim vlažnim maramicama, bez alkohola i mirisa, ili najbolje, mekom pamučnom krpicom namočenom u običnu toplu vodu, posušiti područje urogenitalnih organa. Stariju djecu kod jače zaprljanosti perite blagim dječjim sapunima, prigodne pH vrijednosti. Iako pelene s velikom snagom upijanja drže kožu više suhom te je ona radi toga nešto manje sklona osipu, ipak enzimi i ostali nusprodukti razgradnje urina isparavaju po koži ako se pelene redovno ne mijenjaju, a kada se stavljaju svježe, ne treba ih prečvrsto priljubiti uz kožu genitalija.
Slično vrijedi i za dječji donji veš. On treba biti od pamuka, bez sintetike i najbolje je da je sitno rupičast kako bi propuštao što više zraka. Ne smije biti premalen i neudoban. Naime, dokazano je da što je bolja dostupnost kisika u predjelu kože genitalnih organa to je koža zdravija, a učestalost uroinfekcija i gljivičnih upala spolovila manja, što osobito vrijedi imati na umu kod malih djevojčica kojima se često oblače tajice i štramplice, često s visokim postotkom sintetskih vlakana, budući da sve to potiče vlažnu klimu bez prisustva kisika da odradi svoje i eto učestalih gljivičnih upala, s puno suza, boli i crvenila, jer tako upaljena koža i sluznica služi kao toplo hranilište lokalno prisutnim mikrobima. Ako se vašem djetetu dogodi pelenski osip potrebno je uvijek imati pri ruci kreme i masti koje sadrže cink-oksid ili vazelin, te slične kreme po preporuci liječnika za nadraženu kožu i zaštitni učinak, koje će spriječiti produžen kontakt kože s mokraćom.
Ulošci…tamponi…rublje…
Ulošci za žene, koje koriste ne samo tijekom menstruacije, već i u sve dane ciklusa, kako bi se osjećale ”higijenskije” sve su tanji, mirisniji i bjelji, što je više pomodnost, nego pravi razlog i potreba jer je mogućnost upala i alergija u osoba koje svakodnevnim nošenjem tih uložaka zapravo onemogućuju normalan prodor kisika kroz tkaninu gaćica na spolovilo, veća.
Tamponi su sve češća alternativna pomoć ulošcima, za vrijeme menstruacije, imaju istina velike prednosti jer se ne vide i ne sprječavaju ženama kupanje u ”one dane”, ali ako ih se prečesto mijenja ili predugo koristi, imaju svoje mane. Ne treba ih mijenjati svaki čas, već je dovoljno u prosjeku svakih 4-5 sati, kako se ne bi grubim rukovanjem potencirale ozljede nježne kože rodnice, te se kroz tako nastale traumatske pukotinice mogu u tkivo rodnice uvući nepoželjni lokalno prisutni patogeni. Ograničite uporabu tampona i radi prevencije tzv. toksičnog šok sindroma koji je rijetka komplikacija primjene nekih tampona, a može nastupiti kod uporabe tampona koji previše upijaju, te se predugo ostavljaju u rodnici u kojoj od ranije postoji npr. stafilokokna upala, uz proizvodnju toksina.
Imati dobar grudnjak, pa i onaj od kupaćeg kostima, danas je imperativ, a ne samo stvar stila, ali je osobito važna činjenica za sve djevojke i žene koje imaju velike grudi. Bez obzira na veličinu, ženske osobe koje se bave sportom obavezno trebaju nositi grudnjak pa i ako imaju male grudi, zato što je tkivo koje veže grudi za prsne mišiće rahlo i mekano, te im je zapravo glavni oslonac koža. Tu grudnjak igra veliku zaštitnu ulogu za grudi, jer ih štiti od pretjeranog trenja i gravitacije. Prilikom kupovine grudnjaka i isprobavanja, svi smo ludi od nedostatka vremena i često se gubljenjem živaca izgubi kritična mjera za pravu veličinu. Stoga je važno sačuvati strpljenje, odvojiti si vrijeme i kod isprobavanja, podići ruke, provjeriti naramenice, izabrati dovoljno široke, nagnuti se kod stavljanja grudi u košarice prema naprijed, ako su velike, kako bi bile udobno smještene, a ako je grudnjak malen ili ne odgovara često se to vidi tako što naramenice ostavljaju tragove na ramenima.
Mlade je ljude od malih nogu važno naučiti kako će pravilno održavati rublje koje nose. Većina toga piše i na ušivenim etiketama, no nije na odmet ponoviti: u pravilu rublje za svaki dan trebalo bi biti od prirodnih vlakana, najbolje od pamuka, lana, svile, bambusa, viskoze. Ono, za razne kratkotrajne i ”specijalne” prilike za pokazivanje, može biti od čipke, pa i sintetike, ali ga treba nositi čim kraće i po mogućnosti u kombinaciji s pamučnim. Isto vrijedi i za plažu. U pravilu radi održanja kvalitete samog rublja, a tako i kupaćih kostima, najbolje ga je prati ručno, iako je to danas često neizvedivo budući da moderno rublje, najčešće zbog banalnog razloga – nedostatka vremena uglavnom peremo u perilici. I tom, za rublje, često neadekvatnom tretmanu ima lijeka, jer postoje posebne mrežaste kugle i vrećice za pranje u koje se rublje stavi pa se sve to stavi u perilicu, s namjerom da se rublje sačuva što duže.
Bijelo rublje valja prati uobičajenim deterdžentima za bijelo rublje, dok se rublje u boji pere onima za osjetljivo rublje. Tamno i šareno rublje najmanje 1 puta operite ručno, kako biste isprali suvišnu boju s njega. Izuzetno važno je sve rublje dobro, pa i 2 puta isprati. Uštedjet ćete si razne upale i alergije. Omekšivači za rublje zapravo nisu mudar izbor jer smanjuju čvrstoću vlakana i potiču rastezanje. Također, dodaci u omekšivaču ispune s vremenom pore među vlaknima pa pletivo više ne odvodi vlagu nastalu znojenjem kože genitalija tako učinkovito kao na početku, niti dozvoljava aerogenizaciju – dotok kisika, što potiče rizik pojave raznih upala. Skupe komade rublja, osobito grudnjake s pjenastim košaricama nije mudro žmikati niti gužvati, a ni prati u prenatrpanoj perilici jer će se lako deformirati košarice grudnjaka ili pokidati vrpce.
Dobra je vijest novih tehnologija da danas uistinu nije potrebno rublje prati na previsokim temperaturama, već nam moderni materijali i sredstva za pranje to omogućuju pri relativno niskim, za rublje friendly temperaturama, na plus 40 i 60 stupnjeva. Iako su nas naše bake i mame učile da rublje treba glačati, kako bi se uništile moguće zarazne klice, to danas vrijedi uglavnom za pamučno rublje i pamučne dječje pelene. Sušenje u perilici, kao i sušenje na suncu nije pametna ideja, jer bijelo rublje na prejakom suncu često požuti, prevruć zrak u sušilici može ga oštetiti, te je rublje najmudrije sušiti na čistom zraku, bez direktnog utjecaja UV zraka.
Par savjeta kod izbora rublja:
• Premda količina rublja koju bi trebao imati svatko od nas zavisi o našim potrebama, željama, ali i financijskim mogućnostima, za uobičajenu svakodnevnu uporabu, zdrava žena generativne dobi trebala bi u ormaru imati najmanje 4-5 grudnjaka i deset gaćica, poželjno je da je većina od bijelog pamuka ili sličnih prirodnih materijala bijele ili svijetle boje, koji se lako peru, a na njima se lako vide moguće promjene sekreta.
• Prirodni materijali pomoći će da se osjećate udobno, dati koži genitala da diše i normalno se znoji kroz pore pamuka, što je izuzetno važno za dotok kisika tog područja, kao preventivna mjera od urogenitalnih infekcija vlastitim bakterijama s kože i iz analnog kanala, koje nisu dobrodošle u otvorima organa spolnog i mokraćnog sustava.
• Isto vrijedi što se materijala tiče i za djecu, žene i muškarce. Naime, broj žlijezda znojnica, po kvadratnom milimetru kože u čovjeka upravo je najobilniji u predjelu genitalnih organa.
• Kada kupujete donje rublje, osobito od prirodnih materijala, mislite na mogućnost da će se skupiti tijekom pranja, te uzmite dobru veličinu kako biste se osjećali udobno i zdravo.
• Mijenjati rublje potrebno je najmanje 1 x dnevno, a ljeti i kod raznih drugih situacija i češće.
• Kod kupovine grudnjaka, obavezno ga isprobajte. Provjerite kao vam priliježe žica, stežu li vas naramenice, te odgovara li oblik košarica obliku dojke. Podignite ruke u zrak, sagnite se i isprobajte udobnost grudnjaka u svim položajima tijela koliko ih god više možete učiniti. Većina žena ima laganu asimetriju dojki, što je češće uočljivo za vrijeme menstruacije, pa je tada kod isprobavanja dobro malo olabaviti naramenicu s košaricom veće dojke da bi došla u ravnotežu s manjom dojkom.
• Ženama kod koji je asimetrija dojki izraženija savjetuje se nošenje pjenasto oblikovanih košarica ako se zbog te pojave osjećaju nelagodno.
• Uz grudnjake i gaćice, žene, muškarci i djeca najčešće nose potkošulje za koje vrijede slična pravila, da ih ima dovoljno kako bi se mogli mijenjati svakih 1-2 dana, da su od pamuka ili sličnog materijala, i dovoljno udobni i prozračni.
• Rublje za posebne prigode s puno (sintetičke) čipke, push up, grudnjaka koji su često neudobni i mogu biti i opasni po zdravlje, tanga i sličnih gaćica, neka bude što je moguće više kvalitetno te neka i ostane takvo – samo nosivo za specijalni prilike, ako nije od prirodnih materijala, što je često slučaj s takvim komadima odjeće, pa ga na tijelu valja držati što kraće, a nakon ”specijalnih prilika”, otuširati se i preobući u što udobniji i prirodniji donji veš.
• Rublje za korekciju linije ima osnovnu funkciju da steže i uteže pojedine dijelove tijela te koliko god djeluje na ljudski izgled estetski, nije zdravstveno prihvatljivo na duge staze.
• Za pranje spolovila koristite intimna sredstva prigodne pH vrijednosti, za žene generativne dobi to su ona od pH 3,8, a za žene u menopauzi 6,8 pH. Muškarcima se ne savjetuje pranje genitalija gelovima za intimnu njegu kakve koriste žene jer im isti ne odgovaraju u pH vrijednosti.
• Djecu perite što češće u običnoj vodi i u što blažim i prirodnijim sredstvima bez mirisa i omekšivača, jednako kao i rublje.
• Ručnici za brisanje spolovila neka budu maleni, imajte po jedan maleni čist svjež i ispeglan za svaki dan. I neka svaki takav bude za jednokratnu uporabu za jednu osobu. Lako ih je prati i sušiti jer zapravo ne zahtijevaju mnogo mjesta a kad se navika usvoji, dalje je lako. I još savjet više: spavajte noću samo u udobnoj pamučnoj ili sličnoj odjeći, bez donjeg veša. Pustite koži da se odmori i da diše.
U vrijeme ljetovanja mislite na sebe. Pronađite svoju osobnu ravnotežu u kojoj najbolje funkcionirate. Osigurajte si dovoljno zaliha dobrog raspoloženja koje će vam ostati i nakon godišnjeg odmora. Osigurajte si na godišnjem vrijeme za sebe. Budite ” egoist”, sada, kako biste stekli zalihe energije koju ćete mirne duše, kasnije moći velikodušno tijekom ostatka godine darivati i drugima. Do novog godišnjeg odmora…
Sretno i ugodno vam ljetovanje!
Autorica članka: spec.transf.med. Anka Dorić, dr. med.