U današnje vrijeme ne postoji univerzalna formula za to kako se riješiti stresa. No, možemo naučiti kako ga ublažiti i kvalitetnije živjeti. Stres je odgovor na svakodnevne životne izazove i nema osobe koja se s njime nije susrela. U određenoj nas mjeri čak i gura naprijed poput kakve pozitivne sile koja brine da budemo uporni kod ostvarivanja svojih ciljeva.
Pa, ipak, kronični stres koji ostavlja posljedice po psihičko i fizičko zdravlje nije poželjan niti u kojem pogledu. Čini nas napetima, nervoznima i tjeskobnima te ozbiljno kvari kvalitetu života.
Uobičajeni simptomi stresa uključuju depresiju, napetost, anksioznost, glavobolje, gubitak apetita i – probleme sa spavanjem, a veza između lošeg sna i stresa može biti ciklična.
Drugim riječima, previše stresa može uzrokovati loš san, što dovodi do psihičkih i fizičkih zdravstvenih problema koji zauzvrat mogu uzrokovati stres u svakodnevnom životu.
Načini rješavanja stresa i problema sa spavanjem
Povišena razina adrenalina i ubrzan rad srca mogu uzrokovati osjećaj nemira jer kada je tijelo pod kroničnim stresom, ono misli da je u stanju trajne opasnosti i da ne bi trebalo spavati.
Sve to dovodi i do posljedica stresa – kroničnog umora i problema s koncentracijom, jer tko može misliti na važne stvari kada je vječito neispavan?
Zbog toga je važno naučiti kako se riješiti stresa i njime upravljati, a ovo su neki od učinkovitih saveznika.
1. Tjelovježba
Zdravstveni stručnjaci smatraju tjelovježbu jednim od najboljih načina za održavanje mentalnog zdravlja i rješavanja stresa jer kada se vaše tijelo osjeća dobro, tako se osjeća i vaš um.
Vježbanje oslobađa endorfine koji ne samo da vas čine sretnima, već pomažu u borbi protiv stresa i poboljšanju sna.
2. Prehrana
Zdrava i uravnotežena prehrana važan je dio jednadžbe stresa i spavanja. Prvenstveno smanjite konzumaciju kofeina i nemojte piti kavu poslijepodne niti jesti prije spavanja. Dajte svom tijelu priliku da posti i da se u miru pripremi za san.
3. Dodaci prehrani za stres
Prije nego što posegnete za tabletama za smirenje, razmislite o dodacima prehrani koji će vas opustiti na prirodan način.
Proizvodi na bazi teanina, ekstrakta pasiflore, vitamina B1, B2, B6 i B12 i magnezija – najbolje u keliranom obliku jer se tako povećava njegova bioiskoristivost – doprinijet će normalnom funkcioniranju živčanog sustava i omogućiti vam da se osjećate bolje.
4. Dodaci prehrani za san
Za dobar san i odmoran dan sjajno će poslužiti dodaci prehrani koji sadrže l-triptofan, melatonin te ponovno vitamine B kompleksa.
L-triptofan pozitivno utječe na raspoloženje, melatonin omogućuje brže usnivanje, dok vitamini B kompleksa djeluju kao potpora kvalitetnom snu.
5. Biljni čajevi i tinkture
Ritual ispijanja tople šalice čaja prije spavanja je sam po sebi meditativna praksa jer pomaže umiriti vaše tijelo i um.
Netom prije spavanja skuhajte čaj koji sadrži valerijanu, pasifloru, kamilicu ili matičnjak ili posegnite za tinkturom. Ona se obično dodaje u pola čaše vode, a pije pola sata prije spavanja.
6. Prirodne tehnike opuštanja
Meditacija, joga, vježbe disanja i druge tehnike opuštanja pokazale su se učinkovitima kod rješavanja stresa i poremećaja spavanja.
Postoji mnogo vođenih meditacija i joga rutina posebno namijenjenih onima koji imaju problema sa spavanjem, a koje ne traju dugo niti zahtijevaju neke posebne vještine.
Pokušajte dnevno odvojiti barem 10 minuta za kratku meditaciju prije spavanja i/ili upišite tečaj joge.
7. Aromaterapija
Jedna je studija iz 2017. godine pokazala da se pacijentima na intenzivnoj njezi, koji nisu dobro spavali, kvaliteta sna povećala, a razina anksioznosti smanjila korištenjem eteričnog ulja prave lavande.
Nakapajte na zapešće dvije kapi eteričnog ulja lavande kada osjetite navalu stresa i duboko i smireno udišite miris ili ukapajte desetak kapljica u difuzor prije spavanja. Osim lavande, za smirivanje i dobar san dobra je i rimska kamilica.
8. Podrška voljenih osoba
Provođenje vremena s obitelji i prijateljima važan je zaštitni sloj protiv stresa. Dijeljenje svojih misli i problema s ljudima kojima je stalo do vas ima terapeutski učinak i može vam pomoći da se u trenu osjećate bolje.
9. Priroda
Studije su pokazale da izloženost sunčevoj svjetlosti ili jakom unutarnjem svjetlu tijekom jutarnjih sati pomaže kod spavanja, a dokazano je i da adekvatno dnevno svjetlo smanjuje stres i depresiju.
Zato izađite u prirodu kad god to možete – prije posla ili za vrijeme pauze. Iako su zimi dani kraći, i dalje stignete primiti svoju dnevnu dozu svjetla.
10. Pisanje dnevnika
Medicinski centar Sveučilišta u Rochesteru navodi kako redovito vođenje dnevnika može pomoći u rješavanju stresa i pomoći kod upravljanja emocijama.
Naime, pisanje pomaže u praćenju svakodnevnih stresora i okidača te vas u konačnici može naučiti kako da ih bolje kontrolirate ili čak banalizirate.
Pročitaj i ovo:
- Alan i Natalija Šerbinek: „Ljudi se iznenade kada čuju da se Hug Your Life proizvodi u Hrvatskoj“
- Zlatno mlijeko: Koje blagodati krije i kako ga možete pripremiti i sami?
- Antioksidansi: Evo zašto biste ih trebali uzimati tijekom cijele godine
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!