Dok bez hrane možemo izdržati i do 3 tjedna, bez sna možemo maksimalno 11 dana. Spavanje je jedna od osnovnih potreba organizma kojim se naše tijelo odmara, opušta i oporavlja od aktivnosti. Spavanje obično traje 7 do 8 sati, a njegova duljina ovisi o životnoj dobi, potrebi za snom, godišnjem dobu, psihofizičkom stanju, itd.
Stres je jedan od čimbenika koji može imati važnu ulogu u smanjenju vremena spavanja i u smanjenju kvalitete spavanja. Loša kvaliteta, kao i sam nedostatak sna, izazivaju stres i tako nastaje začarani krug. Ako ne spavamo dovoljno, tijelo ne uspijeva dovršiti sve potrebne faze kako bi se oporavili mišići, konsolidirala sjećanja i proizveli hormoni koji reguliraju rast i apetit. Budimo se sa smanjenom sposobnošću koncentracije, manje spremni na donošenje odluka i kvalitetno obavljanje svih dnevnih aktivnosti.
>> Uz ovih devet koraka zaboravi na nesanicu!
Stručnjaci koji proučavaju spavanje izdvajaju stres kao glavni uzrok kratkoročnih problema sa spavanjem. Kratkotrajna nesanica traje od nekoliko dana do tri tjedna i upravo je ona najčešće uzrokovana stresom, odnosno akutnim i kroničnim prilagođavanjem tijela i psihe zahtjevnijim okolnostima života i omogućavanjem optimalne reakcije na novonastale okolnosti. Najčešći stresori (izvori stresa) koji pokreću ove reakcije su situacije koje osoba doživljava kao ugrožavajuće, prijeteće, uznemirujuće – od trauma, gubitka osoba, bolesti, materijalnih i financijskih problema do pozitivnih događaja koji su nam od velikog psihološkog značaja, ali tu su i svakodnevne teškoće koje uznemiruju, ljute i dosađuju, za koje je niz studija pokazao kako su relevantnije za psihofizičko zdravlje od tzv. veliki životnih događaja. Uglavnom problemi sa spavanjem prođu kada prođe i stresna situacija.
Međutim, ako se kratkoročnim problemima sa spavanjem ne upravlja pravilno od početka, mogu potrajati dugo nakon što je stres prošao. Kako bi se uspješno doskočilo problemima sa spavanjem uzorkovanim stresom, važno je djelovati iznutra i izvana.
>> Uz ovih devet koraka zaboravi na stres!
Riješite probleme iznutra
Preporučuje se večerati namirnice bogate kompleksnim ugljikohidratima (npr. integralni kruh, žitarice, krekere, itd.) zbog svojstva ugljikohidrata da podižu razinu serotonina, neurotransmitera koji potiče spavanje, i imaju blago uspavljujuće djelovanje. Uz kompleksne ugljikohidrate idealno je kombinirati puretinu, piletinu, tunu, zeleno lisnato povrće, grašak, banane, smokve, datulje, kikiriki, mlijeko i jogurt jer su te namirnice bogate triptofanom – aminokiselinom koja ima ulogu u regulaciji hormona serotonina i melatonina.
Jedan od rijetkih prirodnih izvora melatonina je sok od višnje pa čašu do dvije uvrstite u dnevni unos tekućine. Nutrijenti koji su naročito važni za osiguravanje kvalitetnijeg sna su vitamini B skupine, posebice B1, B2, B3, B6, i B12. Većina nabrojenih namirnica posjeduje kombinaciju tih nutrijenata, ali nerijetko se kod nesanice preporučuju i obliku suplemenata.
>> Hug Your Life Stress Off i Sleep On: Ne kockajte se sa stresom
Pozitivno djelujte izvana
Pokušajte uspostaviti i održati tzv. „higijenu spavanja“ – svaki dan idite na spavanje u isto vrijeme i budite se u isto vrijeme kako biste tijelo naučili kada je vrijeme za spavanje i održali ravnotežu melatonina i drugih hormona. Stvorite atmosferu za kvalitetno spavanje i dobar san. Soba neka bude hladnija od ostatka stana, zamračena, tiha i prozračena neposredno prije spavanja. Možete je osvježiti i nekim od eteričnih ulja koja pospješuju opuštanje i umirivanje, poput lavande. U sobi imajte što manje elektroničkih uređaja, nemojte spavati s upaljenim televizorom i ne koristite mobitel dok pokušavate zaspati. Bavite se tjelovježbom, ali ne 1 do 2 sata prije odlaska na spavanje. I za kraj, ne zaboravite isprazniti mjehur.
Hug Your Life dodaci prehrani Stress Off i Sleep On dostupni su u bio&bio trgovinama, ljekarnama te specijaliziranim trgovinama po preporučenim, maloprodajnim cijenama od 65,00 kuna.
>> Popis svih prodajnih mjesta u Hrvatskoj pogledajte ovdje!