Napadaj panike je iznenadna epizoda intenzivne tjeskobe koja uzrokuje fizičke simptome, i vrlo je čest fenomen. Osobe koje ga doživljavaju često se suočavaju s jakim strahom i nelagodom, što može biti izuzetno zastrašujuće
Dr. Daniel Amen, dvostruko certificirani psihijatar iz Kalifornije, preporučuje da se suočite s napadajem panike, umjesto da pokušate pobjeći. Fokusirajte se na duboko disanje i pretvaranje negativnih misli u pozitivne, kako biste vratili kontrolu nad situacijom.
Najvažnije je…
“Ostati prisutan. Ako pobjegneš, tjeskoba preuzima kontrolu nad tobom”, ovim riječima Dr. Daniel Amen započinje svoj 48-sekundni TikTok video koji je u samo tjedan dana skupio milijun pregleda. Dodaje: “Zapamti, nećeš umrijeti i bit ćeš dobro, zato nemoj bježati.”
“Ako napravite 10 dubokih udisaja, napadaj panike će se dramatično smanjiti”, objašnjava dr. Amen. Zatim savjetuje da preoblikujete negativne misli i usmjerite ih prema pozitivnom razmišljanju.
“Zapišite svoje misli – na primjer, mislite da će se avion srušiti – a zatim ih preokrenite – avion se neće srušiti”, savjetuje dr. Amen. Dodaje da je važno meditirati na taj preokret, umjesto da se usredotočite na strah.
Što savjetuju pratitelji na društvenim mrežama?
U komentarima ispod videa, neki od 2,7 milijuna TikTok pratitelja dr. Amena podijelili su svoje vlastite metode za suočavanje s napadajima panike, otkrivajući osobne trikove i tehnike koje im pomažu smiriti tjeskobu.
“Led ili bilo što hladno na mom vratu uvijek mi jako pomaže”, podijelila je jedna žena u komentarima, sugerirajući kako hladnoća može biti učinkovita u smirivanju napadaja panike.
“Pomogne mi kad čvrsto pritisnem stopala o tlo i osjetim ih tamo. Znam da zvuči čudno, ali pomaže”, podijelio je drugi korisnik, opisujući kako mu uzemljenje pomaže da se smiri tijekom napadaja panike.
“Kad očekujem napadaj panike u određenim situacijama, poput letenja, uvijek vizualiziram sebe kako sretno stižem na odredište prije nego što uopće krenem. U mislima prolazim kroz osiguranje i vidim kako dolazim do svog cilja”, podijelio je treći korisnik, ističući snagu vizualizacije u smirivanju tjeskobe.
Kada je ipak potrebno potražiti pomoć liječnika?
Ako osjetite jake bolove u prsima, razmislite o traženju liječničke pomoći, jer napadi panike obično traju do pola sata. Ako simptomi potraju dulje, preporučljivo je posjetiti hitnu službu kako biste isključili druge zdravstvene probleme.
Također, odmah potražite liječničku pomoć ako ozbiljno hiperventilirate, imate bolove u prsima, poteškoća s disanjem, osjećate vrtoglavicu ili ošamućenost, ili ako imate misli o ozljeđivanju sebe ili drugih. Ovi simptomi mogu zahtijevati hitnu intervenciju.
Pročitaj i ovo:
- Novi početak: 5 opuštajućih praksi za nadolazeću jesen
- Tjeskoba ili napadaj panike: Kako razlikovati ova dva stanja?
- Napad panike: 5 jednostavnih koraka koji će vas ‘prizemljiti’