Jeste li optimist ili pesimist? Iako vam se čini da odgovor na ovo pitanje leži u vašem pogledu na svijet i stavu prema životu, on zapravo ima mnogo više veze s kemijskim procesima u vašem mozgu. Ako razmišljate negativno češće nego što biste željeli, stiže dobra vijest – optimizam se može naučiti.
Baš kao i svaka druga navika koju vaš mozak uči ponavljanjem, ako često prakticirate i "vježbate" pozitivne misli, vaš će mozak biti „istreniran“ u njihovom stvaranju – zahvaljujući formiranju neuronskih puteva.
Istraživanja pokazuju da su optimisti sretniji, kreativniji i brži u rješavanju problema u usporedbi s pesimistima. Optimisti također imaju manje razine kortizola (hormona stresa) i više razine serotonina (neurotransmitera koji poboljšava raspoloženje), pa zašto se ne bi iz grupe pesimista pridružili grupi optimista? Potral Livingstrong donosi pet načina na koje možete početi trenirati vaš mozak da bude optimističan već danas.
Budite zahvalni
Misli zahvalnosti povećavaju razinu serotonina i smanjuju razinu kortizola, dok istodobno poboljšavaju motivaciju i ukupnu sreću. Možete početi tako što ćete svaki dan napisati najmanje tri stvari na kojima ste zahvalni.
Ova se praksa može razviti u redovito promišljanje o zahvalnosti, o čemu možete pisati u notesu koji nosite sa sobom. Što se češće usredotočite na zahvalnost, to će vaš mozak biti optimističniji.
Šaljite dalje
Djela ljubaznosti potiču proizvodnju neurotransmitera dopamina, povezanog s osjećajem sreće i ugode. Čak i jednostavne stvari poput upućivanja osmijeha ili komplimenta mogu utjecati na osjećaj zadovoljstva.
Izazovite sami sebe da svakodnevno učinite barem jednu dobru stvar za nekoga drugoga, kao što je slanje e-maila zahvale, nošenje tuđe pošiljke na poštu ili donacija humanitarnoj udruzi po vlastitom izboru. Dobit ćete mnogo više prednosti od malo dobre karme.
Nasmijte se
Smijeh je zaista najbolji lijek. Trbušni smijeh potiče proizvodnju serotonina smirujući amigdalu, svojevrsni centar za strah i stres u mozgu. Provedite vrijeme s prijateljima, pogledajte koju od svojih omiljenih komedija ili neki stand-up video isječak. Bez obzira na to kako se smijete, bitno je da se često smijete.
Pripazite na svoje riječi
Zaustavite se kada shvatite da ste se počeli žaliti i prigovarati. Ovo može biti izazovno, pogotovo ako je prigovaranje česta navika koju ste kultivirali. No, zapamtite ovaj savjet: "Ako nemate što lijepo reći, nemojte reći ništa." Dakle, pažljivo birajte svoje riječi. Možda ćete se iznenaditi kako brzo prestanak zanovijetanja može promijeniti vaš pogled na svijet.
Vježbajte
Vježbanje podiže razinu endorfina, serotonina i drugih kemikalija povezanih s osjećajem ugode, istovremeno smanjujući razinu kortizola. Za najbolje rezultate, povećajte broj otkucaja srca najmanje 20 minuta dnevno.
Ako vam je teško pronaći vremena za odlazak u teretanu, postoji mnogo aplikacija i videozapisa koji vas mogu motivirati na vježbanje kod kuće. Postoje čak i rutine koje možete odraditi dok sjedite za radnim stolom, bitno je da se razgibate i pokrenete rad srca.
Pročitaj i ovo:
•Službeno je: Sreća zaista može poboljšati vaše zdravlje
• Što nas to doista usrećuje?