Kada su u pitanju višenamjenska ulja i serumi, ricinusovo ulje je na vrhu ljestvice. Može se koristiti kao antibakterijsko sredstvo i ovlaživač, no posebno je koristan za jedan od najosjetljivijih dijelova našeg tijela – vlasište. Bilo da se borite sa svrbežom vlasišta, suhim vrhovima ili gubitkom kose, tretiranje vlasišta ricinusovim uljem moglo bi biti rješenje i tajna duge i bujne kose.
Odakle dolazi ricinusovo ulje?
Povijest ricinusovog ulja seže sve do 4.000 godina prije Krista, kada je egipatska vladarica Kleopatra koristila zrele sjemenke biljke ricinus kako bi posvijetlila bjeloočnice. Dakle, prvotna svrha ricinusovog ulja nije bila sastojak u kozmetičkim proizvodima, ali su s vremenom, međutim, ljudi počeli eksperimentirati s oralnom i lokalnom primjenom, otkrivši da ono ima mnoge prednosti.
Ricinusovo ulje dobiva se iz sjemenki biljke Ricinus communis, koje prolaze kroz proces zagrijavanja kako bi se uklonio otrovni enzim ricin, koji ih priprema za sigurnu upotrebu.
Zašto je ricinusovo ulje tako popularno?
Ricinusovo ulje je popularno iz mnogo razloga, ali najvažniji je zbog svog kemijskog sastava. Ono sadrži ricinoleinsku kiselinu, vrstu masne kiseline, koja može potaknuti cirkulaciju u vlasištu i posljedično promovirati zdraviju i jaču kosu. Njegova jedinstvena kemijska struktura daje mu sposobnost da djeluje i kao ulje koje ne isušuje i kao humektant, što ga čini sposobnim privući vlagu u kosu i zadržati je.
Osim svog jakog kemijskog sastava, ricinusovo ulje također je gotovo bezopasno u malim dozama. Malo je stvari koje imaju toliko dobrobiti s malo negativnih nuspojava. Bilo da patite od suhe kože, oštećene kose ili raznih nepravilnosti, ricinusovo ulje bi vam moglo pomoći.
Dobrobiti ricinusovog ulja
Zadržava vlagu u kosi: Ovo je izvrsno hidratantno sredstvo koje pomaže izvući i zadržati vlagu u kosi. Bogato je vitaminom E i masnim kiselinama, što ga čini prirodnim ovlaživačem kose; lako se upija u vlasi što rezultira glatkijim i mekšim osjećajem. Jednom kada ricinusovo ulje prodre u kosu, ono zadržava vlagu zatvarajući folikule dlake svojim zaštitnim spojevima.
Umiruje nadraženo vlasište: Protuupalna i antimikrobna svojstva čine ga izvrsnim za njegu nadraženog i suhog vlasišta. Upala vlasišta obično se manifestira kao svrbež, crvene i ljuskave mrlje, pa ako prepoznate početak simptoma, možete posegnuti za bočicom ricinusovog ulja.
Pruža elastičnost kosi: Mnogi od nas sanjaju o kosi koja ne puca lako, a nanošenje ricinusovog ulja na kosu može vas dovesti korak bliže ostvarenju tog sna. Kosa je posebno osjetljiva na lomljenje tijekom oblikovanja – češljanje, čupanje i trzanje može uzrokovati pucanje osjetljivih folikula kose. Redovitim masiranjem kose i vlasišta ricinusovim uljem, s vremenom ćete primijetiti manje lomljenja.
Potiče rast i daje prirodni sjaj vašoj kosi
Aktivno potiče rast kose: Lokalno nanošenje ricinusovog ulja na kosu može potaknuti rast prorijeđenih područja. Iako to ne može učiniti samo, ono zapravo vlaži vlasište vlažnim, što ga čini izvrsnim okruženjem za poticanje rasta kose. Iako rast kose zahtijeva holistički pristup – uključujući promjene u prehrani, tjelovježbu i druge faktore koji igraju ulogu u rastu kose – upotreba ricinusovog ulja može povećati njegovu sposobnost za rast kose.
Dodaje prirodni sjaj kosi: Tko ne želi sjajnu, bujnu, prekrasnu kosu? Ricinusovo ulje sadrži ovlaživače – aktivne sastojke koji pomažu u zadržavanju vlage – koji pružaju prirodan sjaj, osobito kada se nanese na srednje duljine i vrhove. I ne zaboravite premazati donju polovicu kose za dodatni sjaj.
Pročitaj i ovo:
- Zašto koristiti ulje za kosu i kako odabrati najbolje?
- Arganovo ulje za kosu: na što trebate pripaziti pri kupnji ovakvih preparata?
- Savršeni nakon ljeta: 5 ulja za dubinsku regeneraciju kose