Nadraženo, iziritirano vlasište koje se ljušti, suha kosa i vidljive ljuskice na kosi i na odjeći mogu itekako pokvariti raspoloženje i učiniti da se osjećamo nelagodno u vlastitoj koži. Iako će mnogi na prvu pomisliti da se radi o peruti, problem nekad može biti i u suhom vlasištu – ili u njihovoj kombinaciji. Iako može biti zbunjujuće, razumijevanje razlike između peruti i suhog vlasišta je važno jer pomaže pri odabiru pravilnog tretmana. Pa, koje su temeljne razlike?
Perut vs. suho vlasište
Do pojave suhog vlasišta može doći kada vaša koža proizvodi premalo vlage pa postaje nadražena, iziritirana te se krene ljuštiti. Zbog toga i sama kosa može izgledati beživotno i suho, a nisu isključeni ni drugi dijelovi tijela, poput ruku i nogu. Suho vlasište mogu uzrokovati suh zrak (osobito tijekom hladnijih mjeseci), pretjerano pranje kose, kontaktni dermatitis uzrokovan reakcijom na proizvode poput šampona za kosu, starija dob i stanja kože poput, primjerice, ekcema.
S druge strane, glavni uzrok peruti su seboroični dermatitis, stanje koje kožu čini masnom, crvenom i ljuskavom te gljivica Malassezia furfur koja prirodno živi na vlasištu. No, do problema dolazi kada se ona krene pretjerano umnožavati, a čimbenici za to uključuju dob, hormone i stres.
Osobe sa suhim vlasištem također mogu primijetiti ljuskice na tjemenu. No, za razliku od pahuljica peruti, pahuljice povezane sa suhim vlasištem obično su manje i bjelje, dok su pahuljice peruti veće te mogu poprimiti žućkastu boju ili izgledati masno.
Slični, a različiti
Dok i perut i suho tjeme imaju tendenciju dolaska i odlaska, perut koja je posljedica gljivične infekcije vjerojatno se neće popraviti bez liječenja. Suho se vlasište, međutim, može poboljšati rjeđim šamponiranjem. Oba stanja mogu uzrokovati svrbež i nadraženost vlasišta pa češanje može prouzrokovati crvenilo i nastanak malih ranica.
Uglavnom je teže razlikovati perut od suhog vlasišta, a moguće je istovremeno razviti oba stanja. No, vjerojatnije je da se radi o peruti ako osjećate da je vlasište masno, kosa izgleda masno i postoji intenzivan svrab.
Kada posjetiti liječnika?
Perut se uglavnom može uspješno liječiti šamponom bez recepta. No, ako se i nakon mjesec dana tretiranja pahuljice nisu popravile ili su se čak pogoršale, a koža vlasišta izgleda crveno ili natečeno, obavezno zakažite pregled kod dermatologa jer mogu biti prisutna i druga stanja kože koja se trebaju liječiti.
Dermatolog će utvrditi radi li se o peruti pomnim promatranjem vlasišta i kose, a važno je i da isključi stanja poput ekcema i psorijaze koji također mogu uzrokovati ljuštenje kože na vlasištu. Osobe s autoimunim poremećajima i kroničnim bolestima također trebaju razgovarati sa svojim liječnikom prije liječenja peruti jer simptomi mogu biti posljedica drugog stanja, a oslabljen imunološki sustav povećava šanse da se stanje tjemena brzo pogorša.
Oronazol: Šampon za suzbijanje peruti
Oronazol šampon protiv peruti sadrži djelatnu tvar ketokonazol (20 mg/g) koji klinički dokazano suzbija rast gljivice Malassezia furfur, najčešćeg uzročnika peruti i seboroičnog dermatitisa vlasišta. Oronazol je jedini lijek u obliku šampona za suzbijanje peruti i seboroičnog dermatitisa, a kod liječenja se koristi dva puta tjedno tijekom dva do četiri tjedna, dok ga je za prevenciju dovoljno koristiti jednom tjedno ili jednom u dva tjedna. Uz njega je moguće upotrebljavati i druge šampone, a potrebno je nanijeti samo malu količinu proizvoda na vlasište i ostaviti da djeluje tri do pet minuta prije ispiranja.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!