Uz kokosovo i ricinusovo ulje, arganovo jedno je od najboljih ulja za kosu koje će vam svaki stručnjak preporučiti. Lako se zaljubiti u njegov glatki osjećaj, puderast miris i način na koji je kosu, a posebno kovrče, čini laganima i elastičnima.
Uz sve to, arganovo ulje štiti kosu od svakodnevnih oštećenja – poput topline i zagađenja – no svakako je bitno znati da se proizvodi s arganovim uljem razlikuju po vrsti, jačini i kvaliteti! Pa što je onda arganovo ulje, kako djeluje i kako pronaći najbolji preparat za svaki tip kose?
Što je arganovo ulje?
Dakle, odakle dolazi arganovo ulje? Certificirana dermatologinja dr. Marisa Garshick objašnjava: “Dobiva se iz ploda Argania Spinosa, stabla porijeklom iz Maroka i tradicionalno se koristi za poboljšanje izgleda kože”. Naime, arganovo ulje također možete koristiti na svojoj koži ali i za njegu kose, a poznato je i da se može koristiti u zacjeljivanju rana!
Dr. Rebecca Marcus, certificirana dermatologinja i osnivačica Maei MD, ističe kako znanstvene studije pokazuju da arganovo ulje “ima regulatorni učinak na lučenje sebuma, a pokazalo se i da povećava elastičnost kose kada se primjenjuje lokalno.” To je, objašnjava ona, zato što se “sastoji uglavnom od nezasićenih masnih kiselina i bogato je oleinskom i linolnom kiselinom, kao i antioksidansima uključujući vitamin E. Svi oni doprinose sposobnosti organskog ulja da podupre elastičnost kose i zaštiti je od oštećenja koja mogu dovesti do loma vlasi.“
Zašto koristiti arganovo ulje na kosi?
Dr. Garshick objašnjava: “Arganovo ulje pomaže pri hidrataciji jer je bogato masnim kiselinama koje pomažu u jačanju kožne barijere, a sadrži i skvalan koji pomaže u hidrataciji i zaštiti. Također može pomoći u smanjenju upale jer sadrži linolnu kiselinu za koju se smatra da djeluje protuupalno. Tako također pomaže u promicanju sjajnije i glađe kose.”
Osim toga, upotreba arganovog ulja može pomoći drugim hidratantnim proizvodima da učinkovitije prodru u folikule dlake.
“Arganovo ulje sadrži oleinsku i linolnu kiselinu, za koje se smatra da pospješuju prodiranje drugih sastojaka u kosu te također mogu smanjiti upalu”, kaže Garshick te dodaje: “Linolna kiselina može pomoći kod suhoće jer ima hidratantne prednosti i podržava kožnu barijeru. Dodatno, arganovo ulje sadrži antioksidanse kao što su polifenoli i vitamin E koji pomažu kod oštećenja slobodnih radikala, što ulje čini korisnim u rješavanju cjelokupnog zdravlja kose.”
Ukratko, dr. Garshick preporučuje arganovo ulje za one koji imaju izrazito suhu i lomljivu kosu!
Što tražiti u proizvodima s arganovim uljem?
Kada se radi o pronalaženju idealnih proizvoda od arganovog ulja dr. Garshick savjetuje kako je arganovo ulje izvrsno i za one s gustom ili kovrčavom kosom. Drugim riječima, imate li takvu kosu trebali biste razmisliti o odabiru tretmana čistim, organskim arganovim uljem.
Međutim, priznaje da arganovo ulje također “dobro djeluje kao regenerator koji pomaže u njezi kose te je čine mekšom i glatkom.” Također, može se naći u proizvodima za zaštitu od topline te u preparatima za zaštitu kose, maskama za kosu, serumima i proizvodima za oblikovanje.
Što treba izbjegavati u proizvodu s arganovim uljem?
Frizeri upozoravaju kako je najbolje izbjegavati “sulfate, mineralna ulja, parabene, denaturirane alkohole, sintetičke mirise, formaldehide i silikone.”
Dr. Marcus ističe da su silikoni “obično najbolji za zaštitu kose prije toplinskog oblikovanja za dodavanje sjaja i ukroćivanje kovrčavosti”, a razne studije i dalje pokazuju da silikoni mogu biti učinkovita kratkoročna rješenja za kovrčavost, lomljenje i suhoću. Međutim, druge studije ističu da su silikoni i dalje neodrživi iz ekološke perspektive, te uz sve to uzrokuju suhoću nakon stalne uporabe tijekom duljeg razdoblja.
Moguće nuspojave upotrebe arganova ulja za kosu
Iako se arganovo ulje može činiti kao čarobno rješenje za kosu, stručnjaci upozoravaju: “Korištenje arganovog ulja tijekom vremena zapravo će isušiti prirodnu masnoću kose. Ulje počinje stvarati barijeru, izbijajući svaku hidratantnu kremu koja pokušava ući u vlasi.”
Stoga svakako pomiješajte preparate za hidrataciju s drugim moćnim opcijama, kao što su kokosovo ulje, ricinusovo ulje i visokokvalitetni regeneratori koji se ne ispiru. A ako ste zabrinuti da previše nakupljenog proizvoda sprječava prodiranje vlage u vaše pramenove, razmislite o pročišćavajućem šamponu za dubinsko čišćenje.
Pročitaj i ovo:
- Nahrani svoju kosu egzotičnim serumom od arganovog ulja
- Arganovo ulje – glavna zvijezda Melvitine anti-age linije proizvoda
- Zdrava i bujna kosa: Nekoliko koraka do savršene frizure