Piling tijela savršen je način kako ukloniti mrtve stanice s površine kože, koje su najčešće krive za mnoge druge nepravilnosti – poput prištića, akni, suhih mrlja… Osim toga, piling će u trenutku potaknuti cirkulaciju i dovesti kožu u blistavo stanje – što je, priznat ćete, želja svake osobe.
Upravo je piling jedna od najčešćih ‘receptura’ kojom pomažemo tijelu da se oslobodi viška nakupljenih nečistoća i odumrlih stanica s površine, odnosno potičemo prirodno obnavljanje kože. A krajnji rezultat toga je – svjež izgled i djelotvornije upijanje aktivnih sastojaka iz losiona ili krema za tijelo koje ćemo nanijeti nakon pilinga.
Najbolje jednom tjedno!
Kozmetičari se slažu kako je piling najbolje obaviti jednom tjedno – ni prečesto ni premalo! Naime, važno je da piling radite redovito kako bi se koža u finom ritmu obnavljala i bolje asorbirala aktivne sastojke iz sredstava za njegu!
Stručnjaci su zaključili kako je najbolji tjedni ritam, računajući na prirodan tijek obnavljanja kože. Svako ‘pilingiranje’ više od toga ili pak jedva jednom u tri mjeseca nije dobro jer koža reagira na negativan način. Pretjerate li s pilingom možete ozbiljno narušiti prirodni štit koji koža ima na svojoj površini što rezultira crvenilom, raznim upalama i jakim reakcijama. Ne radite li piling dovoljno često, nakupljene odumrle stanice prouzročit će začepljenje pora i pojavu prišteva, akni, lišajeva, suhe kože…
Kada je najbolje vrijeme za napraviti piling?
Piling je najbolje započeti poslije tuširanja, dok je koža malo vlažna. Počnite od nožnih prstiju, masirajući kružnim pokretima prema gornjem dijelu tijela. Pritisnite energičnije na mjestima gdje je koža tvrđa, poput gležnjeva, koljena, stražnjice, gornjeg dijela bedara i laktova.
Masirajte nekoliko minuta pojedinu zonu tijela dok se koža lagano ne zacrveni, ali pazite da ne budete grubi i da ne nadražite kožu. Naime, vanjski slojevi kože nisu samo mrtve nepotrebne stanice. Tu je i zaštitni sloj, stoga trljate li pregrubo koža će postati jako crvena, ljuskava i iziritirana. Redovitim pilingom koža se redovito obnavlja i bolje upija kremu ili losion za tijelo.
Je li piling za lice isti kao i za tijelo?
Definitivno ne, jer je koža lica znatno osjetljivija od one na ostatku tijela pa je licu potreban piling specijalno napravljen za lice. Naime, on sadrži puno manje čestice pilinga koje su onda i blaže kada ih utrljavate na kožu.
Ekstra savjet: 3 tajne pilinga za lice
1/ Tubicu s kremastim ili pilingom na bazi ulja (poput marelice ili bademovog), prethodno omekšajte u posudi s vrućom vodom (vrućina će otopiti masne tvari koje će bolje prodrijeti u kožu)
2/ Zrnasti piling umasirajte jagodicama prstiju radeći male krugove po cijelom licu – no ne duže od 2 minute. Prijeđite i preko usnica, no izbjegavajte nježnu kožu oko očiju.
3/ Piling na bazi glikolne ili voćne kiseline samo nanesite na lice i ostavite da djeluje nekoliko minuta.
Pročitaj i ovo:
- Kava u kozmetici: Mirela Ilenić vam donosi recept za piling od kave
- Lijepa stopala: 5 jednostavnih pilinga koje možete napraviti kod kuće
- Napravite slani piling za njegu tijela koji će vašu kožu pretvoriti u svilu