Nova godina je pred vratima, a osim što svi planiramo gdje ćemo ju dočekati, mnogi od nas pokušavaju i donijeti novogodišnje odluke. Čini li vam se da svake godine donosite iste odluke, a vrlo rijetko – ili nikada – ih ostvarite? No, možda cijelo vrijeme donosite krivo odluke.
Postoji razlika između promjena koje mislimo da bismo trebali napraviti i promjena koje zapravo želimo napraviti. Često postavljamo široke namjere, poput „vježbati više“, dok bismo trebali postavljati specifične i mjerljive ciljeve. Također je vrlo važno odrediti načine dolaska do naših ciljeva.
Vrlo je lako upasti u zamku razmišljanja da, kako bismo napravili trajne i upečatljive promjene, moramo napraviti dramatične promjene. Upravo će se male i namjerne navike lakše pretvoriti u veće promjene.
Postavite dnevnu namjeru
To može biti jednostavno kao odluka da ne reagirate pretjerano ako vam prijatelji, kolege ili neki član obitelji idu na živce ili da ćete nakon ručka prošetati umjesto da legnete.
Ako se osjećate kao da živite na auto-pilotu, započinjanje dana postavljanjem dnevne namjere može vam pomoći da osjećate više kontrole nad svojim životom i svojim postupcima. A s vremenom svaka od tih namjera može poslužiti kao mali korak prema velikim promjenama.
Prvo prekrižite najteži zadatak na popisu obveza
Smislite najteži, najvažniji ili najstrašniji zadatak koji želite obaviti do kraja dana i prvo se uhvatite u koštac s njim, tako da vam ne visi nad glavom ili vas ne opterećuje ostatak dana. To će vam dati izniman osjećaj postignuća, a produktivne vas vibracije motivirati do kraja dana.
Započnite naviku trbušnog disanja
Plitko disanje drži naša tijela pod visokim stresom, ali duboko trbušno disanje šalje poruku našem mozgu da se opusti. Usporavanje daha može usporiti nered u glavi i smanjiti stres i tjeskobu. Ovo možete činiti doslovno bilo kada i bilo gdje. Usmjerite pažnju na dah. Pustite sav zrak i duboko udahnite, zatim izdahnite, pa ponovite.
Idite stepenicama umjesto liftom
Iako to nije jedina promjena koju ćete morati poduzeti ako imate velike ciljeve za mršavljenje ili zdraviji način života, može biti prvi korak pomoću kojeg ćete se pokrenuti.
Ispričajte se
Bilo da ste se posvađali s prijateljem, članom obitelji ili kolegom, radij se ispričajte nego ljutite. Potrebno je malo rizika i malo vremena, ali dugoročnije je isplativije. Pozitivna stanja, poput zadovoljstva, topline i povjerenja, važna su za zdravlje i daju sveobuhvatan osjećaj osobne stabilnosti i otpornosti na stres.
Usredotočite se na dobre stvari
Prečesto se okupiramo malim stvarima koje idu po zlu iz dana u dan, umjesto da se usredotočimo na sve ono što ide kako treba. Razgovor o nečemu što smo postigli pomaže nam da se prisjetimo našeg pravog potencijala i utjecaja koji imamo na svijet oko nas.
Svaki dan odvojite 10 minuta da učinite nešto za vas
Lako je biti uhvaćen u vrtlog e-mailova, rasporeda sastanaka i bezbrojnih životnih obaveza. Provesti 10 minuta kvalitetnog vremena moglo bi predstavljati čitanje knjige, slušanje glazbe, meditiranje ili šetnja parkom. Usredotočite se na aktivnosti zbog kojih se osjećate dobro i koje vas oslobađaju od stresa.