Ustaljena je tradicija na kraju svake godine sastavljati popis zavjeta i odluka koje nam pomažu da prekinemo s lošim navikama, a u novu godinu krenemo s onim pozitivnim. Novi početak nas motivira da se posvetimo zdravoj prehrani i vježbanju, poboljšanju međuljudskih odnosa, pametnom trošenju i štednji. Ipak, često upadnemo u zamku jer si postavljamo ciljeve koje je, objektivno, nerealno postići u obično kratkom periodu. Upravo zato donosimo vam savjete za racionalno donošenje novogodišnjih odluka!
Gubitak kilaže i zdravi lifestyle
Jedna od najpopularnijih novogodišnjih odluka odnosi se na dovođenje figure do savršenstva. Međutim, većina nas podcjenjuje koliko je proces mršavljenja zahtjevan te kako rezultati ne dolaze preko noći. Već je treći mjesec, a vi još niste izgubili onih deset kilograma s početka godine? Postavljanje nerealnih ciljeva u nerealnom roku vodi ka gubitku volje i razočarenju.
Također, ne opterećujte se vaganjem jer ako vježbate, povećava se vaša mišićna masa, zbog čega brojke na vagi nisu precizan pokazatelj vašeg napretka. Ne vodite se trendovima, već prehranu i tjelovježbu prilagodite svojim potrebama i željama. Ne morate se zakleti da nikad više nećete okusiti šećer, a ni odlazak u teretanu nije jedina opcija. Možete rolati, voziti bicikl, otići na satove plesa ili plivanja.
Floskule bez značenja
Na listi novogodišnjih odluka često se nalaze one koje se odnose na naš osobni i duhovni razvoj. Međutim, odluke kao što su „moram biti organiziranija“ , „moram biti bolja osoba“ ili „moram biti duhovnija“ iako pozitivne konotacije, zapravo su generične i apstraktne.
Umjesto praznih floskula, na vašoj listi mogu se naći odluke da ćete jednom tjedno obaviti kupovinu za stariju susjedu ili da ćete volontirati u azilu za napuštene pse. Dosta vam je nereda oko vas? Napravite raspored čišćenja i uređenja vašeg životnog prostora. Upravo će sitni zadaci i obveze dovesti do toga da se osjećate korisno i ispunjeno.
Ne postavljajte zabrane i ultimatume
Negativno pozicioniranje vaših odluka može otežati njihovo realiziranje. Pod time mislimo na formulacije poput „prestajem piti kavu“, „neću gledati televiziju“ ili „neću više jesti slatkiše“. One djeluje po principu samokažnjavanja i dugoročno su neodržive. Reći kako u sljedeća tri mjeseca nećete pojesti ništa slatko, dovodi do toga da ste nesretni jer se odričete užitka, a ako ipak pojedete slatkiš, osjećate grižnju savjesti. Stoga, umjesto zabrana, posvetite se pozitivnim ciljevima poput „svaki dan ću pojesti jabuku“ ili „svaki dan ću popiti bočicu vode“.
Pročitaj i ovo:
- Novogodišnje anti-odluke
- 10 jednostavnih načina za ekološki prihvatljiviji stil života
- Život u ravnoteži – najbolji put do zdrave štitnjače
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!