Ometanje tijekom obroka može izazvati osjećaj nezadovoljstva – a to biste mogli nadoknaditi tako da kasnije pojedete više hrane, otkriva nova studija objavljena u Journal of Personality and Social Psychology.
“Prejedanje često nastaje zbog nedostatka samokontrole”, tvrdi autor studije Stephen Lee Murphy sa Sveučilišta Ghent u Belgiji i dodaje: “Međutim, naša otkrića sugeriraju da prejedanje često može biti potaknuta jednostavnom ljudskom željom da se postigne određena razina užitka u nekoj aktivnosti. Kada nam distrakcija stane na put, vjerojatno ćemo to pokušati kompenzirati tako da jedemo više.“
Jedenje pod različitim uvjetima
Murphyjev tim prvo se usredotočio na prekomjernu konzumaciju hrane. U istraživanju su sudjelovale 122 osobe (uglavnom mlade žene od 18 do 24 godine) koje su trebale odgovoriti na pitanje koliko očekuju da će uživati u ručku prije nego što ga pojedu.
Zatim im je rečeno da jedu pod jednim od tri uvjeta: bez ometanja, umjerenog ometanja (gledanje videa) i velikog ometanja (igranje Tetrisa).
Nakon ručka, sudionici su podijelili informacije koliko su pojeli, koliko su uživali u obroku, koliko su se osjećali zadovoljni i žele li dodatno zadovoljstvo. Snimili su i sebe dok su jeli kasnije tijekom dana. Sudionici koji su jeli rastreseni prijavili su manje užitka i zadovoljstva, povećanu želju za daljnjim zadovoljstvom i više grickanja nakon toga.
Fenomen ‘hedonističke kompenzacije’
Istraživači ovaj fenomen nazivaju ‘hedonističkom kompenzacijom’ – nadoknađivanje gubitka zadovoljstva traženjem dodatnog zadovoljstva negdje drugdje.
Murphyjev tim obrazložio je da ovaj učinak nadilazi hranu i može se uočiti kada ljude ometaju dok gledaju film ili igraju igricu – kao rezultat toga, vjerojatnije je da će se uključiti u dodatnu potrošnju medija kao što je provjeravanje društvenih mreža, primjerice. Murphy i njegovi kolege planiraju replicirati i potvrditi postojanje hedonističkog kompenzacijskog učinka kako bi osmislili načine za borbu protiv prejedanja.
“Razumijevanjem ključnih pokretača hedonističke kompenzacije, možemo razviti strategije koje će pomoći spriječiti njenu pojavu”, zaključio je Murphy.
Pročitaj i ovo:
- Glazba kao tajni saveznik: Od opuštanja do mršavljenja
- Ovih 8 hormona upravlja tvojim apetitom – nauči kako ih dovesti u ravnotežu
- 3 načina kako stati na kraj emocionalnom prejedanju