Štitnjača, mala žlijezda u obliku leptira smještena na prednjem dijelu vrata, ima ključnu ulogu u regulaciji brojnih vitalnih funkcija organizma. Ona proizvodi hormone, trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) koji utječu na menstruacijski ciklus, plodnost i trudnoću.
Pojačano, ili pak oslabljeno funkcioniranje štitne žlijezde često ometa postizanje i održavanje trudnoće. Upravo je zbog toga od iznimne važnosti prepoznati i adekvatno liječiti poremećaje štitnjače, posebno u parova koji planiraju trudnoću.
Poremećaji rada štitnjače
Neravnoteža u proizvodnji hormona štitnjače dovodi do poremećaja u funkciji štitne žlijezde, što rezultira njezinim pojačanim (hipertireoza) ili smanjenim (hipotireoza) radom.
Važno je istaknuti da poremećaji u radu štitnjače ne utječu samo na plodnost žena, već i na plodnost muškaraca. Naime, abnormalnosti u radu štitnjače može utjecati na kvalitetu, pokretljivost i količinu proizvedenih spermija.
Hipertireoza i začeće
Najčešći uzrok pojačanog rada štitnjače je Gravesova bolest, autoimuna bolest štitnjače kod koje imunološki sustav proizvodi protutijela koja djeluju stimulacijski na samu žlijezdu, potičući je na prekomjernu proizvodnju hormona.
Neregulirana hipertireoza može uzrokovati niz negativnih posljedica koje se odražavaju na plodnost, odnosno sposobnost začeća žena i muškaraca:
- poremećaji menstruacijskog ciklusa u žena (najčešće oskudna i kratkotrajna menstrualna krvarenja, poremećaj ovulacije)
- smanjenje kvalitete i pokretljivosti spermija u muškaraca.
Hipotireoza i začeće
Hashimotov tireoiditis, kronična autoimuna bolest štitnjače obilježena njezinim smanjenim radom, najčešći je uzrok hipotireoze.
Neliječena hipotireoza može se, također, vrlo negativno odraziti na plodnost:
- poremećaji menstruacijskog ciklusa (pojačana i produljena menstrualna krvarenja, poremećaj ovulacije)
- smanjenje broja i kvalitete spermija u muškaraca.
Uloga prehrane i životnog stila u održavanju zdrave funkcije štitnjače
Uz odgovarajuće liječenje, uravnotežena i raznolika prehrana te zdrav stil života imaju jako veliku ulogu u upravljanju zdravljem štitne žlijezde. Za održavanje zdrave funkcije štitnjače, obogatite svakodnevnu prehranu namirnicama bogatim antioksidansima, omega – 3 masnim kiselinama te selenom. Redovita i umjerena tjelovježba, dovoljno sna te izbjegavanje stresa koliko god je to moguće, također su važni čimbenici za održavanje optimalne hormonalne ravnoteže te podržavanje reproduktivnog zdravlja.
Planiranje trudnoće, osobito uz poznatu bolest štitnjače, prijeko je potrebno. Odgovarajuće liječenje poremećaja štitnjače prije, no i tijekom trudnoće, ključno je za uspješno začeće te zdravu trudnoću.
Cjelovite i pouzdane informacije o zdravlju, kao i sveobuhvatnu podršku u očuvanju i unaprjeđenju općeg zdravlja i vitalnosti pronađite na www.otkucajsrca.hr.
Pročitaj i ovo:
- Zdrava trudnoća: 4 važna faktora koji će utjecati na zdravlje mame i bebe
- Štitnjača: Sitna, ali bitna žlijezda, na čiju funkciju možemo utjecati promjenom svog životnog stila
- U Hrvatskoj se čak 80.000 parova susreće s problemima plodnosti