Prije nego započnete birati ime i namještati dječju sobu, razmislite o tome kako pripremiti svoje tijelo i život za doček novog člana obitelji. Zdrava trudnoća započinje prije nego što ostanete u drugom stanju, pri čemu zdrav životni stil, pravilna prehrana i kvalitetni dodaci prehrani igraju važnu ulogu u razvoju ploda.
1. Sveobuhvatan liječnički pregled kao prvi korak
Važan korak predkoncepcijske zaštite čini i sveobuhvatan liječnički pregled, koji je uputno obaviti nekoliko mjeseci prije začeća. Vaš će liječnik pregledati vašu osobnu i obiteljsku anamnezu, sadašnje zdravstveno stanje te sve lijekove ili dodatke prehrani koje uzimate. Neki lijekovi sigurni su tijekom trudnoće, dok neki mogu imati štetni učinak. U pojedinim slučajevima, liječnik će propisati drugačiju terapiju koja neće ugroziti zdravu trudnoću.
Ako bolujete od bilo koje bolesti, što uključuje astmu, dijabetes, visoki krvni tlak, bolesti štitnjače, infekcije urinarnog trakta, depresiju ili epilepsiju, budite sigurni da je bolest pod adekvatnom kontrolom i o tome obavijestite svog ginekologa. Također obavijestite liječnika ako ste alergični na lijekove, hranu, lateks ili bilo što drugo.
>> Pokušavate zatrudnjeti? Eliminirajte ovih 5 ključnih grešaka
2. Posjetite stomatologa
Kada se pripremate za trudnoću, nemojte zaboraviti na svoje dentalno zdravlje. Hormonalne promjene tijekom trudnoće mogu vaše zube i desni učiniti osjetljivijima na određene bolesti desni. Međutim, dobra je vijest da žene koje brinu o dentalnom zdravlju prije nego što zatrudne imaju manji rizik od razvoja bolesti desni.
3. Folati za pravilan razvoj
Potrebe za folatom u trudnoći višestruko rastu jer je prijeko potreban za rast i razvoj djeteta. Nedostatak folata u trudnoći povezuje se s abnormalnostima u razvoju djeteta i pojavom bolesnih stanja u majke, poput anemije i bolesti perifernih živaca. Kod djeteta se mogu javiti različite kongenitalne malformacije, a dobro je poznato da može doći do neadekvatnog razvoja neuralne cijevi.
Kako se nizak status folata povezuje s defektima neuralne cijevi, isti mogu naravno biti spriječeni povećanim unosom folata prije začeća. Ova važna činjenica pripada jednom od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Unos folne kiseline ili multivitaminskog pripravka s folnom kiselinom u perikoncepcijskom razdoblju značajno smanjuje rizik od defekata neuralne cijevi (DNC). U novije vrijeme kombinacija folne kiseline s aktivnim oblikom 5-metiltetrahidrofolat (5-MTHF), u obliku dodatka prehrani, posebno je aktualna jer postoji sve veći broj osoba koje, zbog određene mutacije gena, ne mogu prevesti folnu kiselinu u aktivni oblik (5-MTHF) koje naše tijelo iskorištava.
Optimalan status folata trebao bi se postići prije začeća, odnosno u prvom tromjesečju, kad se neuralna cijev zatvara. Stoga je preporuka započeti s primjenom folata 12 tjedna prije začeća – uzimajte 400 mcg folne kiseline dnevno kroz multivitaminsko-mineralni pripravak namijenjen trudnicama. Pored navedene primarne uloge, nove spoznaje upućuju na puno širu zaštitnu ulogu folne kiseline u vrijeme trudnoće, zbog čega preporuke govore u prilog primjeni folne kiseline tijekom cijele trudnoće.
>> Omega-3 masne kiseline: Ključni dodaci prehrani prije, tijekom i nakon trudnoće
4. Zdrave namirnice na tanjuru
Prehrana igra važnu ulogu u stvaranju dobrih uvjeta za zdravu trudnoću. I prije začeća korisno je započeti s usvajanjem zdravih prehrambenih navika koje valja zadržati tijekom trudnoće i dojenja.
Stoga prehrana prije trudnoće treba biti raznolika, bogata svježim, neprocesiranim namirnicama poput povrća, voća, cjelovitih žitarica, svježeg mesa i ribe. Kada je moguće, valja posezati za namirnicama iz organsko-biološkog uzgoja. Izvori masnoća moraju biti kvalitetni, bogati nezasićenim i siromašni zasićenim masnim kiselinama, poput maslinovog, repičinog ili bučinog ulja, orašastih plodova, plave male ribe i mesa peradi.
Tijekom razdoblja uoči začeća valja ograničiti unos kofeina, nikotina, alkohola, umjetnih sladila i drugih prehrambenih aditiva koji imaju potencijalno štetno djelovanje. Također je korisno izbjegavati i sirovu hranu, posebice sirovo meso, ribu i jaja te sireve s plijesni i nepasterizirano mlijeko.
>> Omega-3 masne kiseline – za pravilan razvoj djeteta i nakon trudnoće
5. Riba? Da, ali oprez!
Iako je riba odličan izvor omega-3 masnih kiselina (koje su vrlo važne za pravilan razvoj mozga i očne pozadine djeteta), proteina, vitamina D i drugih hranjivih tvari, ona također može sadržavati živu. Živa je teški metal koji se nakuplja u masnom tkivu te se zadržava u tijelu dovoljno dugo da može imati negativne posljedice za plod ako je prisutna u povišenim koncentracijama. Zbog toga je uputno izbjegavati hranu s potencijalno visokim udjelom žive poput konzervirane tune, morskog psa, sabljarke i skuše.
6. Što pokazuje vaga?
Ako imate prekomjernu tjelesnu masu, može doći do problema tijekom trudnoće i poroda. Prekomjerna tjelesna masa i pretilost umanjuju vaše šanse za začeće i uspjeh postupaka medicinski potpomognute oplodnje, a kod žena s viškom kilograma dolazi do povećanog rizika od razvoja komplikacija poput hipertenzije (visokog krvnog tlaka), gestacijskog dijabetesa te postporođajnih infekcija. Štoviše, pojedina znanstvena istraživanja ukazuju da pretilost može udvostručiti rizik od defekata neuralne cijevi.
S druge strane, pothranjene žene imaju veće izglede da će roditi novorođenče niske porođajne mase, a učestalost spontanih pobačaja, prijevremenih poroda i smrti novorođenčadi je veća. Međutim, sve negativne posljedice moguće je izbjeći ako se prije začeća i tijekom trudnoće postigne idealna tjelesna masa uz pomoć pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti.
7. Riješite se nezdravih navika
Ako pušite, pijete alkohol ili uzimate bilo kakvu vrstu narkotika, sada je pravo vrijeme da prestanete. Mnoge su studije ukazale da pušenje i uporaba narkotika mogu dovesti do pobačaja, prijevremenog rođenja te novorođenčadi niske porođajne mase. Štoviše, istraživanja pokazuju da uporaba duhana može negativno utjecati na plodnost, a čak i sekundarno, takozvano pasivno pušenje može umanjiti vaše šanse za trudnoću. Također se preporučuje pažnja kod unosa kofeina kojega je potrebno ograničiti na 200 miligrama dnevno.
Almagea® PRENATAL OMEGA3+
Almagea® PRENATAL OMEGA3+ predstavlja novu generaciju dodataka prehrani, koji u inovativnoj Licaps® DuoCap™ kapsuli s tekućim punjenjem sadrži esencijalne nutrijente u kombinaciji s omega-3 masnim kiselinama za zdravu trudnoću i dojenje.
Preporuča se kao pomoć pri zadovoljenju povećanih potreba za nutrijentima tijekom trudnoće i dojenja. Namijenjen je svim ženama reproduktivne dobi koje planiraju trudnoću, tijekom cijele trudnoće i tijekom cijelog trajanja laktacije, a obogaćen je omega-3 masnim kiselinama, folnom kiselinom, 5-MTHF, vitaminom D i željezom te vitaminima B6, B12, vitaminom E, jodom i magnezijem.
Almagea PRENATAL OMEGA3+ Licaps® DuoCap™ kapsule ispunjavaju visoke standarde čistoće i sigurnosti, lagane su za gutanje, nježnije za želudac, te su izuzetno stabilne i učinkovite zbog tekućeg oblika koji se brzo i učinkovito apsorbira u organizmu. Također, ne sadrže otapala, konzervanse, gluten, laktozu, škrob, plastifikatore, alergene niti GMO sastojke.
Više informacija na www.almagea.hr