Merriam-Webster, najstariji izdavač rječnika u SAD-u, nedavno je objavio kako je riječ ‘gaslighting’, u prijevodu izluđivanje, najtraženija riječ u 2022. godine. Pretraživanje te riječi lani je poraslo za čak 1740%!
Izluđivanje je vrsta mentalnog nasilja koje se manifestira tako što napadač manipulira informacijama s ciljem da žrtva nasilja počne sumnjati u svoje pamćenje, opažanja, percepciju stvarnosti te na koncu i u svoje psihičko zdravlje. Manipulacije mogu biti u obliku izravnog poricanja događaja, do izvođenja bizarnih insceniranih radnji s ciljem dezorijentacije i manipulacije svoje žrtve.
Što je točno izluđivanje?
Takve radnje kod žrtve izazivaju osjećaje tjeskobe, jer kroz dugoročno i sistematsko izluđivanje, napadač ili napadači ruše duševnu ravnotežu i samopouzdanje žrtva, pa ona postaje sasvim ovisna o nasilniku. Tehnike izluđivanja, pri tome, slične su onima koje se rabe kod pranja mozga, mučenja koje godinama rabe, primjerice, tajne službe. Ako je napadač dovoljno uporan i metodičan u svom mučenju, može dovesti do potpunog psihičkog i fizičkog sloma svoje žrtve.
‘Gaslight, gatekeep, girlboss’ popularni su memeovi koje možda već neko vrijeme vidite kako kruže internetom. Premda se radi o zlostavljanju, neki zapravo i ne znaju što je ono i kako se događa.
Tipični primjeri izluđivanja/manipulacije nekom osoba
Prema Institutu Newport, ‘gaslighting’ je oblik manipulacije gdje manipulator pokušava natjerati svoju žrtvu da vjeruje da se ono što joj se događa zapravo ne događa i da je njihova stvarnost neistinita.
Institut pri tome nudi sljedeće primjere koji zapravo predstavljaju izluđivanje:
• Laganje ili poricanje nečega te odbijanje priznanja laži čak i kada im pokažete dokaz
• Inzistiranje na tome da se događaj ili ponašanje kojem ste svjedočili nikada nije dogodilo i da ga se krivo sjećate
• Šire glasine i ogovaraju vas, ili vam govore da vas drugi ljudi ogovaraju
• Mijenjanje teme ili odbijanje slušanja kada se suoči s laži ili drugim ponašanjem uznemiravanja
• Govore vam da pretjerano reagirate kad ih prozove
Simptomi koji se javljaju kod osoba koje su žrtve izluđivanja
Isto tako, navode brojne posljedice koje zorno otkrivaju kada se radi o ‘zlostavljanju’ ili manipulaciji neke osobe:
• Sumnjate u svoje osjećaje stvarnosti
• Preispitujete svoje prosudbe i percepcije
• Osjećate se ranjivo i nesigurno
• Osjećate se sami i nemoćni
• Pitate se jeste li ono što kažu da jeste
• Razočarani ste sobom i onim što ste postali
• Osjećate se zbunjeno
• Brinete se da ste preosjetljivi
• Imate osjećaj nadolazeće propasti
• Provodite puno vremena ispričavajući se
• Osjećate se manje vrijednima
• Pretpostavljate da su drugi razočarani vama
• Pitate se što nije u redu s vama
• Mučite se s donošenjem odluka jer ne vjerujete sami sebi
Kako reagirati i odgovoriti na izluđivanje?
Reagiranje na izluđivanje može biti teško, ali stručnjaci nude nekoliko načina kako to napraviti na ispravan način. Kao prvo provjerite radi li se zapravo o izluđivanju, a to ćete moći ako se ‘odvojite’ prostorno od situacije. Počnite prikupljati dokaze i ostanite uvjereni u svoju verziju događaja. Istodobno, usredotočite se na brigu o sebi ali uključite drage ljude i bliske prijatelje koji vam mogu pomoći. Na koncu, ako shvatite da se doista radi o izluđivanju obavezno potražite stručnu podršku.
Treba biti svjestan činjenice da odnos u kojem jedna osoba kontinuirano izluđuje drugu osobu može dovesti do ozbiljnih posljedica za njezino mentalno zdravlje. Osim što dovodi do nesigurnosti i osjećaja bezvrijednosti, izloženost ‘gaslightingu’ može dovesti i do anksioznosti, depresije i drugih trauma.
Vrlo je važno prepoznati kada ste vi ili netko drugi žrtva ovog oblika zlostavljanja i prihvatiti da su gaslightingu podložni svi, te da niste krivi ni odgovorni za to. ‘Čuvanje dokaza’ u obliku fotografija ili dnevnika može vam pomoći u sigurnosti oko vlastitih sjećanja i potvrđivanja da ste doista žrtva gaslightinga. Prepoznavanje da određeno ponašanje odgovara izluđivanju manipulaciji nije samo po sebi teško, koliko je teško prihvatiti da ste zaista žrtva manipulacije.
Koraci koje morate uspostaviti da biste spriječili izluđivanje
1/ Odredite granice
Ako ste primijetili ovu vrstu manipuliranja ili sumnjate da vam se događa, vrlo je važno postaviti jasne granice i dati osobi do znanja da ne može s vama manipulirati tako. Postoji mogućnost da druga strana nije ni svjesna da s vama manipulira, zato je bitno da joj skrenete pažnju na to.
2/ Potražite pomoć bliskih osoba
Ako vam je teško otvoreno im to reći, možda vam prijatelj/ica može u tome pomoći i upozoriti tu osobu. Često zlostavljači izoliraju svoje žrtve od bliskih osoba i ‘natjeraju’ ih da prekinu s njima sve kontakte kako bi bili što podložniji njihovom utjecaju – zato je jako važno zadržati kontakt s bliskim osobama i prijateljima i vjerovati im.
3/ Distancirajte se ili prekinite takav odnos
Koliko god se to činilo nemoguće, morate smoći snage da prekinete manipuliranje nad vama. Bez obzira radi li se o vezi u kojoj vaš partner svakodnevno koristi manipulacije kako bi zadržao kontrolu nad vama, ili se radi o nekoj drugoj osobi i nekoj drugoj vrsti odnosa, zbog svog zdravlja (i mentalnog i fizičkog) morate prekinuti takav odnos – prvo fizički, a potom i emocionalno. Jer, prema istraživanju objavljenom 2021. godine u časopisu Journal of Sexual Aggression upotreba ‘gaslighting’ manipulacije povezana je s poremećajima ličnosti.
Ako ste u odnosu u kojem vas osoba svakodnevno zlostavlja, vjerojatnost da će se ta osoba promijeniti je – gotovo nikakva. Smognite hrabrosti i prekinite takav odnos čim prije! I obavezno potražite stručnu pomoć!
Pročitaj i ovo:
- Doris Jakić: Projektom ‘Woman by Doris’ nastojim osvijestiti ljepotu i snagu ženskoga tijela”
- Psihologija: Ovi modeli nam mogu pomoći da bolje razumijemo sebe – i druge
- Ivana Štulić: “Pozitivna psihologija pomaže ljudima da zavole život”