Ona je Mirela Ilenić, formulatorica je i kreatorica kozmetike, koja iza sebe ima dvadesetogodišnje iskustvo rada u velikim i malim kompanijama, a koliko je točno receptura kozmetike osmislila – teško će i sama izračunati. No, ipak, svaku koju osmisli savjesno zapiše. I to rukom, u tekicu. On je Marko Brajković i jedan je od najistaknutijih stručnjaka za specialty kave u Hrvatskoj i čovjek je koji će rado odgovoriti na sve što vas zanima o kavi.
Zajedno, oni su tim koji stoji iza prve hrvatske kozmetike s kavom – Gesha, koju ćete pronaći ekskluzivno u dm poslovnicama, a kako saznajemo, testere ove kvalitetne kozmetike moći ćete isprobati u kafićima koji služe Lively Roasters specialty kavu. Naručit ćete svoj espresso i uz njega dobiti uzorak Gesha kreme s kavom. Ili nekog drugog proizvoda.
No, kada je stavite na lice i osjetite njene blagodati, ono što trebate znati je da je Mireli uspjelo ono što nije nikome drugome u Hrvatskoj – napravila je proizvode za koje je glavni sastojak ekstrahirala od nule. Ili bolje rečeno – od zrna. A svatko tko se bavi kozmetikom (ili tko imalo razmišlja o proizvodnji kozmetike) zna koliko je to teško. No, za ovu tvrdoglavu horoskopsku jaricu i moju dobru prijateljicu, kada je u pitanju osmišljavanje formulacija, prepreka zaista nema. I samo joj je nebo granica.
Stoga sam nestrpljivo čekala da Gesha izađe iz proizvodnje na svjetlo dana kako bi je Mirela i Marko konačno mogli predstaviti.
Javnost te najviše prepoznaje kao formulatoricu kozmetike, a ovoga puta si nas sve oduševila s novom kozmetičkom linijom Gesha koja nosi tvoj prepoznatljiv potpis. S obzirom na to da je cijela linija bazirana na kavi, imam jednu malu ekskluzivu za čitatelje i moram to spomenuti na početku našeg razgovora. Ti, naime, do unazad nekoliko godina kavu uopće nisi pila. Sjećam se da si gotovo uvijek naručivala beskofeinsku… Danas je piješ i , štoviše, radiš kozmetiku s kavom. Što se promijenilo u tih nekoliko godina?
– (Smijeh). Znala sam da će ovo biti prvo pitanje. Međutim, moramo čitateljima reći da si upravo ti glavni krivac za moj prvi susret za specialty kavom. Točno, nisam bila ljubitelj kave, jer nisam bila dovoljno educirana, pa čak nisam ni znala da kava spada u voće. No, 2016. godine baš na jednoj našoj kavi, upoznala si me s Markom i tako je krenula moja edukacija o specijalitenoj kavi. Kada ti netko objasni sve benefite takve kave, a meni kao zdravstvenom djelatniku je to iznimno važno, jednostavno joj ne možeš odoljeti.
Preuzimam dragovoljno krivnju za tvoju ljubav prema kavi (smijeh). Dakle, ti i Marko ste danas poslovni partneri i udružili ste svoja znanja i iskustva kako biste na tržište „izbacili“ Geshu. Reci nam, odakle ovo ime i zašto je važno da naši čitatelji ne miješaju Geshu s geishom?
– Suradnja je bila neizbježna, jer on je slušao o kozmetici, a ja sam slušala o kavi. Ja sam gledala kako se kava sprema na različite načine, on je gledao kako nastaje kozmetika. Shvatili smo da su određeni koraci iznimno važni i u jednom i drugom segmentu i spojili ih.
Važno je naglasiti da je gesha vrsta kave, kao što recimo postoji shea maslac “obični” I shea maslac nilotica. Tražili smo jednu od najkvalitetnijih sorti kave i našli geshu. Tako je i cijela linija, zapravo brend, dobio ime. Često nas pitaju ljudi kada izgovore geisha, da li je to linija za izbjeljivanje kože, jer je poznato da su prave geishe imale svijetli gotovo porculanski ten. Dakle, nije geisha, već gesha.
Ako sam dobro shvatila, kava je u Hrvatsku stigla iz Kostarike. Kavu si potom podvrgnula procesima ekstrakcije, a ti ekstrakti su završili u formulacijama. No svaka formulacija, sigurna sam, zahtijeva i drugačiji ekstrakt. Je li ti taj dio procesa dok nisi došla do osnovne sirovine zadao najviše glavobolje?
– Da, upravo tako. Razni načini pripreme kave, mogu se povezati s načinima ekstrakcije; infuz, dekokt, perkolacija, maceriranje pa do onih puno kompliciranijih, a svaki od njih daje drugačiji sadržaj kofeina i polifenola. Trebalo je sve sumirati i dobro izbalansirati, ovisno o proizvodu.
Po čemu je Gesha toliko posebna, po čemu se razlikuje od brojnih drugih kozmetičkih proizvoda na policama trgovina?
– I sama EU je u Geshi prepoznala inovativnost te je jedina komercijalna prirodna kozmetika u Hrvatskoj i šire koja je u potpunosti vodenu fazu zamijenila s različito dobivenim ekstraktom kave.
Koliko si dugo stvarala Geshu?
– Dugo, jer nisam nikako mogla pronaći odgovarajući oblik kave, koji bi bio dovoljno inovativan. Većinom se u kozmetici nalazi ekstrakt zelene kave ili mljevena zrnca kave u pilingu, a to mi nije bilo dovoljno. Može se naći i CO2 ulje kave dobiveno iz taloga kave, ali i to nije nekako bio moj stil. Čak sam prijatelja zamolila da mi destilira kavu, na način kako se dobivaju eterična ulja… No, nakon toga sam pronašla pravi put…
Poduči nas malo i sa svoje stručne strane, zašto bi se kava trebala naći u kozmetici? Čime sve kava doprinosi našoj ljepoti?
– Nekako ću ti pokušati objasniti preko eteričnih ulja. Ona imaju preko sto komponenata, no sinergija svih njih čini ih toliko djelotvornim, upravo tako je i s kavom. Postoji preko 35 aktivnih molekula u kavi: od glavnog – kofeina, snažnih antioksidanasa – polifenola, raznih kiselina, koje na koži djeluju kao glavni štit od slobodnih radikala.
Kako zamišljaš ženu koja koristi Gesha kozmetiku, odnosno, za koje je tipove kože i za koje dobne skupine namijenjena ova linija?
– Gesha je dostupna zaista svakoj ženi, koja brine o svojoj koži. Nismo je tipizirali, jer recimo, serum mogu koristiti žene sa suhom ili masnom kožom. Micelarna je namijenjena svim tipovima kože, dok je krema Miracle Molecula Face Cream s adaptogenim emulgatorom koji se podesi prema vrsti kože i vanjskoj temperaturi. Što se tiče dobne skupine tu zaista nema ograničenja.
Pretpostavljam da je cijela linija napravljena, kao i sva kozmetika koju radiš, bez štetnih sastojaka – parabena, naftnih derivata… i ostalih „zločestoća“ koje se mogu naći u konvencionalnoj kozmetici?
– Naravno, to ni u jednom trenu nije bilo u pitanju. Nema parabena, vazelina, parafina, propilenglikola, umjetnih boja, endokrinih disruptora i ostalih spornih sastojaka.
Vidim da si mislila na sve, ali moram se posebno osvrnuti na prekrasan dizajn te na staklenu ambalažu u kojoj se Gesha nalazi. Ovakva su staklena pakiranja ekološki prihvatljivija, no zanima me ima li staklo neki poseban efekt na čuvanje kozmetike?
– Hvala ti jer smo posebno guštali u dizajniranju proizvoda. A što se tiče stakla, Miron Glass je posebna vrsta duboko ljubičastog stakla, stakla koje propušta određene snopove sunčevog svijetla i zapravo pozitivno utječe na sam sadržaj.
Koji se sve proizvodi nalaze u ovoj liniji i namjeravaš li je širiti? Kakvi su vam planovi?
– U liniji se za sada nalazi pet proizvoda koji čine jednu osnovnu njegu kože lica: Micellar Cleansing Water V60, Secret Bean 2in1 Mask&Peeling, Miracle Molecula Face Cream, Espresso Eye Cream i Infused Harmony Serum. Za sada nam je važno dobro pozicionirati postojeće proizvode, približiti ih ženama, a onda na proljeće možda lansirati nekoliko novih.
Koliko je uopće zahtjevno danas biti proizvođač kozmetike u Hrvatskoj? A pogotovo u vrijeme pandemije korona virusa…?
– Jako je zahtjevno, ali i izazovno. Upravo je pandemija korona virusa otvorila vrata hrvatskim proizvođačima kozmetike put prema domaćem potrošaču. No, taj trenutak proizvođači moraju opravdati kvalitetom i raznolikošću, tako da se okrenu specifičnim izvorima sirovina. Treba zaboraviti copy/paste u smislu aktivnih komponenata, formulatori trebaju inspiraciju, izvore i nositelje linija tražiti u Hrvatskoj. Zašto Hrvatska ne bi postala mala Provansa? Zašto, uz turizam, ne bi postala mala zemlja proizvođača prirodne kozmetike?
Ne smijemo gledati jedni na druge kao konkurenciju, jer konkurencija nam dolazi preko granice. Pogledajmo samo police trgovina, koji je postotak hrvatskih proizvoda u odnosu na strane? Veliki, ali već puno manji nego prije 10 godina. Ali ne možemo svi imati krema sa smiljem, kada postoji cijela vojska izvora. I naravno kvaliteta. Tu vidim velike mogućnosti za naše OPG-ove, samo ih treba dobro usmjeriti.
Gdje možemo nabaviti ove proizvode i kakve su im cijene?
– Proizvodi se ekskluzivno nalaze u dm trgovinama i cjenovno su vrlo pristupačni. Cijene se kreću od 89 do 179 kn, a u našoj internetskoj trgovini ćete ih moći kupiti od 1. rujna.
>> Sve o ovim proizvodima možete saznati na Gesha Instagram i Facebook profilu.
Pročitaj i ovo:
- Kava u kozmetici: Mirela Ilenić vam donosi recept za piling od kave
- Čarobni interijeri: Vrijeme je za kavu!
- Jeste li sigurni da znate dobro skuhati kavu – evo kako se to radi!
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!