Maženje može biti utješan i miran način završetka dugog dana, posebno usred pandemije, kada mnogi žude za više ljudskog dodira. Ali jeste li znali da zdravstvene blagodati maženja mogu ići itekako dalje od osjećaja topline i sigurnosti? Dokazi istraživanja upućuju na to da je maženje dobro za zdravlje cjelokupnog organizma.
To je uglavnom zato što maženje potiče proizvodnju specifičnih hormona, poput oksitocina i neurotransmitera u mozgu koji pozitivno utječu na organizam. Oksitocin, naime, komunicira cijelim tijelom i promiče empatiju i ljudsku povezanost – osnove vezanosti i vezivanja, a također igra ulogu u povećanju razine serotonina i dopamina, što može povećati osjećaj dobrobiti.
No, ako se trenutno ne nalazite u vezi, ne brinite – toplina i tjelesna prisutnost kućnog ljubimca može apsolutno pružiti fiziološke blagodati maženja, kažu psiholozi. I premda plišane životinje i mekani pokrivači ne mogu biti zamjena za ljudske odnose, mogu stimulirati slične moždane aktivnosti i osjećaje ljubavi, sigurnosti, udobnosti i blagostanja.
Dakle, zgrabite svog partnera, kućnog ljubimca, ponderiranu deku ili bilo što drugo što biste htjeli čvrsto držati i nastavite čitati kako biste saznali o pet zdravstvenih blagodati maženja.
5 zdravstvenih blagodati maženja koje će poboljšati vašu ukupnu dobrobit
1. Može poboljšati san
Tijekom ove tjelesne bliskosti mozak oslobađa oksitocin i suzbija proizvodnju, a sniženi kortizol i povećani oksitocin promiču osjećaj sigurnosti, topline i opuštenosti – a sve to olakšava san. Povećana razina oksitocina također je povezana s manje noćnih mora.
2. Maženje je povezano sa smanjenim stresom
Oksitocin nije jedini hormon odgovoran za pružanje prednosti smanjenja stresa povezanih s maženjem. Također možemo zahvaliti serotoninu, “sretnom hormonu”, koji promiče osjećaj sreće i zadovoljstva. Dakle, ako ste pod stresom ili ste jednostavno imali težak dan, maženje vam može pomoći u raspoloženju i buđenju dobrih osjećaja.
3. Maženje može poboljšati probavu
Što se češće mazimo, više serotonina proizvodimo i što više serotonina proizvedemo, to je bolja sposobnost probave i prerade hrane. Naime, kada se otpusti u krvotok, serotonin prenosi snažne poruke po tijelu, posebno u crijevima, kažu stručnjaci. Kako se serotonin skladišti u crijevima, on značajno utječe na probavno funkcioniranje, glad i sitost. Zbog toga možemo uživati u hrani i jesti, a kad se osjećamo depresivno, možemo izgubiti apetit. Naravno, maženje neće čarobno riješiti probavne probleme, a ako imate bilo kakve simptome probavne tegobe, potražite liječničku pomoć.
4. Smanjuje bol
Maženje ponekad može blokirati signale boli da dođu do mozga, pomažući vam da bolje podnosite bol. To je uglavnom u svjetlu istraživanja koja pokazuju da je oksitocin protuotrov za fizičku i emocionalnu bol. Osim toga, osjetljivost na bol se smanjuje kad smo dobro odmorni i sretniji.
5. Maženje može ojačati imunitet
Budući da je serotonin povezan sa zdravljem crijeva, a zdravlje crijeva s imunitetom, maženje utječe na cjelokupni imunološki sustav. Naš imunitet jača se oslobađanjem serotonina, što može pomoći u smanjenju stresa, borbi protiv bolesti, smanjenju upala i očuvanju zdravlja. I dok maženje nije zamjena za adekvatnu borbu protiv širenja COVID-19, može nam, u najmanju ruku, pomoći da uživamo u svom vremenu i sačuvamo glavne komponente zdravlja.
Pročitaj i ovo:
- Studija otkriva zašto (ne) volite fizičke dodire s drugim osobama
- Shiatsu dodirom do ravnoteže
- Važnost dodira
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!