Doktorica Ksenija Krajina Pokupec jedna je od vodećih fitoterapeutkinja u Hrvatskoj te predavačica u privatnoj školi Galbanum. Direktorica je i vlasnica tvrtke Botana d.o.o. u Zagrebu gdje svoje pacijente tretira isključivo fitoterapijom, odnosno blagom i prihvatljivom terapijom liječenja. Pomoću pripravaka biljnog porijekla pomaže u liječenju najrazličitijih bolesti svih organskih sustava i naglašava kako je priroda neiscrpna biljna ljekarna koja, u ovom slučaju, ima i sjajne saveznike za probleme s kožom, a mnoge preparate za svoje klijente priprema sama.
Koža je, kao naš najveći organ, svakodnevno izložena vanjskim čimbenicima koji prodiru kroz njene slojeve. Kroz nju naš organizam vrši primarnu interakciju s okolišem putem osjetilnih stanica koje nas obavještavaju o dodiru, hladnoći, boli, ugodi i sličnim taktilnim senzacijama. Uz sav taj posao nerijetko se javljaju i problemi s kožom koji se, srećom, mogu riješiti i prirodnim putem, a nas je zanimalo kako to radi dr. Krajina Pokupec.
Da krenemo odmah konkretno, zanima me postoje li čajevi koje možemo zvati čajevima za ljepotu i koji su to?
– Prvo bih spomenula ružmarin koji regulira lučenje sebuma, potiče cirkulaciju, a time i prehranu te obnovu kožnog epitela. Zatim imamo lipu, koja je sjajna za detoksikaciju organizma jer pojačava znojenje, smiruje stres, a njeni flavonoidi pozitivno i protuupalno djeluju na jetru. Istaknula bih i lavandu koja smiruje stres, doprinosi boljem i kvalitetnijem snu i opuštenosti što je poželjno, jer je stres veliki neprijatelj kože. Svakako bih dodala i čičak koji čisti kožu iznutra zahvaljujući glavnim aktivnim tvarima inulinu i gorkim tvarima te tako potiče rad jetre. Također, izvrstan je baktericid te djeluje na gram pozitivne bakterije: stafilokoke i streptokoke. Nadalje, čičak smiruje upale, akne, seboroični dermatitis, djeluje kao diuretik, tj. pojačava mokrenje, a kroz bubrege se naš organizam čisti i rješava viška toksina.
Tu bih istaknula i maslačak koji ima slično djelovanje kao čičak, zatim kamilicu koja djeluje protuupalno i smirujuće na kožu. Dobar je i plod borovice koji ima diuretičko djelovanje, olakšava probavu hrane i općenito pospješuje metabolizam, prepun je antioksidansa koji smanjuju bore i daju zdrav izgled koži. Za čistu kožu i zdravu kosu i nokte preporučila bih preslicu, biljku bogatu silicijevom kiselinom, dok se maćuhica bori protiv crvenila, dermatitisa te svrbeža kože. Uz to je i blagi diuretik i antiseptik, čisti kožne nečistoće i smanjuje pucanje kapilara pa pomaže i kod rozaceje.
Na zdravlje i ljepotu naše kože utječu brojni čimbenici, a jedan od njih je i stres…
– Točno. Kada smo u stanju stresa, oslobađa se previše kortizola, hormona stresa, a on negativno utječe na kožu i uzrokuje pojavu akni, masne kože, ljuskavosti, dermatitisa i slično. Zbog toga je koži potrebna svakodnevna higijena, ali i njega, više ili manje specifična, ovisno o tipu kože.
Kako ovdje pomažu biljni pripravci?
– Pripravci na bazi ljekovitog bilja pomažu nam obnoviti prirodnu ravnotežu i održavati zdrav i lijep izgled. To dodatno doprinosi i našoj psihi da se osjećamo još bolje, još ljepše, još sigurnije i da budemo puni samopouzdanja.
Vi često preporučujete korištenje biljnih sapuna? Kako se pravilno koriste?
– Biljni sapuni od prirodne baze, ljekovitog bilja i macerata djeluju na dermatitis, rozaceju, seboreju, atopijske dermatitise, akne, gljivične bolesti kože i druge probleme s kožom. Treba ih koristiti dva puta dnevno za blago pranje i ispiranje čistom vodom. Voda treba biti vruća, odnosno što toplija kako bi potaknula cirkulaciju u koži, a time i bolje čišćenje toksina. Također, s boljom cirkulacijom u kožu će stizati još više kisika i hranjivih tvari.
Tonik je također važan dio rutine njege koji dolazi nakon čišćenja kože od make-upa. No, kakav je to fito-biljni tonik?
– Fito-biljni tonik, odnosno tonik na bazi hidrolata je tonik kojeg mogu činiti jedna ili više ljekovitih biljaka.
Koje biljke se mogu koristiti kao tonici?
– Ružmarin kao tonik će čistiti i odmastiti te oživjeti i osvježiti umornu kožu. Ruža, odnosno ružine latice će čistiti kožu, izblijediti staračke pjege i umiriti crvenilo. Tonik ruže ujedno zateže kožu, njeguje suhe i ispucale usnice te je divnog mirisa! Što se tiče ostalih biljaka, smilje će njegovati i hraniti kožu te smanjivati bore, dok će mirta jačati kožu, vratiti joj vlagu te je štititi od vremenskih utjecaja. Osim toga, kadulja i lavanda će smiriti bakterijske i gljivične infekcije na koži, noktima i na vlasištu.
Za probleme s kosom i vlasištem možemo posegnuti i za vašim biljnim šamponom. O kakvom je preparatu riječ?
– Riječ je o potpuno prirodnom krutom šamponu s biljnim uljima, maceratima, eteričnim uljima i sušenim ljekovitim biljem.Idealan je za masnu kosu, prhut, svrbež, slabu kosu i kod stanja alopecije. Može biti na bazi koprive i preslice, čempresa i cedra ili kadulje i limuna.Ovaj kruti šampon je ugodnog mirisa i baršunaste teksture te ima ljekovita svojstva za dermatitis vlasišta, ali vašu kosu općenito. Koristi se dva puta tjedno, a po potrebi i više puta.
I sada nakon što smo oprali našu kožu, umili se i tonizirali, treba nanijeti i kremu. Kakvu nam preporučujete?
– Treba nam krema koja će hraniti i njegovati kožu te sprječavati dehidraciju epidermisa, a da pritom izvrsno miriše i može poslužiti kao odlična podloga za šminku.
Što se tiče kreme za akne, dermatitis i rozaceju, koje macerate i ulja što čini podlogu za ove proizvode?
– U podlogu dodajemo macerate rimske kamilice namijenjene za suhu i osjetljivu kožu te rozaceju i akne. Također, macerat geranijuma regulira proizvodnju sebuma, stišće proširene kapilare i tonizira ih.Macerat nevena je sjajan za pomlađivanje i omekšavanje kože, za ranice, a može se nanijeti i direktno na kožu.
S druge strane, laneno ulje smiruje iritacije i crvenilo, a možemo ga, također, direktno prstom nanijeti na problematičan dio kože. A kad je koža crvena, topla i upaljena, ruža i lipa su najbolji izbor jer kako kaže stara poslovica: „Obrati se ruži, kad koža prži.“
No, to nije sve, radite i mlijeko za tijelo.
– Mlijeko hidratizira, blago hladi, osvježava umornu i iscrpljenu kožu, ne dopušta joj da se isuši, prhuta i svrbi nakon tuširanja. Ugodnog je mirisa, njeguje nas, liječi, opušta i veseli. Mlijeko od navedenih ljekovitih biljaka te uz veći postotak vodene faze neće biti masno, koža će moći disati, a osjećat ćemo se lagano pri čemu će svaka ljekovita biljka kožu liječiti i njegovati.
Koja ulja najbolje pridonose vlažnosti kože, a koja se mogu dodati u mlijeko?
– Vlažnost kože održavaju jojobino ulje i ulje noćurka pa ih vrlo često dodajem u mlijeko za tijelo.
A što je s anti-age njegom? Od koji se prirodnih sastojaka rade?
– Kreme namijenjene damama u najboljim godinama rade se s uljem smilja te hidrolatom smilja, maceratom cvijeta crnog sljeza, eteričnim uljem mrkvinog sjemena, uljem noćurka, maceratom borovice i Acmella ekstraktom. Ulja većinom sadrže esencijalne masne kiseline, vitamine A, D, E te sprječavaju i smiruju upale, alergijske reakcije kože, akne, pigmentacije, dermatitise, psorijazu i rozaceju. Osim za liječenje, koriste se i za prevenciju. Ulje boražine s beta-linolenskom kiselinom iz koje nastaju protuupalni prostaglandini i već gore navedena ulja, štite kožu od upale i njeguju ju.
Priroda nam nudi neiscrpnu biljnu ljekarnu i za ‘snažnije polovice’. Koje biste gelove za tuširanje njima preporučili?
– Za njih radimo gelove za tuširanje na prirodnoj bazi uz dodatak ulja sandala, lavande, bergamota, ružinog drveta, eteričnog ulja verbene, pačulija i ostalih.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Ksenija Krajina Pokupec: Fitoterapijska rješenja za probleme prostate
- Dr. Ksenija Krajina Pokupec: Fitoterapijska rješenja kod alergija
- Šalica čaja: Čaj, tinktura i krema protiv dermatitisa
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!