Nošenje zaštitnih maski je postalo obavezom tijekom boravka u zatvorenim prostorima, na radnim mjestima, u školama, a ponekad i vani na otvorenom kada nije moguće osigurati razmak između osoba dva metra.
“Tijekom nošenja ispod nje se stvara vlaga i toplina koja u osjetljivih osoba uzrokuje pojačano lučenje sebuma, nakupljanje odumrlih stanica, razmnožavanje bakterija te pojavu komedona i upalnih crvenkastih papula”, objašnjava dr. Snježana Kramarić, specijalistica dermatovenerologije iz Poliklinike Bagatin. Uz to, maska zbog pomicanja i trenja tijekom nošenja može u osjetljivih osoba uzrokovati iritaciju.
Tako je kreiran termin „maskne“ ili „mascne“ koji označava pojavu akne, odnosno upalnih papula i pustula te komedona u regijama lica koje su pokrivene zaštitnom maskom, a termin u dermatologiji za te promjene bi bio „acne mechanica“.
Kako ih izbjeći?
U slučaju da smo odabrali jednokratne maske, doista ih treba mijenjati što je češće moguće, a minimalno svakodnevno. U slučaju da smo odabrali maske koje možemo nositi dulje, dakle za višekratno nošenje, trebali bismo ih prati svakodnevno. “Ne savjetuje se nošenje višekratnih maski od sintetičkih materijala jer one djeluju više okluzivno od pamučnih maski. Maska bi trebala biti primjerene veličine, tako da ne steže lice tijekom nošenja, ali i da se ne pomiče stalno jer trenje, također, uzrokuje iritaciju kože”, kaže dr. Kramarić.
Kada smo u mogućnosti držati se svih epidemioloških mjera preporučljivo je masku skinuti (boravak vani kada je moguće osigurati razmak dva metra među osobama, kada smo sami u automobilu i slično).
Potrebno je obratiti pozornost na kozmetičke proizvode koje koristimo. “Što se tiče dekorativne kozmetike, puder i ruž često završe na maski nakon vrlo kratkog vremena. Osobe koje imaju akne trebale bi ocijeniti potrebu nanošenja pudera ispod maske, a ako je puder potreban, svakako bi trebao biti, kao i inače, nekomedogen i postojan“, navodi dr. Kramarić i dodaje: “Razmazani puder i ruž na maski, uz toplinu i vlagu koja se stvara ispod maske, čine u osjetljivih osoba izvrstan medij za pogoršanje akne.”
Što je važno znati u vezi njege i kakve bi proizvode trebali koristiti?
Kožu sklonu aknama treba još pozornije njegovati; pogotovo ako smo obavezni masku nositi više sati na dan te primjećujemo pogoršanje akne u dijelovima lica koji su njome pokriveni.
Preparati za njegu kože sklone aknama trebaju biti namijenjeni njezi masne nečiste kože, a dekorativna kozmetika nekomedogena. Prirodna kozmetika kojoj je sve više osoba sklono, također, može uzrokovati pogoršanje akne jer je ona često blago parfimirana i sadrži esencijalna ulja koja okludirana maskom tijekom više sati na dan može uzrokovati upalne reakcije na koži.
“U slučaju da sami ne možemo smanjiti izbijanje prištića, savjetujem obratiti se dermatologu koji će, primjereno stanju kože, preporučiti njegu kože preparatima koji sadrže alfa i beta hidroksi kiseline, retinoide, benzoil peroksid i slično te tretmane pilizima, laserske tretmane (diodni laser, NdYAG laser)”, naglašava dr. Kramarić.
Lasersko uklanjanje ožiljaka od akni
Lasersko liječenje akni je metoda koja se pokazala jako učinkovitom kada je pitanje kako se riješiti prištića i akni, naročito akne kod kojih su upalni procesi aktivni. “Lasersko uklanjanje ožiljaka od akni je idealno rješenje jer djeluje na brzi nestanak upalnih promjena, posvjetljuje ‘flekice’ koje zaostaju nakon akne, potiče stvaranje novih elastičnih vlakana i kolagena te djeluje pozitivno na sam izgled ožiljka”, objašnjava dr. Kramarić.
Osnovna prednost ovog tretmana je ta da uzrokuje atrofiju lojne žlijezde čime ona odmah prestaje biti osjetljiva na testosteron (inače nešto što se prirodno događa s 40 godina starosti kada spontano akne nestaju), a time i na trajno nestajanje akne.
Kako dodatno zaštititi kožu lica?
- Hidratizirajte kožu lica
Važno je da nahranite i hidratizirate kožu hidratantnim kremama, te da izbjegavate agresivna sredstva za čišćenje lica poput pilinga koji uklanjaju „mrtve“ stanice kože lica. “Najbolje je držati se nježnih, jednostavnih formula kao što su kreme i serumi za izrazito oštećenu kožu”, savjetuje Ana Mogulić, voditeljica kozmetologije u Poliklinici Bagatin.
- Ako možete, potpuno izbjegavajte šminkanje
Preporuka je izbjegavanje šminkanja za period u kojemu nosite masku. Šminka može začepiti uljne žlijezde i pore što može izazvati pojavu akni i stvoriti dodatne problem osobama s problematičnom kožom lica.
- Dodatna zaštita lica
Kožu na predjelu gdje maska dodiruje lice (nos, obrazi) možete prethodno zaštititi ekstra tankim hidrokoloidnim zavojima. Oni sadrže koloidne čestice koje djeluju na brzo cijeljenje rana i upala. “Također, i vazelin i obloge pomažu u zacjeljivanju rana, te služe kao barijera prije nanošenje maske za zaštitu lica”, dodaje Ana.
- Zaštita od sunca
Ne zaboravite na zaštitu lica od štetnih UV zraka! Koža u uvjetima nošenja maski je dodatno osjetljiva i treba ju zaštititi. Pretjerano izlaganje sunčevim zrakama je štetno i ono uzrokuje starenje kože, stoga nanesite kremu za zaštitu od sunca.
Tretmanima protiv oštećene kože
Osim navedenih savjeta za zaštitu kože lica, važno je i spomenuti tretmane za oštećenu kožu lica. Budući da je koža pod zaštitnim maskama sklona znatnim oštećenjima, potrebna joj je dodatna hidratacija u obliku tretmana koji reguliraju pH vrijednost i aktiviraju enzime kože lica.
“Ovaj tretman, kao i brojni drugi tretmani za njegu i zaštitu kože lica, dostupan je u Poliklinici Bagatin“, naglašava Mogulić.
Shopping lista za maskne
Reviderm
1. Enzyme foam powder – Puder koji se pretvara u mirko-finu, baršunastu piling pjenu dodavanjem Reviderm gentle pH balancera ili purifying tonica. Otpušta naslage nečistoće i čišti ten kroz prodiranje enzim. Smanjuje upale i potiče zacjeljivanje protubakterijskim djelovanjem.
2. Silver detoxifying mask – Uravnotežavajuća maska s antibakterijskim učinkom koja pročišćava ten, smanjuje iritacije i upale, te obnavlja oštećenu barijeru kože. Redovitom upotrebom, učinkovito sprječava nova izbijanja akni i upale.
3. Purity roll on SOS roll-on s mikro-srebrom – Ima antibakterijsko djelovanje, smanjuje oštećenja i brzo ublažava
lokalnu upalu, iritaciju i crvenilo kože.
>> Više o Reviderm proizvodima za liječenje maskni pronađi na www.reviderm.hr
Bioderma
1. Sebium Sensitive Soothing Anti-Blemish Care – Dnevna krema za lice koja pomaže umiriti suhu i nadraženu kožu. Pruža trenutno olakšanje i sprječava nastanak prištića.
2. Sensibio H2O – Čisti kožu od čestica nečistoće i onečišćenja. Uklanja šminku s lica i očiju, umiruje, sprječava rizik od kožne reakcije te održava prirodnu ravnotežu kože.
3. SensibioAR BB Cream – Biološki smanjuje, sprječava i prikriva crvenilo. Ujednačuje ten i čini ga sjajnijim, a koži daje baršunasti izgled te ju štiti od UV zraka (SPF 30).
4. Sensibio Light – Trenutačno ublažava osjećaj žarenja i podiže prag osjetljivosti kože. Savršeno hidratizira, nekomedogeno je i bez mirisa.
>> Više o Bioderma proizvodima za liječenje maskni pronađi na www.bioderma.com.hr
Dermalogica
1. Pure Pressed base brenda Jane Iredale – puder u kamenu za masnu kožu i kožu s proširenim porama. Djeluje protuupalno na akne, smiruje kožu, štiti ju od sunca i smanjuje vidljivost pora i bora.
2. Dermalogica retinol clearing oil – istodobno djeluje na akne i ublažava znakove starenja, pročišćava ten i koži vraća vibrantnu, mladenačku energiju, umiruje i obnavlja.
>> Više o Dermalogica proizvodima za liječenje maskni pronađi na www.dermalogica.hr
Pročitaj i ovo:
- Akne u odrasloj dobi: 10 važnih stvari koje trebate znati
- Kako liječiti akne na području vrata nakon puberteta?
- Akne ili rozaceja? Otkrijte kako razlikovati ta dva različita stanja kože
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!