Hidrataciju kože u govoru koristimo iznimno često. Hidratacija, govoreći o kozmetičkim pripravcima, je uz anti-age temeljni kamen marketinga kozmetičke industrije. Kupci koji traže kreme za lice, uvijek govore o nedovoljno hidratiziranoj koži, o suhoj koži…
I masna koža može biti isušena
Razjasnimo neke pojmove. Kada govorimo o koži, postoji tip i stanje kože. Tipovi kože su: normalna, suha, mješovita, masna… dok je isušeno – stanje kože. Naravno da je suha koža i isušena, ali ono o čemu se rijetko govori je da je primjerice masna koža iznimno često i isušena, ponajprije radi upotrebe agresivnih proizvoda ili kozmetičkih tretmana.
Drugo, kada govorimo o hidrataciji, moramo znati da mi kožu zapravo ne hidratiziramo. Taj naziv je uvriježen, posebno u marketingu, ali ne i ispravan. Mi kremama možemo djelovati svakojako na kožu (na upalu, na smanjenje lučenja sebuma, nadoknadu lipida), ali ne hidratizirajuće. Ono što zapravo radimo jest sprječavanje isušivanja kože, a to postižemo tonicima, uljnim serumima ili kremama koje zapravo sprječavaju gubitak vlage iz kože.
TEWL (TransEpidermal Water Loss), odnosno gubitak vlage evaporacijom iz kože u atmosferu je normalan proces koji se pojačava oštećenjem kožne barijere (atopijski dermatitis, ožiljci, snažni pilinzi… pa čak i stalno umivanje tvrdom vodom). Njega sprječavamo dodavanjem tvari koje na sebe vežu molekule vode i njih zovemo humektansi (glicerol je najuobičajeniji u kozmetici) ili primjerice ulja koje sprječavaju izlazak molekula voda.
Upravo zbog toga, iako ona naravno ne sadrže vodu u svom sastavu, ulja ili uljni serumi povećavaju hidrataciju kože, a istovremeno vraćaju lipide koji možda nedostaju.
Njega suhe kože
Tako da, uistinu većini naših lica nedostaje hidratacije – odnosno potrebno je umanjiti daljnji TEWL. Čime ćemo to postići, manje je bitno. To može biti:
Termalna voda – voda iz određenog izvora obogaćena mineralima.
Hidrolati – često vrlo korisni nusproizvodi destilacije eteričnih ulja, donedavno podcijenjeni, ali danas prave organske kozmetike bez njih – nema. Iako se kozmetika može raditi s vodom ili čak i s termalnom vodom, hidrolati (ovisno o biljci iz koje se dobivaju) imaju antibakterijska, protuupalna, protugljivična i druga djelovanja. Moramo znati, kao i kod eteričnih ulja, i kemotip hidrolata. Ako kupujete od OPG-a ili u rinfuzi, pazite da znate kemotip (primjerice kod ružmarina ili timijana) i da pazite na bakterijsku čistoću. Hidrolati se za razliku od eteričnih i biljnih ulja vrlo brzo kvare.
Tonici – zapravo su vodene otopine biljaka ili aktivnih sastojaka (poput glicerola, hijaluronske kiseline, kolagena…). Mogu se raditi od vode, hidrolata, svježe napravljenog čaja…
Biljna ulja – sprječavaju isušivanje, posebno ulje jojobe (iako je ono tehnički tekući vosak), i bogata su obično zasićenim i nezasićenim masnim kiselinama koje hrane kožu i djeluju protuupalno, ali i donose vitamine topive u mastima te fitosterole koji između ostalog omekšavaju kožu. Kad govorimo o biljnim uljima, tu nema uštede – rafinirana ulja ne dolaze u obzir, nego samo hladno tiještena (djevičanska ulja). Rafiniranjem gubimo većinu tvari zbog kojih bismo i posegnuli za nekim uljem.
Uljni serumi – hladno tiještena biljna ulja obogaćena eteričnim uljima s protuupalnim (lavanda, njemačka ili rimska kamilica, lavanda prava…) ili anti-age učinkom (ruža, smilje…) ili s iznimno ekološkim CO2 ekstraktima (borovnica, pasji trn…)
Kreme – one su posebna priča o kojoj bismo mogli napisati više od jedne knjige. U svakom slučaju, možemo pojednostavniti – krema je sinergija tonika i uljnog seruma.
Koža je naš najveći organ, jedna od njenih funkcija je i sprječavanje gubitka vode iz tijela, tako da to nije samo bitno za ljepotu, već i za opće stanje, i pritom često moramo iskušavati što nam zapravo koži odgovara i pronaći najbolje rješenje za nas.
Najučinkovitiji način za isušenu kožu je stavljanje tonika, pa tek onda kreme, dok u taj proces, za vrlo suhu kožu, vrijedi ubaciti i ulje ili uljni serum između tonika i kreme.
>> Potraži Panacea Frane Herenda na Facebooku