Svakodnevno smo izloženi iskušenjima u obliku prevelikog izbora hrane, odjeće, tehnike. I kao što su pokazale studije, kada smo preplavljeni tolikom količinom mogućnosti, nismo u stanju donositi logične odluke, već često djelujemo iracionalno i impulzivno. To zatim utječe na način na koji raspolažemo novcem i tjera nas da se na dnevnoj bazi živciramo oko stvari na koje trošimo novac.
Primjerice, kupite onaj predivan džemper koji gledate već tjednima, napokon ga dovedete kući i onda vas uhvati grižnja savjesti da ipak niste trebali izdvojiti toliko novca za običnu vestu. Takva razmišljanja na kraju iscrpljuju i troše nam previše energije. Problem je što veliki broj ljudi nema plan ili sređene financije i svoj novac troše impulzivno. To ne znači da morate isplanirati svoje mjesečne izdatke u lipu, no ne bi škodilo da uvedete male, ali pametne odluke, kao što su ove:
1. Unaprijed odlučite što vam je važno
Svaki mjesec ili tjedan donesite okvir unutar kojeg ćete isplanirati izdatke oko kojih nemate grižnju savjesti – točno izdefinirajte na što planirate potrošiti. Što više svjesno trošite svoj novac, to ste više u kontaktu s onime što vašem životu daje vrijednost. Shvatite to kao način za davanjem više smisla svom financijskom životu. Primjerice, svaki mjesec plaćate poveću članarinu za trening joge, ali to je nešto što vas ispunjava, nešto čemu se veselite i što doprinosi vašem zdravlju – to je taj trošak oko kojeg nemate grižnju savjesti i koji bi se svakako trebao pronaći na vašem popisu.
2. Automatizirajte plaćanje osnovnih troškova
Svaki trošak, dakako, ne zahtijeva donošenje odluke. Račun za mobitel, struju, stanarinu – oni se jednostavno moraju platiti. Takve izdatke automatizirajte i bez pretjerane analize i kalkulacije plaćajte kako dolaze. Nakon što ih platite, preostali novac možete preusmjeriti na one stvari koje vam donose zadovoljstvo kao što su, primjerice, štednja za novi stan, godišnji odmori i putovanja. U osnovi, trebali biste čuvati svoj financijski mentalni prostor za stvari nad kojima imate kontrolu i na koje možete utjecati, a odgađanje plaćanja računa nije jedno od njih.
3. Pripazite s trošenjem, ali ne budite rob svojim financijama
Morate biti svjesni odluka koje donosite. S financijskim odlukama, dolazi i puno emocionalne prtljage koju na kraju često izignoriramo ili pokušavamo izbjeći. Kada se malo zamislite nad svojim izdacima, razaznajte je li to najpametniji način za trošenje novca ili biste ga mogli uložiti u nešto drugo. No, nemojte biti rob svom stanju na računu, priuštite si ta mala sitna zadovoljstva koja vam život znače! Važno je da prvo platite osnove egzistencije, ne trošite van svojih mogućnosti i kreditnu karticu bez limita ostavite kod kuće kad idete u šoping.
Pročitaj i ovo:
- Michelle Obama: 10 važnih životnih lekcija prve dame
- Proaktivnost: Preuzmite kontrolu nad svojim životom
- Pronalazak smisla života vodi fizičkom i mentalnom blagostanju