Postoje određeni koncepti i vjerovanja u temelju našeg zemljopisnog razumijevanja zašto globus izgleda tako kako izgleda. Primjerice, da se Indijski potkontinent usporeno sudario s euroazijskim kontinentom i da je tako nastala Himalaja.
Naravno, jako je teško zamisliti te masivne događaje koji su doslovno promijenili svijet gledajući statičnu 2D sliku Zemlje.
Ilustracija pomicanja kontinenata
“Ako tražite kontinuirani model međuigre između riječnih slivova, erozija na globalnoj razini i taloženja sedimenata – i to u visokoj rezoluciji u posljednjih 100 milijuna godina, on do sada nije postojao”, objašnjava glavni autor videa dr. Tristan Salles sa Sveučilišta u Sydneyu.
Njegov model i ilustracija ne samo da uzimaju u obzir pomicanje kontinenata i tektoniku ploča, već i taloženje sedimenta, eroziju i druge geološke i hidrološke sile. U drugom dijelu videa, plave nijanse na kontinentima pokazuju stope taloženja sedimenta u kontrastu s erozijom i ukupnim ispuštanjem riječnih tokova – na način koji znanstvenicima i studentima pomaže da shvate kako voda mijenja oblik globusa.
Pomoć i znanstvenicima i studentima da razumiju i predvide budućnost Zemlje
“Dakle, ovo je veliki napredak. To nije samo alat koji će nam pomoći da istražimo prošlost, već će pomoći znanstvenicima da razumiju i predvide budućnost“, s ponosom ističe Salles.
Prvi dio mjeri kako kretanje kontinenata mijenja nadmorsku visinu globalne topografije. Posebnu pažnju posvetite mijenjanju oblika Afrike, posebno zapadne Afrike te stvaranje onoga što će kasnije postati Rog Afrike i Arapski poluotok od središnjeg afričkog bazena – taj je fenomen formirao Veliku rasjednu dolinu sa svojim veličanstvenim vulkanskim karakteristikama kakve danas možemo vidjeti.
Pročitaj i ovo:
- VIDEO:Julia Roberts u ulozi naratora izgovorila sve ono što Zemlja ne može
- Znanstvenici složni: Zemlja je i službeno ušla u antropocen, doba čovjeka
- 7 lokacija koje izgledaju kao da su s druge planete